Obývací pokoj

1. dubna 2020 06:00

Tereza Javorová

7 jednoduchých způsobů, jak dát domovu pozitivní energii pomocí feng-šuej

Jednou z možností, jak z vašeho bytu vytvořit šťastnější, zdravější a příjemnější prostředí, je respektovat zásady čínského učení feng-šuej. Poradíme vám, jak na to!

Základním principem učení feng-šuej je žít vharmonii snaším životním prostředím. Jeho cílem je dosáhnout rovnováhy vživotním i pracovním prostoru a co nejvíce zvýšit využití potenciálu ve všech oblastech života.

Když bychom doslova přeložili feng-šuej, znamenalo by to „vítr a voda“. Vítr energii rozptyluje, kdežto voda ji naopak udržuje. Nerovnováha mezi těmito dvěma živly se vždycky projeví.

Domov je odrazem jeho obyvatel. Pokud vněm nějaká část chybí, je zanedbávaná nebo má negativní energii, vždycky se to odrazí vživotě těch, kteří tam bydlí. Chcete-li se pokusit vytvořit šťastný a zdravý domov, máme pro vás pár zajímavých tipů, jak zvelebit každou místnost nebo prostor ve vašem bytě.

Udržujte vchodové dveře vperfektním stavu

Vaše vchodové představují bohatství, a proto by měly být vdokonalém stavu. Jestliže jimi toužíte přitáhnout do domu co nejvíce energie, umístěte vedle nich krásnou květinu, případně keřík, a nechte je dobře osvětlené.

Pokliďte chodbu

Vaše chodba, předsíň nebo zádveří reprezentuje možnosti. Ujistěte se, že je uklizená, aby vní mohla energie krásně proudit. Umístěte kabáty a boty do uzavřených skříní a botníků, jinak by tam energie mohla stát. Pokud z ní chcete vytěžit co nejvíce benefitů, umístěte do chodby zrcadlo a čerstvé květiny, díky nimž okamžitě narůstá energie prostoru.

Nedávejte proti sobě dřez a sporák

Kuchyně je životně důležitým prostorem, neboť její energie představuje pro obyvatele výživu a harmonii ve vztazích. Ujistěte se, že nemáte proti sobě dřez a varnou desku, protože by to stavělo elementy vodu a oheň do opozice.

Varná deska by neměla být naproti dřezu, ani pod oknem a ideálně taky ne přímo proti dveřím. Foto: istock.com

Vkuchyni jsou taky velmi důležité barvy. Vyvarujte se nadměrnému využití červené a černé, protože by to – stejně jako dřez a sporák proti sobě – mohlo způsobit buď požár, nebo vytopení.

Velkou roli zhlediska výživy hraje i umístění varné desky. Neměla by být pod oknem, přímo proti dveřím do kuchyně nebo vchodovým dveřím.

Promyslete rozmístění nábytku vobývacím pokoji

Ujistěte se, že nábytek v obývacím pokoji je úměrný prostoru. Neblokujte jím žádné dveře a hlavní pohovku nebo gauč umístěte ke zdi, aby poskytla obyvatelům dostatečnou oporu. Chcete-li aktivovat energii hojnosti a bohatství, dejte do rohu místnosti lampu (optimálně diagonálně proti dveřím).

Zařiďte si obývací pokoj harmonicky. Foto: istock.com

Využijte vjídelně odraz zrcadla

Jídelna nebo stůl jsou ve feng-šuej důležitým faktorem, protože poskytují prostor, kde se můžete soustředit na to, co jíte. Vtomto čínském učení se místo, kde se jí, vztahuje na slezinu, která je spojována s elementem Země. V tradiční čínské medicíně má právě Země na starost trávení.

Jestliže chcete vtomto prostoru optimalizovat energii, umístěte na zeď zrcadlo, aby odráželo jídelní stůl, a položte na stůl květiny.

Zásadní je dostatek světla. Foto: istock.com

Mějte ložnici „v neutrálu“

Chcete-li povzbudit klidný spánek, musí být ložnice v lehce neutrálních barvách a postele by měly mít čelní desku, kterou se umístí ke zdi. V ideálním případě by nemělo být lůžko vjedné linii s dveřmi ložnice.

Po obou stranách postele dejte noční stolky, abyste tím poskytli lůžku oporu. Pro povzbuzení romantické energie položte na noční stolky pěkné lampy a svíčky spříjemně nevtíravou vůní.

Neutrální, přírodní barvy, noční stolky a čelo postele u zdi – díky tomu se vám bude lépe spát. Foto: istock.com

Nenechávejte odklopené záchodové prkénko

Vždycky zavírejte do koupelny a na toaletu dveře a udržujte tyto místnosti opravdu čisté. Nezapomínejte ani přiklopit záchodové prkénko, aby vám neuniklo bohatství.

Můžete si to tam také vyzdobit nějakými rostlinami, ideálně vodními, které zpomalí tok hojnosti proudící od vás pryč.

(šp)

Další články o feng-šuej v domácnosti:


Přečtěte si také