návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Bydlení plné přírodních materiálů pro tatínka a syna. Designéři Jak se staví sen měnili skoro celý byt

Aktualizováno: 26.01.2021
Tomáš Hlinka to neměl v životě jednoduché. Jako malý prodělal několik operací srdce a teď sám vychovává malého synka Vítečka. Tomášova partnerka totiž zemřela na rakovinu. Tomáš si přál proměnit chodbu a dětský pokojíček, nakonec ale designéři zrekonstruovali skoro celý byt!

reklama

Panelákový byt sloužil Tomášovi jako mládenecké bydlení, časem se k němu nastěhovala jeho partnerka a společně zvládli opravit obývák a ložnici. Z původní pracovny chtěli udělat dětský pokojíček. To už ale nestihli. Po porodu začala být Tomášova partnerka unavená a často jí nebylo dobře. Vyšetření odhalila rakovinu střev. Smrt partnerky byla pro Tomáše krutou ranou. Se synem mu nyní pomáhají obě babičky a Tomáš musel opustit zaměstnání a odejít na rodičovskou dovolenou. V proměně si nejvíce přál pokojík pro svého syna.

Vítečkův pokojík dostal nové barvy a zajímavou tapetu
Autor: archiv FTV Prima Vítečkův pokojík dostal nové barvy a zajímavou tapetu

Měnil se nejen pokojíček

A splnilo se mu nejen to. Když designéři uviděli Tomášův byt, bylo jim jasné, že pokojíčkem to nemůže skončit. Protože je Tomáš ekolog, zvolili designéři Kamila Douděrová a František Kobližka přírodní materiály a barvy. Použili také nábytek z kartonu, který je stejně odolný jako ten dřevěný a dá se snadno recyklovat.

Často se během proměn designéři zbaví veškerého starého vybavení, tentokrát ale dva kusy nábytku zachovali. Jen je oblékli do nového kabátu. Vestavěnou skříň, která dělila pokojíček od ložnice, by bylo složité demontovat a navíc byla praktická. Designéři ji proto natřeli křídovou barvou, která se dá aplikovat přímo v interiéru a nezapáchá. Druhým zachovaným kouskem se stala bytelná komoda v obývacím pokoji. Opět dostala nový nátěr, díky kterému vypadá skoro jako starožitný kus nábytku.

Během proměny také zmizely zbytečné dveře do chodby
Autor: archiv FTV Prima Během proměny také zmizely zbytečné dveře do chodby

Když byt designéři a Iva Kubelková předávali, dovnitř se šly nejprve podívat babičky. Tomáš je totiž slabý na srdce. On sám si ale pro designéry připravil jedno překvapení. Uvařil jim burrito. Když totiž jeho byt procházel proměnou, vzala ho Iva na kurz vaření. To se mu jako tatínkovi náramně hodí!

Hodnocení designérů:

„U pana Hlinky v Ostravě to byl okamžitý spontánní nápad hned po cestě domů. Pan Hlinka se zmínil, že se zesnulou manželkou studovali ekologii a že se oba snažili žít v souladu s přírodou, upřednostňovali přírodní materiály, úsporné zdroje atd. Možná trochu prvoplánově, ale chytili jsme se toho. Jediný technický problém byl v podlaze v předsíni, která byla v hodně špatném stavu. Musela se vyrovnávat výška s navazujícím obývacím pokojem a bylo nutné srovnat nerovnosti po probourání příčky mezi kuchyní a obývákem.“

Ing. arch. Kamila Douděrová

Ing. arch. Kamila Douděrová

Ing. František Kobližka Postav si sen

Ing. František Kobližka

„Myšlenku ekologie jsme pak rozvinuli v použití přírodního kartonového nábytku, obkladu stěny přírodním dřevem doplněným mechovými obrazy, původní masivní dřevěnou komodu jsme zachovali, jen jsme ji natřeli ekologickými křídovými barvami. V dětském pokoji jsme se snažili navázat, zvolili jsme kartonové poličky, hračky. Starou šatní skříň jsme natřeli také ekologickou křídovou barvou.“

Pusťte si rozhovor s Kamilou Douděrovou:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jak se staví sen: 3 otázky pro Kamilu Douděrovou

Podívejte se na tento díl Jak se staví sen online:

reklama

Článek je zařazen v: Jak se staví sen , Jak se staví sen 2020

reklama

Přečtěte si také