Bydlení

11. února 2020 08:00

redakce Prima Zoom

Bydlení plné přírodních materiálů pro tatínka a syna. Designéři Jak se staví sen měnili skoro celý byt

Tomáš Hlinka to neměl v životě jednoduché. Jako malý prodělal několik operací srdce a teď sám vychovává malého synka Vítečka. Tomášova partnerka totiž zemřela na rakovinu. Tomáš si přál proměnit chodbu a dětský pokojíček, nakonec ale designéři zrekonstruovali skoro celý byt!

Panelákový byt sloužil Tomášovi jako mládenecké bydlení, časem se kněmu nastěhovala jeho partnerka a společně zvládli opravit obývák a ložnici. Způvodní pracovny chtěli udělat dětský pokojíček. To už ale nestihli. Po porodu začala být Tomášova partnerka unavená a často jí nebylo dobře. Vyšetření odhalila rakovinu střev. Smrt partnerky byla pro Tomáše krutouranou. Se synem mu nyní pomáhají obě babičky a Tomáš musel opustit zaměstnání a odejít na rodičovskou dovolenou. Vproměně si nejvíce přál pokojík pro svého syna.

Měnil se nejen pokojíček

A splnilo se mu nejen to. Když designéři uviděli Tomášův byt, bylo jim jasné, že pokojíčkem to nemůže skončit. Protože je Tomáš ekolog, zvolili designéři Kamila Douděrová a František Kobližka přírodní materiály a barvy. Použili také nábytek zkartonu, který je stejně odolný jako ten dřevěný a dá se snadno recyklovat.

Často se během proměn designéři zbaví veškerého starého vybavení, tentokrát ale dva kusy nábytku zachovali. Jen je oblékli do nového kabátu. Vestavěnou skříň, která dělila pokojíček od ložnice, by bylo složité demontovat a navíc byla praktická. Designéři ji proto natřeli křídovou barvou, která se dá aplikovat přímo vinteriéru a nezapáchá. Druhým zachovaným kouskem se stala bytelná komoda vobývacím pokoji. Opět dostala nový nátěr, díky kterému vypadá skoro jako starožitný kus nábytku.

Když byt designéři a Iva Kubelková předávali, dovnitř se šly nejprve podívat babičky. Tomáš je totiž slabý na srdce. On sám si ale pro designéry připravil jedno překvapení. Uvařil jim burrito. Když totiž jeho byt procházel proměnou, vzala ho Iva na kurz vaření. To se mu jako tatínkovi náramně hodí!

Hodnocení designérů:

„U pana Hlinky v Ostravě to byl okamžitý spontánní nápad hned po cestě domů. Pan Hlinka se zmínil, že se zesnulou manželkou studovali ekologii a že se oba snažili žít v souladu s přírodou, upřednostňovali přírodní materiály, úsporné zdroje atd. Možná trochu prvoplánově, ale chytili jsme se toho. Jediný technický problém byl v podlaze v předsíni, která byla v hodně špatném stavu. Musela se vyrovnávat výška s navazujícím obývacím pokojem a bylo nutné srovnat nerovnosti po probourání příčky mezi kuchyní a obývákem.“

„Myšlenku ekologie jsme pak rozvinuli v použití přírodního kartonového nábytku, obkladu stěny přírodním dřevem doplněným mechovými obrazy, původní masivní dřevěnou komodu jsme zachovali, jen jsme ji natřeli ekologickými křídovými barvami. V dětském pokoji jsme se snažili navázat, zvolili jsme kartonové poličky, hračky. Starou šatní skříň jsme natřeli také ekologickou křídovou barvou.“

Pusťte si rozhovor s Kamilou Douděrovou:

Podívejte se na tento díl Jak se staví sen online:


Přečtěte si také