Bydlení

30. prosince 2014 06:00

Markéta Zídková

Desatero svátečního nicnedělání aneb Jak si doma vytvořit pohodu

Opravdu to všechno musíte?

Místo toho, co byste si plánovali, co všechno musíte přes svátky udělat a zvládnout, s kým vším se sejít, komu všemu zavolat, co všechno uklidit, kam zajet a co vyřídit, co kdybyste si vyčlenili aspoň jeden den, jeden jediný den, kdy nebudete dělat absolutně nic.

Pokud jste to nestihli přes svátky, co si to dát jako předsevzetí do Nového roku. Zní vám to jako čistá science fiction? Ale ono to tak není. Většinu stresů a takzvaných povinností si totiž vymýšlíme sami a zcela dobrovolně. Volné dny v nás vzbuzují představu, že je musíme plně a aktivně využít, jinak že to bude promrhaný a ztracený čas. Přidejme si k tomu navíc jistou společenskou nostalgii spojenou s koncem roku a potřebou se najednou se všemi vidět a katastrofa je hotová.

Cestujeme z jednoho konce republiky na druhý, navštěvujeme vzdálené příbuzné, a když náhodou na pár dní zakotvíme doma, čeká nás oprava dřevníku, čištění akvária nebo alespoň velký rodinný nákup. Když pak v lednu dorazíme zpátky do práce, máme zvláštní pocit vnitřního uspokojení, že se vše zase vrací ke starým pořádkům a my si konečně můžeme odpočinout. Chápete, jak zvráceně to zní?

Samozřejmě, rodinné plány jsou rodinné plány a každý, kdo nežije single, je srozuměn s tím, že jsou postaveny nad zájmy jednotlivce. Ovšem stejně tak každý jistě uzná, že žádat jeden den klidu výměnou za všechen ten před a po vánoční shon není příliš. A teď nemluvíme jen o nárocích vašich partnerů, ale hlavně vás! Vy si ten klid zasloužíte úplně stejně jako kdokoli jiný. A možná ještě o fous víc.

Desatero svátečního nicnedělání

Takže, co kdybyste zítřek nebo pozítří vyhlásili u vás doma Svátkem absolutního odpočinku. Pravidla? Počet návštěv, které přijmete? Nula. Počet návštěv, které uskutečníte? Nula. Množství alkoholu, které vypijete? Přiměřené. Množství cukroví, které zkonzumujete? Neomezené. Množství pohádek, které skouknete? Minimálně jedna. Jediné aktivity, které jsou přípustné? Následující. … Myslíte, že byste to zvládli?

1. Uvařte si svařák

Stačí trocha skořice, badyánu a hřebíčku. Uvidíte, jak vám to svátečně provoní byt, o vlivu na sváteční náladu při konzumaci nemluvě.

2. Pusťte si koledy

Kdy jindy máte přes rok možnost zaposlouchat se do tradičních českých koled?

3. Zahrajte si hru

Sedněte si se svými dětmi a něco si zahrajte. Podmínka? Nesmí jít o nic příliš intelektuálně náročného či soutěživého.

4. Pusťte si v televizi pohádku

A skoukněte ji od začátku až do konce.

5. Zapalte si svíčku

Nic vám nezklidní mysl lépe, než mihotající se plamen svíčky.

6. Posaďte se do křesla s knížkou

A s miskou cukroví. A nevstaňte, dokud nebude miska prázdná nebo kniha přečtená.

7. Zajděte si do kina

Výběr filmu tentokrát nechte na partnerovi či na dětech.

8. Vařte, jen pokud chcete

Pokud nechcete, jídlo si objednejte, rozmrazte či se zajděte najíst ven.

9. Napište si seznam novoročních předsevzetí

Tedy pokud nějaké máte. V opačném případě se ničím takovým nestresujte.

10. Využijte vánočních slev

Nabídky obchodníků bývají mezi svátky opravdu velkorysé. Pokud tedy máte energii, chuť a prostředky, vyrazte. Můžete ulovit skutečné perly.

(kar)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky jmeniny

Přečtěte si také