Bydlení

23. června 2017 07:00

Markéta Zídková

Domov, kde vládne nekonečná pohoda aneb Jak si zařídit bydlení jako v Karibiku

Volá vaše obydlí po neokoukané útulnosti, co dokáže ukolébat vaše já v okamžiku, jakmile se ocitnete doma a vkročíte přes práh? Přesně takovou mocí totiž na vás zapůsobí karibský styl, který s sebou přináší nikdy nekončící pohodu, svádivé latinskoamerické rytmy i temperamentní barvy.

Jen málokdo se dostane o prázdninách do Karibiku, každý, komu se líbí, si ho ale může přenést až k sobě domů. Krásné barvy, útulný interiér, netradiční barevné kombinace plné zářivých tónů a odlesků. Nechte se inspirovat sluncem zalitými nápady, jak byt či dům zařídit, abyste měli bydlení jako u dalekého moře.

Ať se vám doma zabydlí Karibik

„Když jsem se vrátil z dovolené v Dominikánské republice, změnilo se mnohé. Celkově jsem prozřel a uvědomil si, že jsem lpěl na hloupostech, jako je hromadění majetku, a zapomínal jsem to nejdůležitější – totiž žít a užívat si života. A díky tomuto zjištění jsem neváhal přebudovat i svůj stávající byt a vytvořit si z něj karibskou oázu, co mi to bude připomínat už napořád,“ svěřuje se náš čtenář Dominik Dubský, který v Karibiku nechal kus svého srdce. Pokud máte chuť se po tropickém designu natáhnout také, zkuste se inspirovat po vzoru našich tipů.

1. Řekněte jasné ne nudě na stěnách

Vedle nešlápnete neutrálními béžovými a krémovými odstíny, popřípadě jemnou elegancí slonové kosti, přesně těmito barvami totiž disponují snad nekonečné karibské pláže. Pokud ale máte odvahu vytáhnout se s nevšedností, namíchejte na zdivo jeden z oblíbených pastelových tónů, jako je starorůžová, jemně žlutá, mátově zelená nebo jemné azuro.

2. Kombinujte dřevo na podlaze, stropu i na nábytku

Dřevěná podlaha je základ, inspiraci můžete najít v exotických dřevinách, jako je cedr, palisandr nebo teak. Avšak kvůli úspoře finančních prostředků je možné sáhnout po jejich věrné imitaci. Pro nalezení ideálního a vhodného barevného tónu dřeva se inspirujte ve skleničce s karibským rumem.

Jakmile otázka podlahy bude objasněna, tak přichází na řadu volba podlahových textilních doplňků. Abyste krásu dřeva úplně nepohřbili, zvolte tkané předložky. Ruční práce jsou pro tento kout světa hitem číslo jedna. Domů si tak totiž spolehlivě přitáhnete originálního posla tropické útulnosti cukrových ostrovů (cukrová třtina se tady pěstuje na každém kroku).

Aby tematičnosti bylo uděláno za dost, chce to šťastnou volbu i v rámci výběru nábytku. Zapomeňte na strohou, chladnou Skandinávii, bytelný venkovský styl a raději to vezměte oklikou přes Španělsko. Koloniální styl je pro Karibik typický stejně jako obláčky dýmu z doutníků, smažené banány, čerstvý kokos nebo tyrkysově modré moře.

Podobné články

Náš tip: Ideální je kombinace tmavší skříně, židle nebo komody, kterou navíc zdobí ratan, mozaika nebo o tón světlejší tropické dřevo. Sedací souprava by měla být měkká, pohodlná a klidně hýřit pestrobarevnými vzory džungle, nebo naopak se nést v neutrálním odstínu. V tomto případě pak na scénu přicházejí doplňky, co se o atmosféru Karibiku postarají na jedničku.

3. Maličkosti, co toho umějí víc než dost!

Na první pohled si jich nevšimneme, ale když se na ně zadíváme, něco v nás nám říká, že jsou přesně tam, kde mají být.

– Zasaďte si do keramického květináče s mozaikou kokosovou palmu, kávovník, kakaovník nebo třeba orchideje. Ať máte doma trochu té tropické flory.

– Na konferenční stůl ze dřeva pozvěte misku upletenou z palmového šustí a vyskládejte do ní kokosové plody, nasypte kávová zrna a připojte papáju s maracujou. Na mlsání místo čokolády se hodí pražené kakaové boby, které se cítí v Karibiku jako doma.

– Pokud jste zavítali na Kubu, Bahamy nebo do jakékoliv tropické destinaci, zarámujte si do dřevěného rámu plážovou momentku. Na plátně se bude skvěle vyjímat.

– Místo klimatizace si na horké léto pořiďte skvěle vypadající dřevěné ventilátory.

– Bar vyšperkujte alespoň jedním rumem z cukrové třtiny. To se prostě musí.

– Exoticky vypadají sošky znázorňující zvířata, domorodce nebo glóbus ze dřeva, na který když kouknete, tak si připomenete své karibské dobrodružství.

- Co takhle se pustit do románu Stařec a moře. Sám Ernest Hemingway Karibik miloval a několik let tam i žil, učarovala mu totiž slunná Kuba..

(lz)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také