Bydlení

27. května 2018 06:00

Tereza Javorová

FOTO: Muž žije v hradu z písku, aby nemusel platit nájem. Podívejte se

Představte si, že neplatíte nájem, ale bydlíte přímo královsky. Doslova! Přesně tenhle sen si splnil Brazilec, který žije na pláži u španělského Rio de Janeira, a neplatí za to ani korunu! Postavil si totiž hrad z písku, ve kterém žije už spoustu let.

Marcio Mizael Matolias se už dvaadvacet let vyhýbá placení absurdně vysokých nájmů ve španělském Rio de Janeiru. Postavil si totiž své vlastní písečné království na pláži Barra da Tijuca, ve kterém pohodlně žije. Běžný život normálních lidí, kteří platí nájmy a hypotéky vokolních předražených domech a letoviscích, ho zkrátka ani trochu neláká, a tak se rozhodl pro svou vlastní, poněkud svéráznou cestu.

Král pláže

Matolias je svobodný a bezdětný, což zněj dělá ideálního kandidáta na dobrodružný život, jaký si zvolil. A co víc, stal se dokonce králem ve svém vlastním domě, a jako důkaz nosí na hlavě impozantní korunu. A před turisty, kteří se u jeho hradu zastavují, je na ni také náležitě pyšný.

Brazilec si vydělává tím, že u svého hradu prodává knihy z druhé ruky. Foto: profimedia.com

"Vyrostl jsem v zálivu Guanabara, vždycky jsem žil na pláži," vysvětluje čtyřiačtyřicetiletý Marcio. "Lidé platí obrovské nájemné, aby mohli žít u moře, zatímco já nemusím platit žádné účty, a přesto se mi tu dobře žije," pochvaluje si své netradiční bydlení.

Udržovat hrad mokrý, aby nevyschl a nezhroutil se, vyžaduje hodně práce. Pořád je to ale jen malá cena, za to, že Matolias nemusí platit žádný nájem. Foto: profimedia.com

Vnitřek jeho hradu zpísku tvoří prostor o velikosti pouhých tří metrů čtverečních, přesto je tam ale dost místa pro všechny Matoliasovy věci včetně velkého množství knih zdruhé ruky. Právě ty si sem chodí turisté prohlížet a kupovat, čímž si Marcio vydělává na živobytí.

Knihy tvoří největší část Marciova majetku. Foto: profimedia.com

"Děsilo by mě žít uvnitř normálního, uklizeného domu," tvrdí Matolias. "Mám rád tuhle pomíjivou stránku věcí, takže se jimi nestávám posedlý jako ostatní,“ myslí si svérázný Brazilec. Vyhovuje mu také to, že kdyby se jeho hrad nedejbože zhroutil, jednoduše si postaví nový nebo se přesune na jinou pláž.

Vnitřek Marciova domu je maličký, jemu to ale bohatě stačí. Foto: profimedia.com

Přiznává ovšem, že pečovat o takový hrad zpísku není až tak snadné, jak si mnozí lidé myslí. Musí ho totiž pravidelně a velmi často zalévat vodou, aby vhorku nevyschl a nezhroutil se. Extrémní vedro někdy ale nevyhovuje ani samotnému majiteli písečného království. "Písek drží všechno teplo, takže někdy v noci kvůli tomu nemůžu spát a strávím noc vdomě mého kamaráda," přiznává Matolias. Ani to ho ale nemůže odradit od života, který si zvolil. Protože kdo jiný má tu báječnou možnost vzbudit se ráno přímo na nádherné pláži kousek odRio de Janeira?

Lidé v okolí mu dali přezdívku „Král“, kterou se rád pyšní. Foto: profimedia.com

(mb)

Další články:


Přečtěte si také