Jak na rekonstrukci starého domu? Dejte do ní sami sebe, radí designéři Jak se staví sen
Bourání je ekonomičtější, rekonstrukcí se ale zachová duše domu. Byla by škoda zbavit se kamenných kleneb a cihlových zdí, když je můžete opravit. Designéři pořadu Jak se staví sen vám poradí.
Do rekonstrukcí starých domů se totiž pouštějí poměrně často. V Jak se staví sen se nemění jen používaný nábytek za nový, mnohdy je potřeba vzít na pomoc techniku, bourat a natahovat nové rozvody.
5 základních kroků při rekonstrukci
- Vytvoříme si plán a rozpočet. Musíme počítat stím, že se rozpočet může snadno navýšit, protože bude potřeba opravit něco, sčím jsme nepočítali.
- Musíme přemýšlet o dispozici. Vyhovuje nám ta stávající? Pokud ne, budeme moct dispozici měnit, bourat stěny?
- Musíme si zjistit, zjakých materiálů je dům postavený, aby nás nečekala nepříjemná překvapení
- Stejně tak je potřeba pořádně prozkoumat stropy, podlahy a střechy. Tyto části musí být vdobrém stavu, pokud nejsou, musíme počítat svýraznými investicemi.
- Vlhkoměrem změříme vlhkost a necháme si poradit od odborníka, jak se vlhkosti ve starém domě zbavit. Izolování je také první prací, kterou budeme provádět.
rekonstrukce starého domu
Topení ve starém domě
Snejvětší pravděpodobností budeme kupovat nové radiátory. Pokud neměníme zdroj tepla, stačí se řídit velikostí původních radiátorů a koupit nová podobně velká tělesa. Pokud měníme zdroj tepla, musíme na takový zásah brát ohled, ideální je poradit se sodborníkem.
Ideální umístění radiátorů je pod okny. Ve studených starých domech je také potřeba počítat svýkonem topení. Chromová tělesa sice vypadají skvěle, ale jejich výkon je nižší až o 27 procent.
Moderní technologie
Chytrá domácnost nepatří jen do moderních staveb. Naopak se skvěle hodí do starších budov, kde hrozí různá rizika kvůli starším rozvodům. Hodí se sem záplavová čidla, která odhalí únik vody a zavřou hlavní uzávěr. Praktická jsou také čidla oxidu uhličitého vdomech, kde se voda ohřívá starou karmou. Tlusté zdi historických budov zase tlumí Wi-Fi signál, takže je dobré pořídit krouteru soustavu satelitů, které budou distribuovat signál po celém domě.
Proč rekonstruovat?
Zbourat a začít od znovu je lacinější, tak proč se pouštět do rekonstrukce? Abyste zachovali duši starého domu. Rekonstrukce je sice dražší, ale dům pak bude mít vyšší hodnotu. Bude osobnější a budete vněm mít stavební prvky, které se dnes již nedělají, třeba klenby. Část materiálu ze starého domu můžete využít nově. Nejdůležitější jedát do rekonstrukce sama sebe!
Podívejte se na reportáž ze starého statku, který rekonstruoval architekt Marek Povolný:
Další příkaldy povedených rekonstrukcí: