návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak na rekonstrukci starého domu? Dejte do ní sami sebe, radí designéři Jak se staví sen

matoušhartman , Vydáno: 26.02.2020
rekonstrukce starého domu úvod
Autor: archiv FTV Prima rekonstrukce starého domu úvod
Bourání je ekonomičtější, rekonstrukcí se ale zachová duše domu. Byla by škoda zbavit se kamenných kleneb a cihlových zdí, když je můžete opravit. Designéři pořadu Jak se staví sen vám poradí.

reklama

Do rekonstrukcí starých domů se totiž pouštějí poměrně často. V Jak se staví sen se nemění jen používaný nábytek za nový, mnohdy je potřeba vzít na pomoc techniku, bourat a natahovat nové rozvody.

5 základních kroků při rekonstrukci

  1. Vytvoříme si plán a rozpočet. Musíme počítat s tím, že se rozpočet může snadno navýšit, protože bude potřeba opravit něco, s čím jsme nepočítali.
  2. Musíme přemýšlet o dispozici. Vyhovuje nám ta stávající? Pokud ne, budeme moct dispozici měnit, bourat stěny?
  3. Musíme si zjistit, z jakých materiálů je dům postavený, aby nás nečekala nepříjemná překvapení
  4. Stejně tak je potřeba pořádně prozkoumat stropy, podlahy a střechy. Tyto části musí být v dobrém stavu, pokud nejsou, musíme počítat s výraznými investicemi.
  5. Vlhkoměrem změříme vlhkost a necháme si poradit od odborníka, jak se vlhkosti ve starém domě zbavit. Izolování je také první prací, kterou budeme provádět.
Zachovat staré prvky se vyplatí. Tady jsme použili starou cihlovou stěnu
Autor: archiv FTV Prima Zachovat staré prvky se vyplatí. Tady jsme použili starou cihlovou stěnu

Topení ve starém domě

S největší pravděpodobností budeme kupovat nové radiátory. Pokud neměníme zdroj tepla, stačí se řídit velikostí původních radiátorů a koupit nová podobně velká tělesa. Pokud měníme zdroj tepla, musíme na takový zásah brát ohled, ideální je poradit se s odborníkem.

Ideální umístění radiátorů je pod okny. Ve studených starých domech je také potřeba počítat s výkonem topení. Chromová tělesa sice vypadají skvěle, ale jejich výkon je nižší až o 27 procent.

Přestavba panelákové bytu úvod

Rekonstrukce panelákového bytu podle Jak se staví sen: Vyberte správný sádrokarton i dveře

Jak se staví sen Tipy a triky změna dispozice

7 kroků ke změně dispozice bytu: Plánujte, bourejte, ale na nosný systém nesahejte

Moderní technologie

Chytrá domácnost nepatří jen do moderních staveb. Naopak se skvěle hodí do starších budov, kde hrozí různá rizika kvůli starším rozvodům. Hodí se sem záplavová čidla, která odhalí únik vody a zavřou hlavní uzávěr. Praktická jsou také čidla oxidu uhličitého v domech, kde se voda ohřívá starou karmou. Tlusté zdi historických budov zase tlumí Wi-Fi signál, takže je dobré pořídit k routeru soustavu satelitů, které budou distribuovat signál po celém domě.

Proč rekonstruovat?

Zbourat a začít od znovu je lacinější, tak proč se pouštět do rekonstrukce? Abyste zachovali duši starého domu. Rekonstrukce je sice dražší, ale dům pak bude mít vyšší hodnotu. Bude osobnější a budete v něm mít stavební prvky, které se dnes již nedělají, třeba klenby. Část materiálu ze starého domu můžete využít nově. Nejdůležitější je dát do rekonstrukce sama sebe! 

Podívejte se na reportáž ze starého statku, který rekonstruoval architekt Marek Povolný:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

LIVING NEWS: Čítárna v domě od Marka Povolného

Další příkaldy povedených rekonstrukcí: 

Proměna 17. 2. úvod

Z retro bytu je moderní domov. Designéři Jak se staví sen zachovali jen pár kusů nábytku

Ateliér od Jana Beka

Byt a kancelář v jednom: Odvážný projekt plný barev od Jana Beka ukazuje, že to jde

reklama

Článek je zařazen v: Jak se staví sen , Jak se staví sen 2020

reklama

Přečtěte si také