Bydlení

18. února 2020 08:00

Matouš Hartman

Z retro bytu je moderní domov. Designéři Jak se staví sen zachovali jen pár kusů nábytku

Věra si přála proměnit jen pokoj své dcery Adélky, designéři Jak se staví sen ale měli jiný plán. Nakonec zrekonstruovali téměř celý byt. A protože to byla pořádná práce, která se navíc nelíbila sousedům, musela jim Iva dát o jeden den navíc. Andrea Hylmarová a Marek Povolný nakonec všechno zvládli a na Věru s Adélkou čekalo vysněné bydlení!

Věra to neměla vživotě jednoduché. Potkala muže, se kterým brzy otěhotněla a plánovala svatbu. Nakonec se zněj ale vyklubal násilník, který Věru a její maminku napadl. Svatba se tak zrušila a Věra zůstala na výchovu Adélky sama. Pomáhali jí rodiče, ti ale brzy zemřeli. Věřina maminka trávila své poslední dny vložnici bytu a Věra má tak na místnost špatné vzpomínky.

Měnil se téměř celý byt

Bylo jasné, že musí přijet Iva Kubelková a Věře sAdélkou prozradit, že jejich byt projde pořádnou proměnou. Věra si nejvíce přála pokojíček pro Adélku, ale když designéři byt viděli, došlo jim, že u jednoho pokoje nezůstane. Protože byl obývák propojený skuchyní, muselo dojít kpřestavbě obou místností. Když Marek Povolný a Andrea Hylmarová viděli staré jádro, věděli, že změny udělají i tam.

Zretro bytu, který nikdy neprošel rekonstrukcí, nezbylo skoro nic, jen ložnice, kde bydlela Věřina maminka. Designéři se ale rozhodli zachovat sektorový nábytek, který vypadal dobře a sloužil svému účelu. Chytře ho zakomponovali mezi moderní vybavení.

Původní jádro zmizelo a postavilo se znovu ze zeleného sádrokartonu, který je vhodný do místností svyšší vlhkostí vzduchu. Samotná koupelna dostala retro nádech díky bílým dlaždičkám sčernými spárami. Zmizely i původní tapety a na tým Jak se staví sen čekala i výměna rozvodů vody a elektroinstalace. Potíže způsobilo staré lino, které skoro nešlo sundat, takže podlahář musel přijet až později. Do toho všeho se přidali nespokojení sousedé, kterým vadil hluk zrekonstrukce.

Podívejte se na celou proměnudo galerie:

Hodnocení designérů:

„Proměna patří k těm nejnáročnějším, do kterých jsme se pustili. Od začátku nám bylo jasné, že tady je jediným řešením radikální řez, tedy začít kompletně znovu a jít do kompletní rekonstrukce. Spíš jsme hledali způsob, jak to uskutečnit během pouhých pěti dnů. Byt byl ve zcela původním stavu, nikdy v něm žádná rekonstrukce vlastně neproběhla. Tedy trpěl všemi neduhy panelových domů – od staré elektroinstalace až po umakartové jádro. Dokonce i nábytek byl zcela původní, což na druhou stranu mělo své kouzlo.

Největší výzvou se nakonec stali nepřející sousedé. Takto rozsáhlá rekonstrukce s sebou nese samozřejmě spoustu hluku a prachu, na druhou stranu míra nepřejícnosti a obstrukcí ze strany některých obyvatel domu byla pro nás naprosto nevídaná. Brala nám radost z práce a připravovala nás o cenné hodiny, což nakonec vyústilo až v prodloužení doby proměny o jeden celý den.

O stylu jsme měli od počátku jasno. Chtěli jsme vytvořit moderní interiér s prvky retra. Velmi se nám líbila původní dýhovaná TV stěna, kterou jsme nakonec využili jako jeden ze stěžejních prvků. Ve stejném dekoru přírodního dubu jsme vybrali dveře a zbytek interiéru nechali v jednoduché, převážně černobílé kombinaci. V dětském pokoji je zajímavým prvkem i tapeta s výrazným geometrickým vzorem. A pro oživení jsme nakonec vybrali jemnou pudrově růžovou barvu na textilních dekoracích. Dispozičně jsme měnili pouze prostor mezi kuchyní a chodbou. Původní dveře jsme zastavěli a využili jako úložný prostor pro pračku se sušičkou, čímž se nám uvolnil kýžený prostor v koupelně.“

Podívejte se na tento díl Jak se staví sen online:


Přečtěte si také