Bydlení

12. prosince 2016 11:21

Jana Brass

Je to novostavba, nebo starší dům po rekonstrukci? Zkuste si tipnout

Kuchyňská linka hned u terasy, dřevo, přírodní materiály, to vše vytváří z tohoto domu příjemné bydlení.

Funkční dispozice i ve vztahu k zahradě, dostatek denního světla i celkové vzezření domu jsou pro pocit z domova rozhodující. Modernistický ateliér Lachlan Shepherd Architects zaměřený na nadčasová a praktická řešení, pomohl majiteli proměnit jeho zastarávající rodinný dům v komfortní soudobý příbytek.

Vyžádalo si to ale rozsáhlé zásahy i velký podíl vlastních fyzických sil. Polovinu střešní konstrukce stávajícího domu stavitelé ponechali a zbývající část nahradili novou konstrukcí, která umožnila lepší ventilaci a hlavně vpustila dovnitř denní světlo. Obývací zónu rozšířili a zasadili do ní i novou kuchyni, která je úzce propojená jak s jídelnou uvnitř, tak i s tou venkovní na terase.

Dům, který je po rekonstrukci opláštěný novými prkny a dostal i novou střešní krytinu, si lze snadno splést s novostavbou a jeho obyvatelé tak ze svého domova mají už při příchodu lepší pocit.

Aby náklady nepřesáhly rozpočet, velkou část prací v interiéru odvedl sám majitel, který zkompletoval na zakázku vyrobený nábytek, položil podlahovou krytinu, instaloval dřevěné podhledy, zavěsil a spasoval dveře a namontoval zapuštěné nástěnné police. Úspory dosáhl i recyklací starého materiálu. Uvnitř domu totiž uplatnil materiál z rozebrané části původní střechy.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také