Kastrované kočky jsou přítulnější. Jaké další výhody i nevýhody kastrace má?

Kočičí, ale i psí útulky jsou už dávno přeplněné. Na svůj vysněný domov s teplým pelíškem, plnou miskou a vlídnou náručí v nich čekají stovky zvířat. Ke zlepšení této neutěšené situace může přispět každý majitel kočičky jednoduše tak, že nechá svého mazlíčka kastrovat.

Máte doma kočku a přemýšlíte o kastraci, ale máte obavy zoperace a následné péčeo zvíře. I přes možná rizika nabízí kastrace mnoho výhod, které oceníte nejen vy, ale i vaše kočka. Co všechno kastrace obnáší, jak se na ni připravit a jak pečovat o kastrovanou kočku?

Proč nechat kočku kastrovat

Primárním důvodem kastracebývá obava z nechtěných koťátek, která by se špatně udávala novým majitelům. Pokud máte kočku, která pobývá částečně venkunebo jen kočku venkovní, je kastrace na pořadu dne. „Kočka může mít koťata i dvakrát do roka. Pokud nemáte chovatelskou stanici či neplánujete mít doma více koček, kastrace je řešením. Kromě toho má i značný pozitivní vliv nazdraví zvířete. Obvykle se kastrované kočky dožívají vyššího věku, je snížené riziko rakoviny vaječníků a dělohy a často je i výsledkem kastrace lepší psychika,“ komentuje vhodnost kastrace odborníkMartin Pučálka. Kastrované kočky bývají přítulnější, klidnější, méně agresivní vůči ostatním kočkám a kocouři obvykle přestávají vdomácnosti značkovat.

Mohou nastat nějaké komplikace?

Při jakémkoliv chirurgickém zásahu mohou vždy nastat komplikace. Sriziky se musíme vždy dobře seznámit. Jedním znich je anestezie. Veterinář před kastrací kočku prohlédne a zjistí, zda je možná anestezie a následná kastrace. Po zákroku může dojít kvnitřnímu krvácení, proto je velmi důležité kočku po zákroku pozorovat, pokud bude apatická a nebude mít zájem o krmivo vezměte ji raději kveterináři. Dalším rizikem může být olizování ran. Kočky i psi mají tendence si bolavá či poraněná místa olizovat. Pokud veterinář nenabídne límec, řekněte si o něj. Pro kočku to sice nebude nic komfortního, ale budete mít jistotu, že se rána vpořádku zahojí.

Čas na změnu jídelníčku

Nekastrované kočky bývají mnohem akčnější a zároveň mívají menší apetit, a tak mohou mít krmivo svíce tuky. Po kastraci nastává u koček změna. Lehce zpohodlní, jsou klidnější a mívají větší apetit, což často vede knadváze, až obezitě. Právě ta je pro organismus velmi nebezpečná. Proto je dobré postupně přejít na krmivo snižším obsahem tuků, ideálně například přímo pro kastrované kočky. Nezapomeňte, že krmivo pro kastrované kočky by mělo obsahovat vysoký obsah bílkovin ze živočišných zdrojů, minimálně 85 %, videálním případě má obsahovat i čerstvé maso, které zvyšuje chutnost. Pokud můžete, vyhněte se krmivům sobsahem obilovin, barviv a konzervantů.

Spřechodem na nové krmivo začněte již týden až dva před kastrací kočky. Postupně míchejte stávající krmivo snovým, až ke konci bude mít kočka vmisce pouze nové krmivo pro kastrované kočky. Občas můžete přimíchat ke granulím konzervu či vaničku svysokým obsahem masa a nízkým obsahem tuků.

Sdílejte článek

Přečtěte si také