Kočka a pes v jednom bytě? Žádný problém, ale musíte na to jít chytře

Soužití psa a kočky v jedné domácnosti může být, a většinou i je, naprosto bezproblémové. Složitější někdy bývají jenom začátky jejich společného života. Jak zařídit, aby se z nich stali nejlepší kamarádi?

Jak seznámit dospělou kočku seštěnětem

Většinou jednodušší bývá situace, kdy kdospělé kočce přivedete malé štěně. Už jenom ztoho důvodu, že kočka umí bleskurychle vyskočit na skříň či na stůl, kam za ní štěně nemůže, a ona si je toho velmi dobře vědoma. Může pak sice na štěně zvýšky zahlížet nebo i vztekle prskat, ale většinou si malého prcka přestane po několika dnech všímat. Nikdy však nenechte ani malé štěně, aby začalo honit kočku po bytě.

Poskytněte kočce klid na toaletu a na jídlo a dopřávejte jí stále dostatek pozornosti, na kterou byla zvyklá. O ostatní se postará sama a většinou se za pár dnů sama začne knovému členu rodiny pomalu přibližovat. (O tom, že někdy to není jednoduché ani se dvěma kočkami, si přečtěte ZDE)

Jak seznámit dospělého psa s kotětem

Je samozřejmé, že někteří psí jedinci a někdy i téměř všichni zástupci mírumilovných psích ras, vycházejí lehce úplně skaždým. Tedy i skočkou od sousedů, natož skočkou, kterou jim přivedete domů. Jsou to většinou všichni zlatí retrívři, labradorové nebo kavalíři. Vhodnou volbou je i bernský salašnický pes. Někdy se dokonce stane, že si fena sama přivede domů kotě a začne se o něho starat jako o vlastní, ale není to zase tak časté.

Pak jsou tu ale psí divoši, především zřad psů loveckých a teriérů, které musíte skočičkou seznamovat pomalu a postupně, aby se zní nestala hračka či rovnou lovná zvěř.

Nedovolte, aby byli jeden druhým překvapeni a zaskočeni. Dopřejte psovi pár dní, aby kotě jenom cítil přes zavřené dveře, ale nedostal se kněmu. A nebojte se, zavřené dveře nejsou pro citlivý psí čenich žádná překážka. Můžete jim také vzájemně vyměnit deku, na které odpočívají.

Pak postupně nechte psa, aby si očichal kotě ve vaší náruči a jakmile začne kotěti olizovat uši, je vše na dobré cestě. To však neznamená, že vtuhle chvíli už necháte kotě psovi napospas! Rozdělte mezi ně svou pozornost, věnujte se nejprve každému zvlášť, pak oběma zároveň. Jen pohladíte kotě, hned totéž dopřejte i psovi. Misky skrmením jim dávejte také oběma zároveň a pečlivě hlídejte, aby se ksobě vzájemně při jídle nepřibližovali. Jen tak docílíte toho, aby pes na kotě nezačal žárlit. Vpodstatě je to úplně stejné, jako když dítěti přivezete zporodnice sourozence. No, možná až na to očuchávání a olizování uší.

Pokud dodržíte pomalý harmonogram sbližování psa a kočky, pak se znich časem určitě stanou nerozluční kamarádi nebo se vnejhorším případě budou alespoň vzájemně tolerovat. Pokud se vám zdá, že jednomu či druhému není kamarádění po chuti, klidně se vraťte o krok zpět, není kam spěchat.

Zabavte své mazlíčky vlastnoručně vyrobenými hračkami:


Přečtěte si také