7. února 2019 08:00
maku-la@seznam.czSmrdí váš byt po kočce? Poradíme vám, jak se nechutného zápachu zbavit
Nesoudíme vás, pokud milujete kočky. Nejsou sice jako psi, ale jsou fajn. Ve slabých chvilkách se dokonce umí tvářit tak, že vás milují, bez ohledu na to, že na pacce, kterou právě nevidíte, překřížily drápky a kočičím bohům už dávno slíbily vaši duši.
Přesto to ale neznamená, že byste měli nechat kočku zamořit váš domov puchem zbedýnky, o které si myslí, že je symbolem vašeho zotročení. Nebo snad myslíte, že si kočka umí jinak vysvětlit vaší obsesi, přehrabovat se vzatuchlém pískovišti a sbírat její hovínka? Nechme ale filozofie, škoda už byla napáchána, pojďme se raději pobavit o tom, jak se tohohle puchu zbavit ze všech věcí, které dělají váš domov domovem. Tedy do té doby, než si ho přivlastní kočka.
Koberec
Vaším největším kamarádem vboji proti biologickému útoku spáchaného kočkou je vprvní řadě enzymatický odstraňovač zápachu. Tahle čistidla obsahují speciální enzymy, které rozloží proteiny vmoči a zápach tím výrazně zredukují. Důležité ovšem je, abyste právě tímto čistidlem začali, neboť aplikace jakéhokoliv jiného prostředku snižuje účinky enzymů a zápach přetrvá. Nejlepší tedy je, nanést enzymatický čistič na celou zamořenou oblast (kromě samotné kočky!) a nechat ho po stanovenou dobu působit. Pak už stačí zasažené místo vyčistit konvenčním způsobem – tedy za pomoci jakéhokoliv jiného vhodného prostředku na daný druh povrchu – a máte vyhráno.
Ocet
Nemáte-li po ruce enzymy, vsaďte na babskou radu a vytáhněte do boje ocet. Ačkoliv se může zdát, že jste se právě rozhodli vytlouct klín klínem, tedy smrad ještě větším smradem, nemusíte se bát. Klíčové pro použití octu je smíchat ho vpoměru 1:1 svodou a rozstřikovačem ho nanést na zasažené místo i kolem. Případně je možné nanášet roztok malým kartáčkem a drhnout tak dlouho, dokud ocet nezneutralizuje čpavek, který je obsažen (nejen)vkočičí moči a je původcem nelibého zápachu.
Dřevo
Pokud vaše kočka demonstrovala svou dominanci na lakované skříňce, nemusíte se ničeho obávat. Lak sice původně nevznikl jako ultimativní ochrana před kočkami, ale vtéhle prekérní situaci vás jistojistě zachrání. Moč stačí setřít či vsáknout do papírových utěrek a následně postupovat tak, jako kdyby svámi kočka vůbec nežila a vy se jen snažili utřít prach. Pokud si ale kočka vybrala kus, který lakovaný není – a takové jsou například moc pěkné podlahy stexturou – je situace poměrně vážná. Do dřeva se totiž umí tekutina zázračně rychle vsáknout, a i přes to, že existují přípravky i na tyhle problémy, nejsou příliš účinné. Problém je také vtom, že jakákoliv další aplikace tekutého čističe může začít na podlaze vyrábět nepěkné fleky a zápach se stane jen druhotným problémem. Vtěchto chvílích je proto lepší povolat profíka, který zasaženou část (po vašem důkladném vyčištění) obrousí a všechny fleky odstraní. Kdyby při tom odstranil i kočku, určitě byste se na profíka vtomhle případě nezlobili, co říkáte?
Kachličky
Podobně jako u dřeva, je nutné přesněji odlišit, kam si kočka ulevila. Jestli byla zasažena glazovaná část kachliček, nic neřešte, moč setřete a je to. Pokud byl ale útok směřován na spáry nebo – nedej bože – na neglazované kachle, připravte si kuchyňskou sodu. Pokud ji smícháte strochou vody, abyste vyrobili hustou pěnu, naneste ji měkkým kartáčkem na zasažené místo a nechte sodu působit. Až uschne, setřete ji vlhkým hadříkem a měli byste mít po starostech.
Prevence
Kboji skočičími pohromami ale můžete přistoupit i zopačné strany a snažit se předejít tomu, aby smradlavá loužička vůbec vznikla. Pokud totiž chodí kočka vykonávat svou potřebu mimo svatou bedýnku, znamená to buďto, že byste ji měli přestat vyhazovat zložnice ve 4 ráno, když si zrovna chce hrát, nebo že jí jednoduše vadí, kam jste její záchod umístili. Zároveň také může mít kočka zdravotní potíže a vyměšování ji zjakéhokoliv důvodu bolí, takže pokud souboj spuchem nekončí, možná byste kočku přece jen měli vzít kveterinářovi.