reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Smrdí váš byt po kočce? Poradíme vám, jak se nechutného zápachu zbavit

Jak na permanentní smrad?
Autor: istock.com Jak na permanentní smrad?
Nesoudíme vás, pokud milujete kočky. Nejsou sice jako psi, ale jsou fajn. Ve slabých chvilkách se dokonce umí tvářit tak, že vás milují, bez ohledu na to, že na pacce, kterou právě nevidíte, překřížily drápky a kočičím bohům už dávno slíbily vaši duši.

reklama

Přesto to ale neznamená, že byste měli nechat kočku zamořit váš domov puchem z bedýnky, o které si myslí, že je symbolem vašeho zotročení. Nebo snad myslíte, že si kočka umí jinak vysvětlit vaší obsesi, přehrabovat se v zatuchlém pískovišti a sbírat její hovínka? Nechme ale filozofie, škoda už byla napáchána, pojďme se raději pobavit o tom, jak se tohohle puchu zbavit ze všech věcí, které dělají váš domov domovem. Tedy do té doby, než si ho přivlastní kočka.

Jak na psa

Co je to pes? Věc to není, člověk také ne – jaké z toho pro vás plynou povinnosti?

Na potazích polštářů a televizních obrazovkách u rodin vlastnících psy se vyskytovalo o 42 resp. 52 procent více skupin mikrobů než na stejných věcech u rodin, které psa nemají

Pes domů zavleče spoustu bakterií. Jak moc jsou nebezpečné?

Koberec

Moč na koberci je čisté zlo.
Autor: istock.com Moč na koberci je čisté zlo.

Vaším největším kamarádem v boji proti biologickému útoku spáchaného kočkou je v první řadě enzymatický odstraňovač zápachu. Tahle čistidla obsahují speciální enzymy, které rozloží proteiny v moči a zápach tím výrazně zredukují. Důležité ovšem je, abyste právě tímto čistidlem začali, neboť aplikace jakéhokoliv jiného prostředku snižuje účinky enzymů a zápach přetrvá. Nejlepší tedy je, nanést enzymatický čistič na celou zamořenou oblast (kromě samotné kočky!) a nechat ho po stanovenou dobu působit. Pak už stačí zasažené místo vyčistit konvenčním způsobem – tedy za pomoci jakéhokoliv jiného vhodného prostředku na daný druh povrchu – a máte vyhráno.

Ocet

Ocet pomůže.
Autor: istock.com Ocet pomůže.

Nemáte-li po ruce enzymy, vsaďte na babskou radu a vytáhněte do boje ocet. Ačkoliv se může zdát, že jste se právě rozhodli vytlouct klín klínem, tedy smrad ještě větším smradem, nemusíte se bát. Klíčové pro použití octu je smíchat ho v poměru 1:1 s vodou a rozstřikovačem ho nanést na zasažené místo i kolem. Případně je možné nanášet roztok malým kartáčkem a drhnout tak dlouho, dokud ocet nezneutralizuje čpavek, který je obsažen (nejen) v kočičí moči a je původcem nelibého zápachu.

Dřevo

Jedna kočka vydá za šest dalších.
Autor: istock.com Jedna kočka vydá za šest dalších.

Pokud vaše kočka demonstrovala svou dominanci na lakované skříňce, nemusíte se ničeho obávat. Lak sice původně nevznikl jako ultimativní ochrana před kočkami, ale v téhle prekérní situaci vás jistojistě zachrání. Moč stačí setřít či vsáknout do papírových utěrek a následně postupovat tak, jako kdyby s vámi kočka vůbec nežila a vy se jen snažili utřít prach. Pokud si ale kočka vybrala kus, který lakovaný není – a takové jsou například moc pěkné podlahy s texturou – je situace poměrně vážná. Do dřeva se totiž umí tekutina zázračně rychle vsáknout, a i přes to, že existují přípravky i na tyhle problémy, nejsou příliš účinné. Problém je také v tom, že jakákoliv další aplikace tekutého čističe může začít na podlaze vyrábět nepěkné fleky a zápach se stane jen druhotným problémem. V těchto chvílích je proto lepší povolat profíka, který zasaženou část (po vašem důkladném vyčištění) obrousí a všechny fleky odstraní. Kdyby při tom odstranil i kočku, určitě byste se na profíka v tomhle případě nezlobili, co říkáte?

Kachličky

Nejlepší by bylo, aby se naučily chodit na záchod.
Autor: istock.com Nejlepší by bylo, aby se naučily chodit na záchod.

Podobně jako u dřeva, je nutné přesněji odlišit, kam si kočka ulevila. Jestli byla zasažena glazovaná část kachliček, nic neřešte, moč setřete a je to. Pokud byl ale útok směřován na spáry nebo – nedej bože – na neglazované kachle, připravte si kuchyňskou sodu. Pokud ji smícháte s trochou vody, abyste vyrobili hustou pěnu, naneste ji měkkým kartáčkem na zasažené místo a nechte sodu působit. Až uschne, setřete ji vlhkým hadříkem a měli byste mít po starostech.

Prevence

Stejně je milujeme.
Autor: istock.com Stejně je milujeme.

boji s kočičími pohromami ale můžete přistoupit i z opačné strany a snažit se předejít tomu, aby smradlavá loužička vůbec vznikla. Pokud totiž chodí kočka vykonávat svou potřebu mimo svatou bedýnku, znamená to buďto, že byste ji měli přestat vyhazovat z ložnice ve 4 ráno, když si zrovna chce hrát, nebo že jí jednoduše vadí, kam jste její záchod umístili. Zároveň také může mít kočka zdravotní potíže a vyměšování ji z jakéhokoliv důvodu bolí, takže pokud souboj s puchem nekončí, možná byste kočku přece jen měli vzít k veterinářovi.

Jsou hravé

9 vychytávek, které vám usnadní život s kočkou

Čtyřnohý miláček

Co se děje, když se kočce zkazí srst? A jak to napravit?

Článek je zařazen v: kočka , smrad , vůně , úklid , kotě , zvíře , domácí mazlíček , pes , záchod , hygiena , jistota

reklama

Přečtěte si také