Jak ušetřit

15. listopadu 2023 08:30

Lenka Valjentová

Babské recepty na úklid kuchyně fungují. V hlavní roli jsou ocet, jedlá soda, citron i rozmarýn

Praktické a taky levné byly prostředky, které se používaly za časů našich prababiček na úklid kuchyně. Připravovaly se doma a neobsahovaly chemii. Můžeme se inspirovat osvědčenými recepty a vyrobit si šetrné čisticí prostředky nebo použít přímo suroviny, které má zaručeně každý doma. Na předním místě stojí ocet, dobrými pomocníky jsou jedlá soda, citron či rozmarýn. Tak pojďme na to!

Kuchyň je srdcem každé domácnosti a rodinného života. Musíme ji často uklízet, protože při práci s potravinami je nutná čistota. Koupené čisticí a dezinfekční přípravky jsou jistě velice účinné, ovšem na úklid kuchyně se dobře hodí i mnohé z toho, co máme běžně doma. Například když potřebujeme cokoliv umýt, otřít, vyčistit, dezinfikovat, tak nám skvěle poslouží například ocet naředěný vodou s tea tree olejíčkem v rozprašovači.

Univerzální čisticí a dezinfekční prostředek

Suroviny

  • 500 ml octa (nejlépe bílého)
  • 30 kapek tea tree oleje
  • 250 ml převařené studené vody nebo destilované vody
  • popřípadě 4 vrchovaté lžíce jedlé sody

Postup

Smícháme ocet s vodou a tea tree olejem, dobře protřepeme a přelijeme do rozprašovače Pokud chceme zvýšit účinnost roztoku, přidáme do něj 4 lžíce jedlé sody – směs musíme nechat vyšumět. Pak ji přelijeme do rozstřikovače.

Použití

Tento univerzální čistič vám pomůže udržet čistotu, ale také příjemně provoní kuchyň. Myje, čistí a dezinfikuje kuchyňský nábytek, sporák, lednici, obkládačky, dřez, dobře vyčistí vodovodní baterii. Stačí nastříkat na plochu a setřít hadříkem.

Praktické dezinfekční ubrousky

Suroviny

  • 200 ml destilované vody
  • 50 ml octa
  • 15 až 20 kapek éterického oleje (eukalyptus, citrusy nebo tea tree oil)

Postup

Připravíme si uzavíratelnou nádobu (box). Ze starých bavlněných triček si nastříháme hadříky podle velikosti nádoby a naskládáme je do boxu. Smícháme vodu octem a éterickým olejem. Nalijeme ji do boxu, dobře uzavřeme a hadříky necháme nasáknout. Postupně používáme. Můžeme vždy po použití ubrousky vyprat s běžným prádlem a postup opět zopakovat.

MOHLO BY VÁS TAKY TAJÍMAT: Nejlepší osvědčené triky a tipy pro úklid

Rozmarýnový ocet

Suroviny

  • 500 ml bílého octa
  • 5 až 6 větviček čerstvého rozmarýnu

Postup

Rozmarýn nastříháme, zalijeme octem, musí být celý ponořený, a necháme nejméně deset dnů macerovat. Pak scedíme.

Používání

Rozmarýnový ocet působí jako jemná dezinfekce a čistič kuchyňských povrchů. Je výborný na vytírání kuchyňských skříněk, ledničky a umývání džezu, sklokeramické varné desky a pracovních ploch.

Citron proti vodnímu kameni

Suroviny

Postup

Při ohřívání vody ve varných konvicích se v nich usazuje vodní kámen, který časem negativně ovlivňuje výkonnost spotřebiče. Do konvice vložíme oloupanou citronovou kůru, zalijeme roztokem vody a octa a přivedeme k varu. Necháme vychladnout. Opakujeme třikrát až pětkrát za sebou, dokud se usazenina neuvolní. Pak konvici vypláchneme čistou vodou.

Pasta na čistění trouby

Suroviny

  • 5 lžic jedlé sody
  • 4 lžíce octa
  • 5 kapek citronové šťávy

Postup

V misce smícháme jedlou sodu, ocet a citronovou šťávu na jemnou kašičku. Pastu naneseme do trouby na znečištěné plochy a necháme zhruba 20 minut působit, aniž bychom troubu zapínali. Pastu naneseme pouze na plochy, nikoli na tepelné spirály. Nakonec pastu z trouby setřeme vlhkým hadříkem.Troubu ještě můžeme vystříkat rozmarýnovým octem.

Zdroj: Rady naší babičky (Reader´s Digest Výběr), Rady a tipy pro každou příležitost (Euromedia)


Přečtěte si také