Jedlá soda je univerzální pomocník. Levně a bezpečně vyčistí troubu, odpad i šperky

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný, známá také jako soda bikarbona, pečicí soda nebo zažívací soda, má v domácnosti multifunkční uplatnění. V kuchyni se dá tenhle bílý prášek využít místo kypřicího prášku do pečiva, rozpuštěný ve vodě může ulevit od pálení žáhy, ale především je univerzálním pomocníkem při úklidu a praní.

1. Jedlá soda je univerzální úklidový prostředek

Běžný domácí úklid je spojený s použitím nejrůznějších saponátů, sprejů či tekutých písků. Účinné úklidové prostředky v mnoha případech obsahují ropné deriváty, syntetické vůně, chlor, formaldehyd, optické rozjasňovače a další toxické látky. Bezpečnou a levnou alternativou chemických prostředků při úklidu je jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný.

  • V 1 litru teplé vody rozmíchejte 4 lžíce jedlé sody. Přidat můžete (ale nemusíte) asi 5 kapek esenciálního oleje s dezinfekčními účinky, například eukalyptový, tymiánový, rozmarýnový, z borovicového jehličí nebo z citronové trávy. Takový čisticí prostředek je ideální na omývání mírně znečištěných ploch, dětských hraček, rámů oken nebo nábytku. Po umytí je vhodné otřít plochy čistou vodou a vytřít dosucha.

2. Jedlá soda vyčistí bezpečně připálené hrnce

Jedlá soda je ideální rovněž v případě, že potřebujete vyčistit připálený hrnec, aniž byste se ho pak museli bát znovu použít. Jednoduše posypejte dno hrnce dostatečným množstvím jedlé sody, přilijte vroucí vodu tak, aby všechny připáleniny byly pod hladinou. Nechte odmočit přes noc. Ráno vyčistěte hadříkem nebo papírovou kuchyňskou utěrkou. Pokud je to nutné, postup zopakujte.

NENECHTE SI UJÍT: Nebojte se amoniaku! Vyčistí troubu, vyžene z kuchyně moly i pohnojí květiny

3. Jedlá soda spolehlivě vyčistí troubu

Už se nemůžete dívat na špinavou troubu? V misce smíchejte půl šálku jedlé sody s několika lžícemi vody. Poměr upravujte do té doby, než budete mít roztíratelnou pastu. Rozetřete pastu po celém vnitřním povrchu trouby kromě topných těles. Nechte působit alespoň hodinu, klidně ale přes noc. Potom vlhkým hadříkem odstraňte co nejvíc vyschlé sody. Je-li po setření pasty ještě někde špína, nastříkejte rozprašovačem ještě ocet, který bude se sodou reagovat ve formě pěny. Poté setřete. Při velkém zašpinění trouby je nutné postup zopakovat.

4. Jedlá soda si poradí s vodním kamenem a mastnotou

Na vodní kámen nebo mastnotu platí jedlá soda posílená o citron nebo ocet. Smíchejte citronovou šťávu nebo ocet s takovým množstvím jedlé sody, aby vznikla hustší kašička. Po vyčištění dřezu, sporáku, umyvadla, vany, sprchového koutu nebo toalety pastu nechte působit 15–30 minut a následně ji otřete mokrou houbičkou či hadříkem a osušte. Pokud si potrpíte na to, aby váš domov po úklidu voněl, přidejte do směsi několik kapek rozmarýnového nebo levandulového éterického oleje.

PŘEČTĚTE SI: Kypřicí prášek do pečiva si poradí se špínou, mastnotou a plísní, poslouží i při praní

5. Jedlá soda uvolní ucpaný odpad

Jedlá soda je rovněž výborný čistič ucpaných odpadů (WC, umyvadla, dřezy) a odstraňovač zápachu z odpadů. Stačí do odpadu nasypat zhruba 1 hrnek jedlé sody a zalít ohřátým octem. Směs nechte probublat a působit přibližně 30 minut, (ale i delší dobu), následně propláchněte horkou vodou (asi 2 litry).

6. Jedlá soda je účinný pohlcovač pachů

  • Nepříjemný pach v ledničce vyřešíte talířkem s nasypanou jedlou sodou. Jen je třeba ji po pár dnech vyměnit.
  • Nepříjemný zápach z odpadkového koše zlikviduje jedlá soda na dně.
  • Pokud potřebujete odstranit zápach z bot, nasypejte do nich jedlou sodu, nechte přes noc působit a ráno vysypejte.
  • Pro odstranění zápachu z myčky nebo pračky do nich nasypejte ½ hrnku jedlé sody a spusťte krátký program naprázdno.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ocet, jedlá soda, citron: Praktické tipy, jak uklidit domácnost bez chemie

7. Jedlá soda jako osvěžovač vzduchu

Osvěžovače vzduchu sice přinášejí rychlé zamaskování nepříjemných pachů, zároveň ale nejsou ničím zdravým pro lidský organismus, který můžou nemile podráždit. Jedlá soda je může velmi dobře zastoupit.

  • Vyrobte si domácí osvěžovač: Do textilního prodyšného pytlíku nasypejte 4 lžíce jedlé sody smíchané s 2–3 kapkami eterického oleje (levandule, skořice, citrusy) nebo s kousky sušené pomerančové kůry či jakýchkoli jiných citrusů. Zavažte a zavěste do místnosti.

8. Jedlá soda pro lepší praní

Jedlá soda nemá stejné složení jako soda na praní, to si lidé často pletou, ale i tak vám může praní usnadnit. Doporučuje se přidávat ji do každé prací dávky– díky svému složení totiž dokáže změkčit vodu. Ve spojení s éterickými oleji či několika kapkami parfému je zajímavou náhradou aviváže a dokáže i pohlcovat pachy, což se odráží na svěžesti prádla. Pokud máte hodně znečištěné prádlo, nechte jej na noc namočené v lázni ze sody a vody a až poté vyperte.

INSPIRUJTE SE: Žluté skvrny od potu odstraní kombinace jedlé sody a octa. Mrkněte, jak na to

9. Jedlá soda na čištění stříbra

Pomocí jedlé sody můžete vrátit krásu svým stříbrným šperkům. Stačí, abyste nekovovou misku vyložili alobalem a naplnili ji vodou ohřátou na asi 80 °C, ve které jste předtím promíchali 1 lžíci jedlé sody. Pak už stačí do roztoku vložit zašlý šperk, pravidelně ho obracet a po 1–3 minutách jej vyndat, opláchnout studenou vodou a do sucha vysušit měkkým hadříkem. V roztoku s jedlou sodou proběhne chemická reakce, která zkorodovanou vrstvu odstraní, nijak ale šperk nepoškodí.

Zdroje: cs.wikipedia.orgbhg.comthespruce.com


Přečtěte si také