Zahrada

22. dubna 2021 14:00

Lenka Valjentová

Talent k zahradničení odhalí den narození. Komu zahradničení jde a kdo by se do něj neměl pouštět?

Pěstování vlastní zeleniny, ovoce, bylin a květin je stále oblíbenější. Zahradničení je totiž smysluplnou a prospěšnou aktivitou, jak trávit volný čas. Na jaře, kdy se plně rozjíždí sezona setí a sázení, to platí více než kdy jindy. Někoho na zahradě pracovat vyloženě baví, druhý se hrabe v záhonech bez většího nadšení, další pěstuje výhradně jen zeleninu a ovoce, jiný nedá dopustit na květiny a nic jiného ho nezajímá. Objevte svůj zahradnický talent!

Kdo se narodil v pondělí, tomu jde zahradničení pěkně od ruky

Člověk narozený první den pracovního týdne bývá hodně ctižádostivý, touží být vždy a ve všem nejlepší, převyšuje ostatní pracovitostí a elánem. Mívá velkou fantazii, do vínku dostal skvělou intuici. Zahradničení mu jde pěkně od ruky a má ho rád. Jeho zahrada musí být perfektní – měla by pořád skvěle vypadat, ale hlavně musí přinášet užitek. Všechno, co pondělňátkům na zahradě vyroste, zužitkují do posledního kousíčku – co nestihnou sníst hned, to zavaří, usuší, naloží, zamrazí...

 • Pěstují veškerou u nás tradiční zeleninu od ředkviček a hrášku přes rajčata a kedlubny po brambory a zelí.
 • Z ovocných stromů u nich obstojí třešně, jabloně a broskvoně.
 • Ovšem ani květiny jim nejsou úplně cizí, zvláště letničky, jako jsou cínie nebo čínské astry, které se dají utrhnout do vázy.

Kdo se narodil v úterý, dává přednost pěstování květin

Člověk narozený v úterý bývá svobodomyslný s velkou dávku odvahy a energie, ke všemu se umí postavit čelem, nikdy neutíká z boje. A jelikož je pořád ve střehu a neumí moc relaxovat, často se cítí unavený a nervově vyčerpaný. Do zahradničení se ponoří jen tehdy, když je to nezbytně nutné a hlásí se agrotechnické lhůty. Jeho hobby to prostě není. Zahradu bere především jako útočiště a oázu klidu, kde může odpočívat.

 • Dává jednoznačně přednost pěstování květin, o ně dokáže pečovat s opravdovou láskou. Na jeho zahrádce musí být v první řadě spousta levandule a růží různých kultivarů i barev, pak taky má rád tulipány, mečíky, pivoňky, jiřinky a chryzantémy, z keřů zlatice a šeřík.
 • Nepohrdne ani jahodami, malinami, zahradními borůvkami a ostružinami.
 • Pouze do pěstování zeleniny se moc nehrne.

Kdo se narodil ve středu, na zahradě rád experimentuje

Člověk narozený ve středu bývá úspěšný pohodář, rád má všechno pod kontrolou a taky na sebe s oblibou upozorňuje něčím netradičním a zvláštním. Obvykle do vínku nedostane žádný velký pěstitelský talent, což ovšem neznamená, že by nemohl být i na tomto poli úspěšný, když projde fází poklus–omyl.

Kdo se narodil ve čtvrtek, toho zahradničení moc nebaví

Člověk narozený ve čtvrtek bývá osobitý, mívá bujnou fantazií, super nápady a originální vize, a tak ho „obyčejné“ rytí, pletí, jednocení, hnojení, zalévání nebo setí a sázení ho nebaví, i když zahradní práce zvládne, pokud je to nebytně nutné. Ale že by si to užíval, to ne. K pohodě potřebuje živým plotem oddělené zákoutí s ohništěm a grilem, kde by mohl nerušeně posedět s rodinou a hostit své přátele.

Kdo se narodil v pátek, je šikovný pěstitel

Člověk narozený poslední den pracovního týdne bývá energický, v pracovním kolotoči se cítí jako ryba ve vodě, ovšem taky mívá sklon k lenosti. Většinou patří mezi nadšené a aktivní, i když ne nejšikovnější pěstitele. Zahrada je pro něj místem k aktivnímu odpočinku a zahradničení bere jako výbornou relaxací na vyčištění hlavy.

 • Pátečníci se nejvíce zaměřují na pěstování běžné zeleniny, jako je červená řepa, brambory, mrkev, česnek, cibule, fazole nebo okurky a dýně.
 • Z ovoce rádi pěstují jablka, višně, angrešt a myrobalány.
 • Na jejich záhonech nesmí chybět také květiny, úplně nejvíc je dokážou okouzlit léčivé letničky (měsíček, lichořeřišnice, echinacea, heřmánek), jejichž pěstování i sběru a zpracování se s radostí věnují.

Kdo se narodil v sobotu, bývá skvělým zahradníkem

Člověk narozený v sobotu bývá veskrze praktický, trpělivý, vytrvalý a má smysl pro pořádek a řád. Většinou patří mezi nejlepší zahrádkáře vůbec a jako pěstitel je takřka nepřekonatelný, zahradničení je jeho velkým koníčkem.

 • Ze své zahrady chce mít především užitek, a tak před okrasnými květinovými záhony a keři dává jednoznačně zelenou jahodám, malinám, rybízu, jablkům, meruňkám, švestkám, hruškám, kdoulím, bramborám, pastináku, petrželi, mrkvi, celeru, okurkám, zelí, cuketám a dalším plodinám, které se dají buď snadno uskladnit na zimu, nebo zavařit či naložit.
 • Také léčivé byliny a zelené koření mají na jeho pozemku zajištěné místo, jeho favority jsou hlavně pažitka, libeček, kerblík třebule a petrželka kudrnka.

Kdo se narodil v neděli, patří k příznivům permakultury

Člověk narozený v neděli bývá hodně kreativní, založením je spíše romantická duše, což se promítá i do jeho pohledu a přístupu k zahradničení. Jako děti Štěstěny sklízejí nedělňátka jeden úspěch za druhým a to platí i o jejich pěstitelských schopnostech.

 • I jejich dům bývá obvykle plný květin, potrpí si na záplavu muškátů a petúnií v oknech. Všechny rostliny na své zahradě bez rozdílu, vzácnou exotickou krasavice i prostou a nenápadnou bylinku, náležitě hýčkají a péči o ně dokonale zvládají.
 • Mnozí bývají příznivci návratu k starým tradicím a starobylým postupům pěstování bez jakékoli chemie a mají permakulturní zahradu, která je zásobuje chutným a především zdravým ovocem, zeleninou a bylinkami.


Přečtěte si také