návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

8 dobrých rad pro začínající zahradníky, jak zvládnout pěstování zeleniny i květin

Lenka Valjentová , Vydáno: 01.05.2021
8 dobrých rad pro začínající zahradníky
Autor: iStock 8 dobrých rad pro začínající zahradníky
Zahradničení se zase dostává do módy. Rádi byste se taky pustili do pěstování zeleniny, ovoce, bylin nebo květin, ale nevíte, jak do toho? Žádný učený z nebe nespadl a každý musí někdy a nějak začít. Pro nové zahradníky jsme připravili osm dobrých rad, jak zvládnout první krůčky. Péče o zahradu není zase až tak úplně jednoduchá, jak se nezasvěceným může zdát. K úspěšnému zahrádkaření potřebujeme především pozitivní vztah k přírodě, rostlinám, půdě i k fyzické práci, neuškodí taky základní teoretické znalosti o pěstování. Pak už stačí trocha praxe, hodně vytrvalosti a trpělivosti a možná i kapka štěstí a zahradničení se stane skvělým relaxem a celoživotním koníčkem. Pokud ve svém úsilí vytrváte a nepolevíte, brzy budete doslova sklízet plody své práce.

reklama

1. Jak začít se zahradničením

Nejprve si rozmyslete si, jak by vaše zahrada měla vypadat a k čemu by měla sloužit. Chcete mít zahradu spíše okrasnou, nebo vás zajímá výhradně pěstování zeleniny či ovoce a bylin? Důležité je si také říct, kolik máte na zahradničení času, jestli se jí budete věnovat každý den, či jednou týdně o víkendu. Každá rostlina je jinak náročná a potřebuje jinou péči (zálivka, hnojení, okopávání apod.), vyžaduje jinak velký prostor, jiné stanoviště (plné slunce, polostín, stinné zákoutí) atd. A tomu se musíte přizpůsobit.

8 dobrých rad pro začínající zahradníky: dobrým řešením pro nováčky je využít druhy zeleniny s krátkou vegetační dobou, které se vysévají či vysazují postupně
Autor: iStock 8 dobrých rad pro začínající zahradníky: dobrým řešením pro nováčky je využít druhy zeleniny s krátkou vegetační dobou, které se vysévají či vysazují postupně

2. Specialista, nebo univerzál?

Když si zahradničení začnete osahávat a získávat praktické dovednosti, teprve zjistíte, co vás vlastně baví pěstovat i co na zahradě dělat opravdu nechcete. Vlastní zkušenosti nic nenahradí! Pak se můžete smyslupně rozhodnout, zda se z vás stanou spíše specialisté ovocnáři, zelináři, bylináři nebo květináři nebo univerzální pěstitelé všeho.

Objevte svůj zahradnický talent podle dne narození

Zahradnický talent odhalí den narození. Komu zahradničení jde a kdo by se do něj neměl pouštět?

Jakou zeleninu jíst a pěstovat zeleninu podle znamení horoskopu

Jezte a pěstujte zeleninu podle barev a znamení zvěrokruhu. Rajčata jsou ideální pro Býky, salát pro Blížence

3. Postupná sklizeň

Při výběru a plánování zahrady se ujistěte, že rostliny nebudou plodit a kvést všechny najednou, ale budete je sklízet a trhat postupně od jara do podzimu. Nejste-li si jistí, poraďte se s odbornou literaturou, zkušenými zahrádkáři v rodině nebo sousedy či přáteli, jistě vám rádi poradí. Spoustu osvědčených rad, nápadů a tipů najdete na našem webu.

Jak ošetřit drobná poranění při práci na zahradě: i poranění od trnů růže je třeba vždy dobře vyčistit, jinak může dojít k infekci.

Jitrocel a řebříček poskytnou první pomoc na zahradě

Jak a proč používat v zahradě ocet, nejlépe domácí jablečný

Jak a proč používat v zahradě ocet? Nejúčinnější je domácí jablečný, likviduje i slimáky

Dobrým řešením pro začínající pěstitele je využít druhy zeleniny s krátkou vegetační dobou, které se vysévají či vysazují postupně, aby nám umožnily postupnou sklizeň (hrášek, ředkvičky, listové saláty). Je prostě dobré si každý den či týden utrhnout něco čerstvého.

8 dobrých rad pro začínající zahradníky: nejoblíbenějším drobným ovocem jsou jahody
Autor: iStock 8 dobrých rad pro začínající zahradníky: nejoblíbenějším drobným ovocem jsou jahody

4. Pravidlo střídání plodin

„Rozhodně nezapomínejte na staré dobré pravidlo střídání plodin, kdy na jednotlivých záhonech každý rok měníme různé druhy zeleniny,” radí profesor Josef Jančář z Escube a dodává: „Pěstování stále stejného druhu na jednom místě může vést k postupnému zhoršování kvality půdy. Každý druh potřebuje jiné živiny a půda tak dostává možnost se regenerovat.”

Pravidlo, jak prostřídat plodiny, se dá obecně zjednodušit: na záhoně, kde byla loni rajčata nebo cukety (sklízeli jste plody, které se urodily nad zemí), příští rok pěstujte třeba mrkev nebo červenou řepu (plody budete sklízet pod zemí). Střídejte plodiny s vyššími nároky na vláhu (např. okurky) s těmi, které tolik náročné nejsou (např. cibuli).

Které druhy se vedle sebe snesou a které ne?

Okurka je individualistka, mrkev pohodářka, akát dobyvatel. Které rostliny se vedle sebe nesnesou?

Zelenina a bylinky na zahrádce

Jak mít zdravou zahrádku? Úrodu před škůdci spolehlivě ochrání tyhle bylinky

5. Zelenina a drobné ovoce

Využijte první rok k tomu, abyste se seznámili se zahradou a zjistili, co je v jejích i vašich silách. Než získáte potřebné zkušenosti, sáhněte na nenáročné druhy zeleniny a drobného ovoce. Při volbě je dobré vzít v úvahu podmínky, ve kterých budete pěstovat. V českém prostředí dobře prospívají například:

8 dobrých rad pro začínající zahradníky: nezapomeňte na byliny a koření
Autor: iStock 8 dobrých rad pro začínající zahradníky: nezapomeňte na byliny a koření

6. Nezapomeňte na byliny a koření

Určitě neuděláte chybu, když si na zahradu pořídíte byliny a zelené koření. K nejpěstovanějším patří:

8 dobrých rad pro začínající zahradníky: z květin vsaďte na dlouhověké trvalky, které bývají velmi odolné, přizpůsobivé a dodají vaší zahradě kouzlo, i když na ně nebudete mít moc času
Autor: iStock 8 dobrých rad pro začínající zahradníky: z květin vsaďte na dlouhověké trvalky, které bývají velmi odolné, přizpůsobivé a dodají vaší zahradě kouzlo, i když na ně nebudete mít moc času

7. Květinové záhony

Z květin vsaďte na dlouhověké trvalky, které bývají velmi odolné, přizpůsobivé a dodají vaší zahradě kouzlo, i když na ně nebudete mít moc času. Později je můžete aktuálně doplňovat letničkami, dvouletkami a jarními a letními cibulovinami. I v plánování květinového záhonku je důležité mít systém. Nezapomínejte na tři věci: vyšší rostliny by neměly stínit těm nižším; kombinujte barvy květu, které spolu ladí, a myslete na to, aby se období kvetení navzájem překrývala a postupně na sebe navazovala. Mezi nejkrásnější trvalky patří například:

Zelené hnojení

Zelené hnojení: Je čas vysít rostliny, které dostanou půdu do skvělé kondice

Přírodní zahrada je moderní: Jak si udělat domácí hnojiva a postřiky z bylin

Moderní zahrada: Jak udělat domácí hnojiva a postřiky z bylin

8. Kvalitní půda je základ pěstování

Ať už se rozhodnete pěstovat cokoliv, základem úspěchu je vždy kvalitní a zdravá půda. Rostliny z ní čerpají veškerou energii a živiny potřebné pro svůj růst. Ne všude je však půda dostatečně kvalitní a je potřeba se o ni pořádně starat. „Půdu je potřeba pravidelně dohnojovat, abyste měli vždy bohatou úrodu. Některá minerální hnojiva sice fungují rychle a rostlinám dodávají nezbytné živiny, ale půdu z dlouhodobého hlediska zatěžují,” vysvětluje profesor Jančář.

8 dobrých rad pro začínající zahradníky: ať se rozhodnete pěstovat cokoliv, základem úspěchu je vždy kvalitní a zdravá půda; rostliny z ní čerpají veškerou energii a živiny potřebné pro jejich růst
Autor: iStock 8 dobrých rad pro začínající zahradníky: ať se rozhodnete pěstovat cokoliv, základem úspěchu je vždy kvalitní a zdravá půda; rostliny z ní čerpají veškerou energii a živiny potřebné pro jejich růst

Základem každé zahrady je kompost, který vás zbaví odpadu a zároveň zahradě vrací nepostradatelné živiny. Kompostem se zahrada hnojí většinou na jaře a na podzim. Pokud ale nemáte prostor pro jeho založení, nebo jste s kompostováním ještě nezačali, použijte jiná organická hnojiva a BIO pomocné půdní prostředky obsahující přírodní biostimulanty. Ty přispívají k efektivnějšímu příjmu a zpracování živin rostlinami i k regeneraci kvality půdy a navíc mohou pozitivně ovlivňovat koloběh vody v půdě.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Pravidla jednocení zeleniny z přímých výsevů

Jak jednotit mrkev, ředkvičky i další zeleninu? Tyhle ověřené tipy vám pomohou

Jak a kdy sklízet rajčata, okurky, papriky a cukety

Jak a kdy sklízet rajčata, okurky, papriky a cukety

Vaječné skořápky poslouží jako přírodní výživa pro rajčata: v době vegetace zhruba jednou za měsíc přidáme najemno mleté nebo rozmixované skořápky buď do zálivky, nebo je nasypeme okolo rostlin

Vaječné skořápky vyživují rajčata, chrání před slimáky a můžete je použít jako květináčky

Jak využít jedlou sodu na zahradě při pěstování růží, muškátů, rajčat a okurek

Jedlá soda v zahradě pomůže při pěstování rajčat i růží. Ničí plísně a odradí slimáky

Nevyhazujte kávovou sedlinu do koše. Lógr ještě můžete využít jako přírodní hnojivo nebo ochranu rostlin před slimáky

Lógr je přírodní hnojivo a na zahradě odpudí slimáky. Kávovou sedlinu si schovávejte

Postavte si domácí vermikompostér

Jak zužitkovat odřezky od zeleniny i sáčky od čaje: Postavte si domácí vermikompostér

Dračík (Penstemon)

Trvalkou sezony 2021 je dračík. Jak pěstovat bohatě kvetoucí rostlinu?

Trvalky do stinné zahrady

Trvalky do stinné zahrady: Vytvořte si záhon v pastelově růžových barvách

reklama

Článek je zařazen v: rady pro zahradníky , rady pro zahrádkáře , začínající zahradník , jak pěstovat , postupná sklizeň , kvalita půdy , nenáročné druhy zeleniny , dlouhověké trvalky

reklama

Přečtěte si také