8 rad pro začínající zahrádkáře aneb Jak na pěstování zeleniny, ovoce, bylin a květin
Zahradničení se zase dostává do módy. Rádi byste se taky pustili do pěstování zeleniny, ovoce, bylin nebo květin, ale nevíte, jak do toho? Žádný učený z nebe nespadl a každý musí někdy a nějak začít. Pro nové zahradníky jsme připravili osm dobrých rad, jak zvládnout první krůčky. Péče o zahradu není zase až tak úplně jednoduchá, jak se nezasvěceným může zdát.
1. Jak začít se zahradničením
- Nejprve si rozmyslete si, jak by vaše zahrada měla vypadat a k čemu by měla sloužit. Chcete mít zahradu spíše okrasnou, nebo vás zajímá výhradně pěstování zeleniny či ovoce a bylin?
- Důležité je si také říct, kolik máte na zahradničení času, jestli se jí budete věnovat každý den či jednou týdně o víkendu. Plocha o rozloze do 50 čtverečních metrů se dá poměrně snadno zvládnout.
- Každá rostlina je jinak náročná a potřebuje jinou péči (zálivka, hnojení, okopávání apod.), vyžaduje jinak velký prostor, jiné stanoviště (plné slunce, polostín, stinné zákoutí) atd. A tomu se musíte přizpůsobit.
2. Specialista, nebo univerzál?
Když si zahradničení začnete osahávat a získávat praktické dovednosti, teprve zjistíte, co vás vlastně baví pěstovat i co na zahradě dělat opravdu nechcete. Vlastní zkušenosti nic nenahradí! Pak se můžete smysluplně rozhodnout, zda se z vás stanou spíše specialisté ovocnáři, zelináři, bylináři nebo květináři či univerzální pěstitelé všeho.
PŘEČTĚTE SI: Plevel v zahradě je sice prevít, ale hodně prozradí o stavu půdy. A to je dobré vědět
3. Postupná sklizeň
Při výběru a plánování zahrady se ujistěte, že rostliny nebudou plodit a kvést všechny najednou, ale budete je sklízet a trhat postupně od jara do podzimu. Nejste-li si jistí, poraďte se s odbornou literaturou, zkušenými zahrádkáři v rodině nebo sousedy či přáteli, jistě vám rádi poradí. Spoustu osvědčených rad, nápadů a tipů najdete na našem webu.
- Dobrým řešením pro začínající pěstitele je využít druhy zeleniny s krátkou vegetační dobou, které se vysévají či vysazují postupně, aby nám umožnily postupnou sklizeň (hrášek, ředkvičky, listové saláty). Je prostě dobré si každý den či týden utrhnout něco čerstvého.
4. Pravidlo střídání plodin
„Rozhodně nezapomínejte na staré dobré pravidlo střídání plodin, kdy na jednotlivých záhonech každý rok měníme různé druhy zeleniny,“ radí profesor Josef Jančář z Escube a dodává: „Pěstování stále stejného druhu na jednom místě může vést k postupnému zhoršování kvality půdy. Každý druh potřebuje jiné živiny a půda tak dostává možnost se regenerovat.“
- Pravidlo, jak prostřídat plodiny, se dá obecně zjednodušit: na záhoně, kde byla loni rajčata nebo cukety (sklízeli jste plody, které se urodily nad zemí), příští rok pěstujte třeba mrkev nebo červenou řepu (plody budete sklízet pod zemí). Střídejte plodiny s vyššími nároky na vláhu (např. okurky) s těmi, které tolik náročné nejsou (např. cibuli).
Využijte první rok k tomu, abyste se seznámili se zahradou a zjistili, co je v jejích i vašich silách. Než získáte potřebné zkušenosti, sáhněte pro nenáročné druhy zeleniny a drobného ovoce. Zdroj: iStock
Využijte první rok k tomu, abyste se seznámili se zahradou a zjistili, co je v jejích i vašich silách. Než získáte potřebné zkušenosti, sáhněte pro nenáročné druhy zeleniny a drobného ovoce. Zdroj: iStock
5. Zelenina a drobné ovoce
Využijte první rok k tomu, abyste se seznámili se zahradou a zjistili, co je v jejích i vašich silách. Než získáte potřebné zkušenosti, sáhněte pro nenáročné druhy zeleniny a drobného ovoce. Při volbě je dobré vzít v úvahu podmínky, ve kterých budete pěstovat.
V českém prostředí dobře prospívají například:
- hrách
- fazole
- ředkvičky
- mrkev
- pastinák
- červená řepa
- okurky
- rajčata
- cukety
- brambory
- cibule
- česnek
- mangold
- špenát
- rukola
- jahody
- rybízy
- maliny
NENECHTE SI UJÍT: Je čas na cibuli! Tradiční zeleninu můžete vypěstovat ze sazečky či zkusit přímý výsev semen
6. Nezapomeňte na byliny a koření
Určitě neuděláte chybu, když si na zahradě vytvoříte záhon s bylinkami a zeleným kořením.
K nejpěstovanějším patří:
- pažitka
- kopr
- petrželka kadeřavá
- petrželka hladkolistá
- libeček
- šalvěj
- máta
- meduňka
- dobromysl
- rozmarýn
- levandule
- lichořeřišnice
7. Květinové záhony
Z květin vsaďte na dlouhověké trvalky, které bývají velmi odolné, přizpůsobivé a dodají vaší zahradě kouzlo, i když na ně nebudete mít moc času. Později je můžete aktuálně doplňovat letničkami, dvouletkami a jarními a letními cibulovinami. I v plánování květinového záhonku je důležité mít systém.
Nezapomínejte na tři věci: vyšší rostliny by neměly stínit těm nižším; kombinujte barvy květu, které spolu ladí, a myslete na to, aby se období kvetení navzájem překrývala a postupně na sebe navazovala.
Mezi nejkrásnější trvalky patří například:
- pivoňky
- plamenky neboli floxy
- stračky
- denivky
- kamzičník
- bergenie
- podzimní astry čili hvězdnice
- lilie
- kakosty
8. Kvalitní půda je základ pěstování
Ať už se rozhodnete pěstovat cokoliv, základem úspěchu je vždy kvalitní a zdravá půda. Rostliny z ní čerpají veškerou energii a živiny potřebné pro svůj růst. Ne všude je však půda dostatečně kvalitní a je potřeba se o ni pořádně starat. „Půdu je potřeba pravidelně dohnojovat, abyste měli vždy bohatou úrodu. Některá minerální hnojiva sice fungují rychle a rostlinám dodávají nezbytné živiny, ale půdu z dlouhodobého hlediska zatěžují,“ vysvětluje profesor Jančář.
- Základem každé zahrady je kompost, který vás zbaví odpadu a zároveň zahradě vrací nepostradatelné živiny. Kompostem se zahrada hnojí většinou na jaře a na podzim. Pokud ale nemáte prostor pro jeho založení nebo jste s kompostováním ještě nezačali, použijte jiná organická hnojiva a BIO pomocné půdní prostředky obsahující přírodní biostimulanty. Ty přispívají k efektivnějšímu příjmu a zpracování živin rostlinami i k regeneraci kvality půdy a navíc mohou pozitivně ovlivňovat koloběh vody v půdě.
Zdroje: profesor Josef Jančář, ceskestavby.cz