Kuchyně

31. července 2022 08:00

Simona Sedláčková

Z listů malin, jahod, borůvek i ostružin si udělejte zdravý lesní čaj

Na mnoha místech se momentálně růst hub zastavil, ale do lesa se můžete vypravit i jen tak, na procházku, a doufat, že přece jen nějakou tu houbičku najdete. Nebo se vydejte na sběr listů borůvek, brusinek, malin, ostružin či jahod a udělejte si výborný čaj. Na sběr listů borůvek a brusinek je právě teď vhodný čas.

Letní procházky po lese jsou skvělé na pročištění hlavy i plic, ale když si ještě ktomu přinesete kytičku jahodových, borůvkových, brusinkových, malinových a ostružinových listů, můžete si uvařit vynikající lesní čaje, které vám budou nejen chutnat, ale ještě podpoří vaše zdraví.

Lesní čaj pro dobrou náladu

Pokud si budete připravovat jenom čaj pro letní osvěžení, pak použijte listy maliníku, ostružiníku a jahodníku, zalijte je vroucí vodou a nechte asi 10 minut vyluhovat. Čaj slijte přes sítko a doslaďte medem. Můžete přidat i pár koleček pokrájeného citronu nebo limetky a pár čerstvých plodů malin nebo ostružin.

Borůvka (Vaccinium myrtillus)

Borůvkové listí se sbírá od června do září, proto je právě teď ten nejlepší čas, vydat se na ně do lesa. Trochu čerstvého listí můžete přidat i do směsi listů z lesního ovoce, ale čaj připravený jenom z listů lesních borůvek pomáhá při léčení střevních a žaludečních obtíží a při vysoké hladině cukru a cholesterolu v krvi. Je také vynikající pro nemocné ledviny a močové cesty.

Čaj na střevní a žaludeční potíže

3 lžičky borůvkových listů zalijte asi 300 ml vroucí vody, nechte si 10 minut vyluhovat a popíjejte po doušcích po celý den.

Brusinka (Vaccinium vitis-idaea)

Listy brusinek se sbírají od srpna až do prvních podzimních mrazíků. Jednodruhový čaj z brusinkových listů můžete využít pro posílení zdraví močových cest.

Čaj pro zdravé močové cesty

Listy zalité vroucí vodou nechte asi 15 minut vyluhovat a pak pijte po doušcích během celého dne. Kúru dodržujte po dobu asi tří týdnů.

Ostružiník (Rubus fruticosus)

Z listů ostružiníku, které se sbírají od května do konce září, si můžete připravit nálev proti průjmu a zažívacím potížím, ale pár listů můžete přidat i do směsi na čaj z listů lesního ovoce. A nezapomeňte do čaje přihodit i pár skvělých ostružinových plodů, ale až po vychladnutí.

Čaj proti průjmu

2 lžičky drcených listů přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut vyluhovat. Čaj se pije vlažný dvakrát denně.

Maliník (Rubus idaeus)

Listy maliníku se správně sbírají na jaře, ale osvěžující čaj si můžete připravit i z listů letních. Jinak jsou maliníkové listy výborné především pro ženy, protože upravují menstruaci a působí kladně na hormonální hladinu.

Čaj pro zmírnění menstruace i na dobré zažívání

2 lžičky nadrcených listů maliníku přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut vyluhovat. Pijte 2–3 šálky denně.

Jahodník (Fragaria vesca)

Pro léčebné účely se na sběr jahodníkových listů opravdu musíte vypravit do lesa. Listy zahradních jahod žádné ozdravné účinky nemají. Listy lesních jahod se sbírají správně brzy na jaře, ale na dobrý lesní čaj je můžete trhat i vlétě.

Listy lesních jahod pomáhají při nemocech nervové soustavy, při nervozitě, a také účinkují při močových kamenech. Dokonce i snižují krevní tlak, cukr i cholesterol.

Čaj pro uklidnění nervů

2 lžičky podrcených jahodníkových listů zalijte asi 250 ml vroucí vody, nechte 10 minut vyluhovat a pak doslaďte medem.


Přečtěte si také