Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Majitelé našli odvahu otevřít svůj dům světu

Severošvédské Mölle kdysi vzbuzovalo pozornost neotřele pojatými domy. Pak ale sto let spalo jako šípková Růženka. Architekt Elding Oscarson jí u hlavy odpálil pomyslnou petardu, když na kopci navršil hutný materiál na křehké sklo.
Vydáno: 18.07.2014
Zatímco české stavby provokují nejčastěji arogancí, tento dům od Eldinga Oscarsona znepokojuje obráceným vršením křehkých a hutných materiálů
Autor: Åke E:son Lindman Zatímco české stavby provokují nejčastěji arogancí, tento dům od Eldinga Oscarsona znepokojuje obráceným vršením křehkých a hutných materiálů
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

 Švédské město Mölle bylo odjakživa progresivní. Kolem roku 1900 do něj přesidlovali turisté z celé severní Evropy, mimo jiné i proto, aby si užívali společné pláže Sinful Mölle pro muže a ženy. Přistěhovalci po sobě zanechali výstřední a experimentální architekturu z první poloviny 20. století. Později už ale nad tvůrčím duchem převládl sklon město zakonzervovat.

Architekt Elding Oscarson se tomu s posvěcením svého klienta vzepřel. Rozhodli se spící tradici neotřelé architektury probrat a prostřednictvím nového rodinného domu pro svobodomyslnou tříčlennou rodinu iniciovat i další odvážnou výstavbu v 21. století. Dům Stavba si pohrává se svým okolím, s nímž tu souzní a tu kontrastuje. Dům nazvaný Mölle by the Sea je sice orientovaný terasou k moři, uspořádáním místností ale současně zpochybňuje konvenci soustředit všechny místnosti na týž výhled.

Majitel vybral dobrý pozemek zhodnocený dodnes smysluplnými starými terénními úpravami s kamennými i cihlovými zdmi, jakož i napůl do svahu zapuštěným sklípkem na led.

Aktuální stavba svým tvarem rozděluje pozemek na různé venkovní zóny. Samotný dům působí členitě. Z některých úhlů i podle architektových slov vyvolává rozpory, zatímco z jiných je harmonický. Přízemí je zdánlivě ovinuto sklem. Na tomto dojmu se podílejí až sedmimetrové prosklené panely proložené jen minimem kovu. Interiér tak opticky zakončuje až zahrada či její kamenné zdi.

Dřevěný bungalov má jižní fasádu téměř celou prosklenou

Dům uprostřed lesa představuje romantické bydlení na dosah města

Patro spočívá na tenké ocelové konstrukci, na pohled ovšem znepokojuje těžkou hmotou zdánlivě usazenou na křehkém podstavci. Je tak jedinou fasádou svého druhu – stejně jako svého času byla jedinečná i fasáda nejproslulejšího domu v Mölle, Villy Italienborg s eternitovými šindeli.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Vítejte v kuchyni, jídelně a obýváku. Malý dům hravě vytopí tato krbová kamna

Dům Křemílka a Vochomůrky se objevil v Portlandu

Autor projektu je nejvíc nadšený z tohoto pohledu na své dílo, z něhož je patrný tvar křídla v řezu

Dům měl mít ženské křivky, tak ho postavili z Boeingu 747

Tento pasivní dům v Ile-de-France, což je malý administrativní region na severu Francie, je replikou tradičního domu. Narozdíl od něj však nemá vytápění

Co všechno umí pasivní dům?

Článek je zařazen v:
Reklama