Život v miniaturních domech a bytech

27. srpna 2019 14:00

Tereza Javorová

Život v dodávce: Jaké jsou výhody a nevýhody bydlení na kolech?

Je toho plný Instagram. Zdá se, že bydlení v dodávce je novodobé chataření a kdo nemá domeček na kolech, jakoby ani nebyl. Jaké jsou výhody a nevýhody bydlení v dodávce?

Trendem dnešní doby je na nic a na nikoho se nevázat. Pracujeme na volné noze, vztahy máme otevřené, bydlení mobilní. Právě kočovný život láká stále větší počet lidí, pro které je uzavření hypotéky stejné jako přivázat se k boudě pevným řemenem.

Mobilní pozemní bydlení může mít několik forem. Od lodních kontejnerů, které se případně dají přesunout, přes luxusní plně vybavené karavany, které připomínají garsonky, až po skromné bydlení v dodávce. Poslední možnost jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži. Jaké jsou výhody a nevýhody života na kolech?

VÝHODY

+ svoboda

Můžete si dojet kamkoliv, kdykoliv. Nemusíte spoléhat na dopravu, čekat na vlak, trpět zpoždění, navštěvovat jen místa dostupná veřejným transportem… Stačí jen zapíchnout prst do mapy a vyrazit.

+ více času v přírodě

Na čundrech a při stanování je člověk značně závislý na počasí. V dodávce přežijete v suchu i přívalové dešte, hromy, blesky. A nemusíte tak z přírody prchat vždy, když se trochu zkazí předpověď.

+ poznáte nové lidi

Pokud vaše dodávka nevypadá vyloženě jako obytný vůz, zaparkovat ji můžete téměř kdekoliv. Nutno však podotknout, že v celé Evropské unii je spaní v autě zakázáno. Důvodem může být bezpečnost, ale také to, že kempům utíkají peníze… Názor si udělejte sami. Kempy mají samozřejmě svoje výhody. Většinou nabízí alespoň základní sociální zařízení a pitnou vodu, a navíc se v nich skvěle sdružují lidé podobného ražení. Stačí si sednout večer k táboráku a garantujeme vám, že do půlnoci znáte spoustu nových lidí i písniček.

+ minimalismus

Do dodávky se zas tolik věcí nevejde. Jakmile si vyřešíte spaní vestavěným patrem s matrací nebo rozkládacím lůžkem, moc místa vám už nezbyde. Nakonec ale zjistíte, že mnoho věcí ani nepotřebujete a dokážete si vstačit s málem.

+ jiný životní standard

Život na kolech vám zásadně upraví vaše hodnoty. Za luxus nebudete považovat už obrovskou televizi, ale hvězdné nebe nad hlavou. Nepřepadne vás chuť sushi, protože na vařiči vám bude pobublávat buřtguláš. Teplou (a pitnou!) vodu přestanete považovat za samozřejmost. Začnete si více vážit přírody a budete se muset přizpůsobit jejím teplotním i srážkovým rozmarům. Život v dodávce vás donutí svůj život výrazně zjednodušit a začít přemýšlet jiným způsobem.

+ levnější náklady

Kočovný život je výrazně levnější než život ve městě. Za ubytování (v kempu) platíte jen občas, vaříte si výhradně z vlastních zásob, neutrácíte za kafíčka a zbytečnosti. Na druhou stranu něco stojí benzín, ale záleží, na spotřebě auta a jak dlouhé jezdíte vzdálenosti.

NEVÝHODY

- nemáte zázemí

Ustavičné přesuny a nedostatečné zázemí mohou být někdy vyčerpávající. Občas vám začne chybět normální, vybavená kuchyň, splachovací záchod, pořádný pracovní stůl, gauč s televizí…

- omezená hygiena

Vykoupat se ráno v jezeře, pít vodu ze studánky, čůrat za stromem a čistit si zuby vodou z kanystru je sice dobrodružné, ale co si budeme povídat, k dokonalé hygieně a čistotě to má daleko. Mimo kemp sprchu prakticky nepotkáte, když nepočítáme některé na benzínkách a veřejných koupalištích.

- málo osobního prostoru

Cestujete-li s někým, váš osobní prostor se scvrkne na minimum. Se svým blízkým jste prakticky pořád a vše s ním sdílíte. I ten nejzlatější člověk vám pravděpodobně začne někdy lézt na nervy.

- nedostatek místa

Moc věcí nepotřebujete. Ale některé přece jen ano. A i na ně máte velmi málo místa. Do toho v dodávce často řádí šotek a rád věci poschovává. Nebo prudce zabrzíte a všechno máte nahrnuté na jedné hromadě. Občas to je k vzteku.

- špatná regulace teploty

V létě je v autě na padnutí, v zimě se klepete jak ratlík. Pokud nemá dodávka klimatizaci nebo dopení, ideální teplota je v ní málokdy.

Text: Adéla Skřivánková

Autorka momentálně brázdí Česko v obytné dodávce a předtím sama procestovala Střední Ameriku.


Přečtěte si také