Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Ozdobte si balkon na zimu. Přehled vhodných rostlin

Co s balkony a terasami zejícími v zimě prázdnotou?
Vydáno: 13.11.2014
Vřesy a vřesovce snesou i mrazy
Vřesy a vřesovce snesou i mrazy Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Úspěšně jste zazimovali všechny kytičky, tzn. odnesli je z balkonů a teras někam pod střechu, kde nebudou vystaveny mrazům, a zjistili jste, že balkony a terasy najednou vypadají nehezky smutně. Co s tím? Od jara až do podzimu jste byli zvyklí pást se očima po záplavě zeleně a květů a teď najednou byste se měli spokojit s chudou prázdnotou? Ani omylem. I když je zimní období, co se venkovních rostlin v truhlících týče, poněkud limitující, nemusíte další tři měsíce koukat do ničeho. I v zimě se dají balkony a terasy vyzdobit.

Vyzdobte si balkon vřesem

Jednou z nejčastějších možností jsou vřesy a vřesovce, kterým teploty pod bodem mrazu nevadí a většina z nich navíc v zimě kvete. Pokud je budete sesazovat dohromady do většího truhlíku, dodejte jim spíš kyselejší, dobře propustnou zeminu. I když vřesy nejsou náročné na vodu, nenechte jim substrát příliš vyschnout. Volné místo mezi rostlinkami můžete vyplnit mulčovací kůrou, která má kromě dekoračního efektu i efekt izolační. K vřesům můžete přisadit další mrazuodolné rostliny jako třeba okrasné trávy či malé jehličnany.

Jehličnany do truhlíků

Většina druhů jehličnanů a zvlášť těch, co jsou v obchodech k dostání na podzim, je proti mrazům odolná. Nic samozřejmě nezkazíte, pokud je i s květináčem umístíte do termoizolační nádoby – jakého si obalu na květináč. Termoizolačních nádob je více druhů. Některé jsou vyrobeny z polystyrenu, některé z plastu či z kovu s izolační vložkou. Poslouží vám přes celý rok, jelikož rostlinu chrání nejen před nadměrným chladem, ale zrovna tak i horkem.

Nebojte se kombinovat barvy, zde fialová a červená
Nebojte se kombinovat barvy, zde fialová a červená
http.shawnacoronado.com

Další možností je umístit rostliny do obyčejných květináčů jen dostatečně velkých – čím větší bude vrstva zeminy chránící kořeny, tím lepší. Pokud nejsou vystaveny dešti či sněhu, můžete je obalit jutou či netkanou textilií. Pokud stojí volně, vystelte raději jutou či netkanou textilií květináče zevnitř. Jako izolace zespodu nejlépe poslouží polystyrenová deska.

(Ne)živé dekorace na balkon

Pokud máte s pěstováním živých rostlin v zimě špatné zkušenosti či se mu zkrátka chcete vyhnout, je tu samozřejmě i jiné řešení, a tím jsou přírodní dekorace umně zapíchané do truhlíků se zeminou, co vám zbyla například po letničkách. Použít se dají větvičky jehličnanů, šípky, brusinky, šišky, březová kůra, nejrůznější suché plody, slaměnky a blíže k Vánocům můžete sem tam přihodit i nějakou tu kouli či andělíčka.

(kar)

Mohlo by vás zajímat:

Mochyně židovská (Physalis alkekengi) lidově zvaná lampionky má krásné oranžové plody i oplodí, které lze usušit a použít jako dekoraci.

Tipy na jednoduché dekorace z mochyně

Časopis Prima FRESH

PŘEKVAPENÍ! Vydáváme časopis Prima FRESH

Barevným kombinacím se meze nekladou

DIY: Vytvořte si vlastní kobereček do koupelny

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama