Pokojové květiny

5. listopadu 2018 11:37

maku-la@seznam.cz

Tyto rostliny nepotřebují světlo a snesou tmu. Mějte přírodu v každém stinném koutě domu

Sluníčka si po následující půl rok budeme užívat stále méně a i květiny se pomalu začínají připravovat na zimní odpočinek. Existují však takové rostliny, které sluníčko nepotřebují. Je všeobecně známo, že stinné zákoutí nejlépe snášejí pralesní rostliny.

Koupelny, chodby nebo schodiště často nedisponují dostatečným množstvím světla, proto se mnohým druhům rostlin na takových místech zkrátka nedaří. Na stinné kouty bychom měli umístit pralesovité druhy rostlin, jako jsou například fíkusy, kapradiny, pepřinec, zamiokulkas a podobně.

Pokud je pro vás ve vašem domě důležitá existence rostlin vjakémkoliv ročním období, máme pro vás vybrané favority, kteří si libují vneslunečných podmínkách. Dejte si však pozor, aby do místnosti alespoň zčásti denní světlo dosahovalo. Přirozené světlo je pro každou rostlinu primární životní priorita. Tyto druhy tedy nesnesou přímé sluníčko, ale ve sklepě bez oken také nenadělají dlouhou parádu.

Ledviník

Kapradí se svým pralesovým vzhledem přizpůsobí každému interiéru. Jeho husté zelené listy dodají správný šmrnc kdejakému zamračenému koutu v domě. Ledviník můžete umístit kamkoliv do interiéru svého bytu či kanceláře. Tato rostlina snáší dobře stín, párkrát do týdne ji stačí mírně pokropit vodou.

Pepřinec

Rostliny, pod kterou se skrývá cca 1000 druhů, je na našem území pěstována jako pokojová rostlina. Původně se knám pepřinec dostal zAmazonie, kde roste zcela volně v tropickém pralese. Jeho listy jsou pruhované i jednobarevné. Pepřinec miluje stálé podmínky, proto by měl být namístě, kde se nemění teplota.

Syngonium

Tato rostlina je původem z tropických deštných lesů v jižním Mexiku, západní Indii, střední a jižní Americe. Jedná se o dřevnaté vinné révy, které rostou ve výškách 10-20 m. Zachovává své pestré zbarvení listů i při nedostatku světla.

Zamiokulkas

Zamiokulkas pochází zMadagaskaru a jeho lesklé zelené listy měří až jeden metr. Krásně vyplní tmavý nevyužitý kout místnosti.

Aspidistra

Aspidistra známá také jako kořenokvětka vyšší nebo domácí štěstí, je stálezelená rostlina z čeledi chřestovitých. Pochází z Tchaj-wanu a souostroví Rjúkjú. Dorůstá výšky okolo 60 cm, má tuhé, sytě zelené a až půl metru dlouhé kopinaté listy. Květy jsou drobné a popelavě šedé, vnitřní strana korunních lístků je purpurově zbarvená.


Přečtěte si také