28. února 2017 06:00
Jana BrassRomantické bydlení ve stylu Shabby Chic: Útulný domov prodchnutý historií
Je to styl, se kterým přišla Rachel Ashwell na sklonku 80. let. Můžete v něm kombinovat téměř vše „staré“ a „omšelé“ tak, aby vám v takovém prostředí bylo dobře a cítili jste se útulně.
Nejde však o zcela bezbřehou lážo-plážo všehochuť. Dáme vám pár tipů a provedeme vás po třech typech interiérů – obývacím pokoji, kuchyni/jídelně a koupelně, které jsou stylu Shabby Chic nejblíže.
Světlejší Vintage
Ještě dřív, než vás zavedeme v tomto článku do obývacích pokojů, měli bychom se zastavit u názvu tohoto eklektického stylu. Mnozí z nás jej totiž znají i pod jménem Vintage. Oba styly označují vlastně jedno a totéž – interiér vybavený nábytkem a doplňky, které působí starším a opotřebovaným dojmem. Nejde ale o žádné „smetiště“. Naopak, vybavení by mělo sice jevit známky staršího původu, ale jen zhruba v tom duchu, že jde o vzácné staré věci, které jste zdědili a pečujete o ně i přes jejich stáří. Často jsou bez problému funkční a jejich společnost vám přináší radost. Styl Shabby Chic vás osloví spíše světleji laděnými interiéry, ve stylu Vintage je pak barevná paleta bohatší.
Zapřemýšlejte, po čem toužíte
Před tím, než se pustíte do nákupů a úprav vašeho obývacího pokoje do stylu Shabby Chic, rozmyslete si, jak chcete prostor ladit. Pro jistotu si vyberte již dopředu nějaký konkrétní historický styl nebo období, abyste se měli od čeho odpíchnout. Doplnit toto období o nějaké další kousky nábytku pak je menší problém než nakoupit milion sto věcí a pak zjistit, že vám jejich spojení nesedne.
Podlaha
V další fázi se zamyslete nad podlahou. Jestli máte rádi tvrdý povrch, pak se pochopitelně nabízí spousta možností podlahových krytin. Ať už sáhnete po plovoucí podlaze nebo linu, povrch by měl být co nejvíce podobný pravému dřevu třeba v imitaci parket, prken, případně dřevěných kazetových vzorů. Chcete-li ale mít pod nohama měkoučko, koberce volte buď kusové dle období, do kterého stylizujete, nebo celistvý, avšak velmi neutrální.
Stěny
Barva podlahy, ale i stěn by měla do určité míry kontrastovat s nábytkem. Budete-li chtít mít světlejší nábytek, pak si můžete dovolit tmavší odstín barvy na stěnu i tmavší zabarvení podlahy. Nejlepší je sáhnout po nějaké neutrální barvě na stěnu. Pomůže vám spojit různorodost odstínů barev na nábytku. Bílá je nasnadě, ale skvělá je rovněž béžová, lehce šedá, „vybledlá“ zelená a modrá. Existují ale i extrémnější možnosti, v takových případech ale budete muset víc přemýšlet nebo se poradit s interiérovým architektem.
Důležitý středobod
Každý pokoj, tedy i ten obývací má nějakou ústřední zónu, která prostoru vévodí. V případě obývacího pokoje je to většinou gauč a křesla, kde se dá posedět. To je stěžejní bod, a proto by mělo jít také o kvalitní výrobek. Patinu může mít jen nakašírovanou. Pro vás je důležité, aby vám dlouho vydržel a byl pohodlný. Materiálem je pochopitelně dřevo, látka (kůže), ale může být i kov, podle ladění celého pokoje.
Doplňujte s citem
Další kousky nábytku by pak ten ústřední měly vhodně doplňovat. Nemusí jít o nábytek ze stejné série, ale stačí přibližně období, a dejme tomu by měl v lepším případě ctít i geografickou inspiraci (Francie / Anglie / Německo / Itálie..., venkov / město apod.). Jejich umístění by mělo dát každému kousku jeho prostor. Různé knihovny, truhly, komody vám často samy napoví, že chtějí kolem sebe trochu místa. Výhodou solitérního rozmístění nábytku je jeho lepší sladění. Dnes se vyrábí velmi pěkný a funkční nábytek s umělou patinou. Můžete ale zapátrat také v bazarech nábytku nebo na starých půdách, poptat se po známých, zda něco po babičce, dědečkovi nevyhazují apod.
Dekorace
Obrazy a obrázky zabydlí interiér dalšími dozvuky nálady, jakou chcete v prostoru vytvořit. Rámy mohou být dřevěné, ale i kovové. Náměty vybírejte takové, aby se vám co nejvíce snoubily s nábytkem, jaký jste si pořídili – mohou to být výjevy z přírody, z města, zátiší, černobílé fotografie, ale i jen neutrální prvky místo skutečných zobrazení – látka, zajímavý papír, apod. Podobně jsou na tom zrcadla. Chybu neuděláte ani nějakou tou vázou, svícnem, starou knihou. Ladíte-li prostor více do přírodního stylu, pak se budou hodit i sušené květiny. Nevšední atmosféru dokážou vtisknout obývacímu pokoji, kam si často zveme návštěvy, i sběratelské předměty, třeba repliky starých lodí, umělecké artefakty, ale i historické nádobí a další.
Světlo a stín
Dekorace oken by měla také ctít ducha po desetiletí zabydleného místa, které se snažíte vytvořit. Záclony mohou být velmi zdobné, závěsy pak mohou v mnoha případech působit těžším dojmem a splývat až na zem. Jde vždy o to, jakým směrem chcete, aby se prostor ubíral. Vyloučeny tedy nejsou ani závěsy na výšku okna.
Osvětlení by kromě již zmíněných svícnů také mělo do stylu zapadnout, chystáte-li dekorativnější a starší pojetí prostoru, pak zdobný skleněný lustr s kovovými výztuhami udělá své. Jste-li ale pro skromnější pojetí, mohou to být jen větší lucerny nebo svítidla s lehce vytvarovaným mléčným sklem, které byly oblíbené na počátku minulého století. A rozhodně nezapomeňte na stojací a stolní lampičky. Světlo z více zdrojů vytváří útulnější atmosféru než osvit prostoru pouze jedním stropním svítidlem.
(fis)
Mohlo by vás zajímat: