30. prosince 2022 07:10
redakce Prima LivingSíla symbolů: Přičarujte si domácí štěstí. Tyto magické věci by vám doma neměly chybět
Psychologie, magie nebo obyčejná lidská pošetilost? Ať je to tak či tak, rádi věříme na znamení a symboly. Zkuste jich pár vnést do svého příbytku a pozorujte, jestli jejich účinky působí i na vás!
Pověrčivost k lidské rase prostě patří a drobná kouzla či rituály praktikují lidé po celém světě už celá tisíciletí. Nemusí se hned jednat o nějaké tajemné obřady, ale běžné rutinní věci, které děláme denně. Tu zapálíme svíčku, nevyhodíme zbytek chleba, nad dveře si pověsíme podkůvku a na klíče přívěsek se čtyřlístkem. Malé podpůrné štěstíčko, jen tak pro případ… Pověrčivost moderního člověka není samozřejmě tak přebujelá, jako v dávných dobách, věda nás lecčemu naučila, ale přiznejme si, že věci mezi nebem a zemí jsou tak vzrušující! Co tedy udělat, aby se našeho domova drželo štěstí?
Podkova
Podkovu, jako symbol domácího štěstí, máme nejspíš spojenou s babiččinou chalupou, ale její původ sahá do pradávných dob. Už staří Keltové věřili v magickou moc železa, které mělo zahánět zlé duchy a nad vchody svých příbytků si věšeli staré podkovy. O mystické síle podkov byli přesvědčeni také antičtí Řekové a Římané. Odtud se symbolika podkovy šířila do dalších kultur a civilizací. Dokonce i středověký arabský svět nebo Čína pracovaly s magickou silou koňské podkovy ukuté ze železa. Štěstí přinášela i proto, že kdo ji našel, měl asi stejnou kliku, jako když dneska najdeme na ulici tisícikorunu. Nebylo to nejlevnější zboží a podkůvka se vždy do hospodářství hodila. Nejlepší způsob je pověsit ji nad dveře konci vzhůru. To proto, aby se štěstí drželo uvnitř domu a nevysypalo se.
Ryby, žáby a pes
Také asijské umění správného života Feng Šuej počítá s rituály štěstí. V tradiční čínské symbolice nesmí chybět zvířata. Dejte si do interiéru obraz nebo sošku zlaté rybky a bude se vás zaručeně držet štěstí, úspěch a peníze. Další vodní živočich, který přeje domácnosti, je podle Feng Šuej třínohá žába. Tři nohy má proto, že v čínštině se výrazy pro smrt a čtyřku zvukově shodují. Číňané čtyřku prostě nepoužívají. Proto je žába raději třínohá, trojka naopak značí stabilitu a prosperitu. Nesmí chybět ani jeden z nejdůležitějších symbolů Feng Šuej - pes Fu. V Číně je zobrazován ve dvojici a je velmi důležité, jak je v domě umístíme. Samec, který má pod tlapou většinou kouli, musí být umístěn nalevo od dveří. A samice s mládětem pod tlapou by měla být napravo. Psi by si neměli hledět do očí. Správným umístěním navodíme harmonii a Fu pak působí jako strážci.
Prasátko
Pokud se domníváte, že je prasátko symbolem štěstí, protože je takové pěkně kulaté a vykrmené, tedy se mu logicky daří, nejste až tak daleko od pravdy. Pro staré Germány bylo chrochtající prase posvátné, už proto, že rylo v zemi a odkrývalo její poklady. Bylo příslibem hojnosti, plodnosti a blahobytu. Dávní Keltové si prase zobrazovali na svých mincích a velmi si ho vážili. Při slavnostních hostinách bývá po celé Evropě zvykem jíst nejlépe vepřové, které bylo tučné a masité, tedy zahánělo hlad a přinášelo sílu. Prasátko pro štěstí nemusíte chovat v obýváku jako George Clooney, stačí malá symbolika v podobně sošky a hned vám bude lépe na duši.
Svíčky
Plamínky světla ve tmě se odjakživa cenily. Rozháněly temnotu a přinášely světlo do koutů, kam slunce nemohlo. Svíčky se zapalovaly za mrtvé, při slavnostních příležitostech i rituálech, které měly pomoci ke štěstí. Pokud se vám svíčky v interiéru zamlouvají, vybírejte a zapalujte je podle barev. Červená vám přičaruje energii, růžová lásku. Pokud toužíte po harmonii, zapalte si modrou a jestliže potřebujete ochranu, rozžněte bílou nebo černou svíci. Zelené svíčky vám přinesou finance a zaměstnání.
Zdroj: https://www.horse-trade.cz/Podkova-pro-stesti-a-jeji-vyznam-b80382.htm; https://www.astroclanky.cz/clanek/125-symboly-stesti