Na podzim číhá na psy řada nebezpečí. Pozor na houby, kaštany či nemrznoucí směs

Podzim je ideální období na výlety a procházky se psy. Ale právě podzimní měsíce přinášejí spolu se svými nespornými krásami i mnohá skrytá nebezpečí, o kterých by majitelé psů měli vědět. Hlavně proto, že si jejich domácí mazlíčci mohou způsobit nepříjemné zdravotní komplikace, které je nutné řešit s veterinářem. Tady je pět nejčasnějších podzimních hrozeb, vůči kterým se vyplatí být ostražití na každém kroku.

Houby

Tak jako jsou některé houby jedovaté a nejedlé pro lidi, tak jsou rizikové pro psy. To nejlepší, co při procházkách v lese můžeme udělat, je bedlivě hlídat, aby pes nesnědl žádnou houbu, zvlášť pokud aportuje a máme s sebou balónek nebo jinou hračku.

  • Když pes sežere houbu jedovatou, ihned informujme veterináře, o jaký druh se jedná. Ovšem pro některé psy mohou být i syrové jedlé houby špatně stravitelné a způsobit zvracení či průjem anebo obojí.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Když chutná slimákům, musí být jedlá a další mýty o houbách. Některé mohou i zabíjet

Kaštany

Kaštany, lesklé plody jírovce maďalu nám lidem mohou pomoci s mnohými zdravotními problémy, psům, kteří si s lesklými kaštany rádi hrají, ale jejich konzumace může způsobit zdravotní problémy, jako jsou průjem, zvracení, bolesti břicha a dokonce ucpání střev

  • Důležité je zabránit tomu, aby pejsek kaštany jedl a polykal. Jestli to neuhlídáme a něco takového zjistíme, raději vyhledáme veterináře a necháme zvíře odborně vyšetřit.

Nemrznoucí směs

S blížící se zimou se začnou v autech používat nemrznoucí směsi. I když jsou nám hodně nápomocné, buďme ostražití, protože jsou jedovaté a pro zvířata je to jedna z nejjedovatějších látek. Skladujeme ji na bezpečném místě, mimo dosah našich mazlíčků. Mysleme také na to, že směs může z auta vytékat, proto kontrolujeme, zda pes neolizuje zem okolo. Nemrznoucí směs je  sladká a zvířatům chutná, takže je pravděpodobné, že jakmile ji ucítí, pokusí se ji slíznout.

  • První známky otravy poznáme na svém mazlíčkovi tak, že se nám bude zdát jako opilý. Čím rychleji ho pak dostaneme k veterináři, tím líp. I malé množství nemrznoucí směsi může organismus vážně poškodit, utrpět mohou hlavně ledviny. A situace může skončit i tragicky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zakázané potraviny pro psy

Čokoláda

S blížícím se adventem a Vánocemi přibývá v domácnostech sladkostí – a čokolády zvlášť! I tady bychom ale měli být obezřetní. Čokoláda totiž obsahuje stimulant theobromin, který je pro psy jedovatý. Množství theobrominu závisí na druhu čokolády – nejvíc je ho v té hořké. Tato látka postihuje hlavně srdce, centrální nervový systém a ledviny.

  • Předávkování čokoládou se začne projevovat v rozmezí 4–24 hodin od požití. Pejsek nejspíš začne zvracet, bude mít průjem, zhoršenou koordinaci, zvýšenou srdeční frekvenci a záchvaty. Ihned vyhledáme veterináře, který poskytne odbornou pomoc.

Klíšťata a blechy

I když se na podzim ochlazuje, klíšťata a blechy mohou na naše zvířátka stále útočit. Kvůli globálnímu oteplování jsou tito paraziti schopní přežívat a být aktivní delší období. Způsobují závažná onemocnění, která mohou mít fatální následky. Nejznámější choroby přenášené klíšťaty jsou lymská borelióza, klíšťová encefalitida nebo smrtelná babezióza.

  • Nejlepší prevencí proti klíšťatům je použití antiparazitální ochrany po celý rok. Na výběr jsou třeba ochucené žvýkací tablety (účinkují 3 měsíce), spot-on přípravky (účinkují také 3 měsíce) nebo antiparazitní obojky (účinkují až půl roku). Stejně tak můžeme používat přírodní repelenty, které si sami vyrobíme doma.

Zdroj:  protectourfuturetoo.com/cz-czdogster.com, thecovevets.com.


Přečtěte si také