reklama

Skrytá nebezpečí pro psy: Pozor na houby, kaštany či nemrznoucí směs

Lenka Valjentová
28. října 2021
Podzim je ideální období na výlety a procházky se psy. Ale právě podzimní měsíce přináší spolu se svými nespornými krásami i mnohá skrytá nebezpečí, o kterých by majitelé psů měli vědět. Hlavně proto, že si jejich domácí mazlíčci mohou způsobit nepříjemné zdravotní komplikace, které je nutné řešit s veterinářem. Tady je pět nejčasnějších podzimních hrozeb, vůči kterým se vyplatí být ostražití na každém kroku.
reklama

Houby

Tak jako jsou některé houby jedovaté a nejedlé pro lidi, tak jsou rizikové pro psy. To nejlepší, co při procházkách v lese můžeme udělat, je bedlivě hlídat, aby pes nesnědl žádnou houbu, zvlášť pokud aportuje a máme s sebou balónek nebo jinou hračku. Pokud pes sežere houbu jedovatou, ihned informujme veterináře, o jaký druh se jedná. Ovšem pro některé psy mohou být i syrové jedlé houby špatně stravitelné a způsobit zvracení či průjem anebo obojí.

Kaštany

Kaštany, lesklé plody jírovce maďalu nám lidem mohou pomoci s mnohými zdravotními problémy, psům, kteří si s lesklými kaštany rádi hrají, ale jejich konzumace může způsobit zdravotní problémy, jako jsou průjem, zvracení, bolesti břicha a dokonce ucpání střev. Důležité, aby pejskové kaštany nepolykali, to musíme pohlídat. Pokud si u svého pejska všimneme některých z těchto příznaků, vyhledáme veterináře a necháme zvíře odborně vyšetřit.

Čokoláda

Sblížícím se adventem a Vánocemi přibývá vdomácnostech sladkostí -a čokoláddy zvlášť.. Itady bychom ale měli být obezřetní. Čokoláda totiž obsahuje stimulant theobromin, který je pro psy jedovatý. Množství theobrominu závisí na druhu čokolády – nejvíc je ho vté hořké!Tato látka postihuje hlavně srdce, centrální nervový systém a ledviny. Příznaky se začnou projevovat vrozmezí 4 – 24 hodin od požití. Pejsek nejspíš začne zvracet, bude mít průjem, zhoršenou koordinaci, zvýšenou srdeční frekvenci a záchvaty. Ihned vyhledáme veterináře, kterýposkytne odbornou pomoc.

Nemrznoucí směs

S postupným ochlazováním je víc avíc pravděpodobné, že se kolem aut začne vyskytovat nemrznoucí směs. I když je nám hodně nápomocná, buďme ostražití, protože pro zvířata je to jedna z nejjedovatějších látek. Skladujeme ji na bezpečném místě, mimo dosah našich mazlíčků. Mysleme také na to, že směs může z chladiče vytékat, proto kontrolujeme, zda pes neolizuje zem kolem auta. Tato tekutina je velmi sladká a zvířatům chutná, takže je pravděpodobné, že jakmile ji ucítí, pokusí se ji slíznout.

  • První známky otravy poznáme na mazlíčkovi tak, že se nám bude zdát jako opilý. Čím rychleji ho pak dostaneme kveterináři, tím líp. I malé množství nemrznoucí směsi může organismus vážně poškodit, utrpět mohou hlavně ledviny. A situace může skončit i velmi tragicky.

Klíšťata a blechy

Ikdyž se na podzim ochlazuje, klíšťata ablechy mohou na naše zvířátka stále útočit. Kvůli globálnímu oteplování jsou tito paraziti schopní přežívat a být aktivní delší období. Způsobují závažná onemocnění, která mohou mít fatální následky. Nejznámější choroby přenášené klíšťaty jsou lymská borelióza, klíšťová encefalitida nebo smrtelná babezióza.

Nejlepší prevencí proti klíšťatům je použití antiparazitální ochrany po celý rok. Na výběr jsou třeba ochucené žvýkací tablety (účinkují 3 měsíce), spot-on přípravky (účinkují také 3 měsíce) nebo antiparazitní obojky (účinkují až půl roku).

Zdroj:  https://www2.protectourfuturetoo.com/cz/

O domácích mazlíčcích si ještě můžete přečíst:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama