Bydlení

29. července 2014 06:04

Markéta Zídková

V Praze vznikne pracovna v parku i s připojením na internet

Kancelář pod širým nebem vznikne ještě o prázdninách.

Venkovní sezení u stolů se zásuvkou a rychlým internetem už brzy umožní Pražanům uniknout z uniformních hangárových kanceláří. I když crowdfunding vázne, iniciátoři trvají na tom, že první venkovní pracovna v Česku bude již koncem srpna.

První venkovní pracovnu u nás zprovozní tým mladých iniciátorů v pražských Riegrových sadech. Sleduje podobný cíl jako strůjci pařížského Digital Break nebo přerostlých plastových jahod, které bují mezi mrakodrapy na Manhattanu. Pohodlné dřevěné lavičky u prostorných stolů se zásuvkou a výkonným připojením k internetu nabídnou úlevu nejen od hlučných kanceláří a suchého vzduchu, ale také od jejich typicky nevzhledného vybavení. Důstojné pracoviště má podle Andrey Kosařové, která se na projektu podílí, svůj hlubší význam. „Místo, kde člověk pracuje, má vliv na to, co produkuje,“ poznamenává.

Ke konci července se kromě třetiny potřebných peněz sešly i připomínky architektů, které projektant zohlednil v závěrečné verzi návrhu. Půjde o dvě spojené platformy, které nebudou pevně připevněné k zemi. Budou natolik těžké, aby je nikdo nemohl jen tak odnést, ale aby se s nimi zároveň dalo manipulovat. Venkovní kancelář bude skýtat pět míst pro lidi, kteří potřebují pracovat samostatně. Zároveň nabídne místo i těm, kdo naopak spolupracují a potřebují sedět v těsné blízkosti.

Jakmile se projekt financovaný prostřednictvím crowdfundingové platformy Hithit a podporovaný Městskou částí Praha 2 osvědčí, úřady podobná místa - nezávisle na tomto týmu – zahrnou do plánů revitalizací parků i v dalších městských částech. Pravděpodobně se tak stane při přestavbě parku na Kostnickém náměstí na Praze 3.

Otevírací party je ohlášená na 28. srpna. Kolem 10. srpna končí na Hithitu sběr finančních příspěvků. Pak iniciátoři chtějí Pracovnu, na níž se podílejí i studenti UMPRUM, během pár dní postavit. Pravidla používání budou jednoduchá. Člověk, který sem půjde pracovat, má přednost před lidmi, kteří tu dělají cokoliv jiného. Jinak Pracovna bude volně přístupná a nehlídaná. Na noc iniciátoři budou zamykat zásuvky, aby si do Pracovny někdo nepřišel napojit reproduktory a nerozjel noční party.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky stůl Praha Manhattan Riegrovy sady pracovna zásuvka Internet

Přečtěte si také