Připravte se včas na Velikonoce. Už teď sbírejte skořápky a krabičky od vajec. Budou se hodit

Za okny ještě vládne zima a čekání na pořádné jaro se nám zdá nekonečné. Pojďme maličko přeskočit nevlídné období. Na Velikonoce se můžeme začít připravovat už teď! Přinejmenším už si můžeme doma nechat vykvést rychlené cibuloviny a pomalu se začít poohlížet po materiálu na velikonoční tvoření. Přinášíme vám několik nápadů, pro které budete potřebovat tolik skořápek, krabiček od vajec i odstřižků látek, že se vám delší čas příprav bude hodit.

Jaro nechte rozkvést doma za okny

Vytvořte si doma jarní atmosféru navzdory nevlídnému počasí, které panuje za okny. Narychlené cibuloviny se v květinářstvích objevují už od Vánoc a kvetoucí narcisky a voňavé hyacinty za oknem dokážou s naší pochmurně zimní náladou zatočit raz dva.

Jak to však udělat, aby nám doma vydržely kvetoucí cibuloviny co nejdéle? V obchodě vybírejte květináčky s jenom mírně narašenými cibulkami, protože doma, v teple, porostou přímo raketovou rychlostí. Postavte je na místo s dostatkem světla, teplotou nejlépe do 20 °C a zalévejte je jen mírně. Jen tak vám pokvetou až 3 týdny. Při vyšších teplotách budou odkvetlé už po 1–2 týdnech.

Při pohledu na voňavé květy se ve vás možná probudí i nálada na tvoření jarních a velikonočních dekorací, tak se už pomalu začněte poohlížet po vhodném materiálu.

Začněte schraňovat krabičky od vajec i roličky od toaletního papíru

Při každém nákupu vajec domů přinášíte i plata nebo papírové krabičky. I když podle nových pravidel plata od vajec, a dokonce i roličky od toaletního papíru patří do kontejneru na papír, stejně pro ně určitě vymyslíte daleko lepší uplatnění. Můžete je roztrhat na malé kousky, ze kterých vytvoříte dekorační papír nebo velikonoční dekorace technikou paper mache. A výborně můžete využít i obyčejný novinový papír.

Do roliček od toaletního papíru můžete vysadit první jarní semínka a krabičky na vejce zase využijte na malé velikonoční zahrádky.

Vaječné skořápky nikdy nevyhazujte jen tak

Pokud vám po dvorku pobíhají slepice, pak jste jistě zvyklí, každou skořápku od vajec jim zase pěkně vrátit. Ale i v případě, že takový odbyt pro skořápky nemáte, nepatří takový poklad do odpadu! Podívejte se, jaké krásné jarní dekorace můžete ze skořápek vytvořit!

A pokud se při vaření nechystáte oddělovat žloutek od bílku, pak vajíčko raději ze skořápky vyfoukněte. Prázdná vajíčka se budou hodit na kraslice.

Na Velikonoce myslete i při prořezu stromů

Silnější větve, které musíte odstranit při pravidelném prořezávání ovocných stromů, můžete sice jednoduše nařezat na polínka a časem spálit v kamnech, ale pár si jich raději schovejte. Budou se vám hodit! Že netušíte na co? Na šikovná dekorační kolečka. Nejprve ale nechte větve pěkně pomalu vysušit, protože pokud kolečka nařežete z čerstvého dřeva, budou se vám při vysychání kroutit a praskat.

Odstřižky látek si schraňujte po celý rok

Patří šití mezi vaše oblíbené koníčky? A máte ve zvyku všechny odstřižky látek hned vyhodit, nebo si některé schováváte? Druhá varianta je určitě lepší. Za prvé nebudete plýtvat jakýmkoliv materiálem a za druhé se i nejmenší odstřižky látek mohou skvěle využít.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také