Bydlení

10. února 2015 06:00

Markéta Zídková

Vyberte si souseda: Lidi si společně staví bytové domy

Vzdáleně to připomíná stavební družstva: lidé si společně pořídí pozemek, najmou architekta a postaví dům.

V pražské galerii Kvalitář do 20. března poběží výstava, která představuje fenomén takzvaných baugruppen. Označuje skupinu lidí, kteří společně koupí pozemek, společně si s architektem navrhnou dům podle svých představ, společně financují stavbu a pak v tom domě společně bydlí.

Umění vybrat si sousedy

Společné financování pozemku a výstavby bytového domu má pro jeho budoucí obyvatele tu výhodu, že mohou ovlivnit nejen jeho výslednou podobu, ale i vybrat si své sousedy. „Tyhle skupiny lidé obvykle zakládají se svými známými nebo minimálně s někým, kdo je jim sympatický a smýšlí podobně jako oni,“ vysvětluje spoluorganizátor výstavy architekt Vladimír Fialka.

Projekty baugruppe se odlišují od běžných domů především v dialogu architekta a klienta (skupiny stavitelů) při procesu navrhování. Každý projekt je jedinečný a odráží povahu skupiny. Iniciátory jsou architekt nebo skupina budoucích uživatelů domu, kteří získají stavební pozemek. Následuje otevřená diskuse architekta a baugruppe nad návrhem domu na společných schůzkách. Členové baugruppe jsou vlastníky individuálně navržených bytů. Projekty se vyznačují novou formou sousedství, sdílenými prostory, jako jsou klubovny nebo společné terasy. U projektů baugruppe nemusí jít vždy o novostavbu, běžné jsou i přestavby a konverze již existujících budov.

Legislativa ani banky připravené nejsou

Výstava „Baugruppe ist super !“ přináší nejzajímavější příklady projektů baugruppe od renomovaných berlínských architektů. Právě německá metropole je totiž evropskou jedničkou v počtu projektů baugruppe s více než 3000 byty a více než 200 domy realizovanými v posledních deseti letech. Podobně rozšířený je tento model ve Freiburgu (1900 bytů) nebo v Hamburku (přes 1600 bytů). Projekt „R 50 – cohousing“ byl nominovaný na prestižní cenu Mies van der Rohe Award 2015.

„Využití stavebních pozemků, které leží ladem, podpoří tvorbu kompaktního a efektivního města, což odpovídá současným cílům územního plánování,“ uvádí architekt Vladimír Fialka z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Členové baugruppe jsou podle něj často angažovaní lidé se zájmem o své okolí, což pak zpětně vytváří vysokou kvalitu sousedství a stabilní sociální prostředí.

Čechům, kteří by rádi stavěli na proluce či jiném pozemku ležícím ladem, organizátoři ovšem vzkazují, že musejí být trpěliví. Nejprve totiž bude potřeba přizpůsobit tomuto konceptu výstavby bytů české právní prostředí a fungování bankovních ústavů, které zatím na působení skupin baugruppe nejsou na rozdíl od Německa připraveny.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také