Bydlení

27. května 2019 16:00

Tereza Javorová

Přestaňte si ničit zdraví: 5 věcí, které vám doma vážně škodí

Snažíte se žít zdravě, sportovat a starat se o své zdraví. Jenže si zároveň škodíte přímo u sebe doma. Tyto věci vám rozhodně neprospívají!

Osvěžovače vzduchu

Reklamy nás nutí si domov vysprejovat osvěžovačem vzduchu třeba i několikrát denně a hlavně se ho pak zhluboka nadechnout. Ve skutečnosti jsou veškeré takové produkty plné chemie a vážně škodí vašemu zdraví. Kromě toho, že částečky osvěžovače přímo dýcháte, se navíc lepí na kůži a dostávají se snadno do krevního oběhu. Raději si domov provoňte čerstvými květinami nebo si usušte levanduli!

Levné svíčky

Když už jsme u voňavého domova. Pozor i na levné vonné svíčky. Ačkoliv se vám do obyčejné svíčky nechce investovat, ta kvalitní vám nejen vydrží déle, ale nebude obsahovat škodlivé látky, které se po zapálení uvolňují do ovzduší. Nejbezpečnější svíčky si můžete vyrobit sami z včelího vosku.

Opalovací krémy

Teploty konečně stoupají vzhůru a láká nás to ven na sluníčko. Než se namažete opalovacím krémem, zkontrolujte jeho datum spotřeby. Prošlý krém ztrácí své účinky a před škodlivými UV zářením vás tak již neochrání. Až si půjdete koupit do drogerie nový, zkuste se poohlédnout i po takovém, který nezatěžuje životní prostředí.

Plastové krabičky

Je skvělé, že si do obchodu berete vlastní nádoby a v restauraci si do své plastové krabičky necháte zabalit jídlo s sebou, abyste ušetřili planetu od jednorázových plastů. Ale jen pozor na kvalitu nádob. Pokud mají na sobě označení 7 neboPC, znamená to, že obsahují škodlivý polykarbonát. A jídlo do plastových nádobnikdy nedávejte horké nebo jej nedej bože v nich neohřívejte v mikrovlnce. Z plastu by se uvolnila látka bisfenol A, která je u žen spojovaná se zvýšeným rizikem rakoviny prsu a u mužů s úbytkem spermií.

Nepořádek

Pořádek je pro blbce, inteligent zvládne chaos. Tvrdí otřepané pořekadlo. Ale zapomíná dodat, že tento “inteligent” si ničí své psychické zdraví. A to je neméně důležité než to fyzické. Jen si vzpomeňte, jak je vám úzko, když přijde nečekaná návštěva a vám doma zrovna vybouchla bomba. Nebo jak nadáváte, když v nepořádku nemůžete ve spěchu něco najít. Takové negativní emoce vám rozhodně neprospívají. Zkuste doma udržovat alespoň základní pořádek. Často stačí, aby si všichni členové domácnosti po sobě ihned uklidili.

Sdílejte článek

Přečtěte si také