Jak na to

29. července 2018 06:00

Tereza Javorová

DIY: Vyrobte si vlastní repelentní svíčky proti komárům! Krásně voní a jsou účinné

Vlastní výroba vždycky potěší, uznejte. A když je navíc cílem mise zahnat otravné komáry, máte o motivaci navíc. Vyrobte si vlastní protikomáří svíčky a nic vám už nezkazí letní večírek nebo nerušený spánek.

Samozřejmě si repelentní svíčky můžete koupit v nejbližší drogerii, ale právě prázdniny a léto jsou doba, kdy máte možná času nazbyt a těšilo by vás si něco užitečného vyrobit. Má to neuvěřitelně relaxační účinky, věřte nám.

Výroba svíček navíc není nijak složitá a můžete do ní hravě zapojiti děti, které se třeba právě trochu nudí. Svíčky nejsou složité a ingredience seženete v hobby marketu nebo drogerii. Určitě oceníte i ekologickou stránku věci, protože tyhle svíčky budou skutečně přírodní a bez zbytečné chemie!

Výhodou je, že to, co komáry odpuzuje, nám naštěstí příjemně voní a určitě všichni vaši domácí iniciativu ocení. Půjde především o příjemné vůně citrusů, skořice, hřebíčku nebo rozmarýnu. Stačí si vybrat nebo je i kombinovat. Svíčky si můžete vyrobit do skleniček, ty vám vydrží déle, nebo takové “jednorázovky” přímo do vydlabaných citronů. A těmi začneme:

Hořící protikomáří citronky

Ingredience:

čerstvé citrony

koření hřebíček

včelí vosk

citronelový olej

pevné, nejlépe dřevěné knoty

Výroba:

Citrony rozpulte a pořádně vydlabejte. Měla by vám zbýt pouze miska ze slupky. Napíchejte do ní pár hřebíčků, podobně, jako to děláme na Vánoce.

Včelí vosk nechte rozpustit ve vodní lázni a až bude tekutý, zamíchejte do něj několik kapek esenciálního oleje s citrusovou vůní. Můžete přihodit opět i několik kousků hřebíčku.

Směs opatrně nalijte do misek z citronů a doprostřed zapíchněte knot, který musí přesahovat okraj. Vše nechte ztuhnout a večer venku, až se do vás budou chtít pustit komáři, zapalte.

Protikomáří sklenice

Ingredience:

citrony, ale i limety

čerstvý rozmarýn

tyčky skořice

esenciální oleje s repelentním účinkem – levandule, citrusy, tea tree oil apod.

sklenice

plovoucí svíčky

Výroba:

Nakrájené citrusy, snítky rozmarýnu a tyčky skořice dejte do vody, zakapejte esenciálními oleji podle svého vkusu (pro lepší účinek trochu více) a vše promíchejte. Nálev dejte se všemi ingrediencemi do sklenic a navrch dejte plovoucí svíčku. Večer sklenice naaranžujte na terase/ balkoně/ zahradě a zapalte.

(ku)


Přečtěte si také