reklama

Červivé houby nechte v lese. Toxiny neobsahují, ale úlovek se může rychleji zkazit

Simona Sedláčková
19. července 2022
Letošní letní počasí nahrává růstu hub, a tak se houbařením přímo posedlý český národ vydává houfně do lesů. Mladé plodnice hub nebývají červivostí zasažené příliš často, ale pokud najdeme houbu starší, většinou už nebýváme první, kdo ji objevil. Pochutnávají si na ní červíci, nejčastěji larvy bedlobytek.
reklama

Nejvíce červivých hub najdete v lese v červnu a v červenci, zvlášť když panuje horké počasí, střídané prudkými dešti. To se pak nález na první pohled dokonalého hřibu nebo křemenáče může proměnit ve smutek. Po rozkrojení bývají houby často prolezlé červy.

Jíst či nejíst, toť otázka

Červivé houby odjakživa rozdělují houbaře na dva tábory. Jedni nad drobnými červíky jenom mávnou rukou a druzí by se takové houby na talíři ani nedotkli.

Pravda bude tentokrát někde uprostřed. Larvy hmyzu samy o sobě nijak jedovaté ani škodlivé lidskému organismu nejsou. Červy skrz na skrz prolezlé houby bychom však měli nechat v lese, kde ještě dobře poslouží svému původnímu, přírodou zamýšlenému účelu.

Ruku v ruce s velkým zasažením červy jde většinou i plíseň, která už lidskému zdraví škodlivá je. Na druhou stranu mladé plodnice hub, které jsou ještě v celkově dobrém stavu a ve spodní části mají jen pár dávno opuštěných chodbiček, by byla docela škoda rovnou celé vyhazovat.

V každém případě platí, že houby bychom měli čistit a okrajovat od červivých částí přímo v lese. Za prvé si tím ušetříme nepříjemnou práci doma, protože houby v košíku se většinou zašpiní ještě více, jedna od druhé a za druhé odpad z hub bude v lese stále plnit svou funkci v rámci ekosystému.

Mírně červy napadené houby můžeme konzumovat, ale rychle

Je na každém z nás, jestli mu houby, mírně provrtané chodbičkami bedlobytek, vadí nebo ne. Většinou je pro houbaře také velký rozdíl, jestli po rozkrojení houby najde jenom pár chodbiček nebo i jejich obyvatele, známé bílé červy.

Pokud se pro konzumaci rozhodneme, pak bychom měli jíst houby raději hned. Můžeme si z nich připravit smaženici nebo houbové rizoto, ale na sušení se takové houby nehodí. Zapomenutí červíci by mohli zničit celou zimní zásobu nasušených hub a červi, kteří nám pak budou plavat v bramboračce, nikomu na chuti také nepřidají.

Za zklamáním z červivých hub stojí bedlobytka

Za napadení hub, které označujeme jako červivé, mohou nejčastěji larvy mušky, bedlobytky houbové nebo hřibové. Jedná se o hmyz, který naklade do horní části třeně houby více než 100 vajíček, ze kterých se vylíhnou červi, tedy larvy bedlobytek. Pro dokončení vývoje se pak larvy stěhují do půdy.

Houby, které bedlobytkám nechutnají

V období velkého výskytu červivosti hub, je dobré se zaměřit na druhy, které bedlobytkám příliš nechutnají. Larvám bedlobytek nejčastěji odolávají křemenáče, lišky, bedly vysoké, pýchavky nebo i hřib kovář.

Zdroj: https://cesky.radio.cz/houby-stale-rostou-ve-velkem-mnozstvi-jsou-ale-casto-cervive-8487199; https://zivotvcesku.cz/cervive-houby-v-kuchyni-obsahuji-larvy-hmyzu-popsal-mykolog-rekl-zda-je-mozne-je-jist/; https://www.nasezahrada.com/daji-se-jist-cervive-houby-kazdy-s-nimi-naklada-jinak/

Sílejte článek
Štítky: zdravíhoubyčervivostbedlobytka
reklama