Chocholatice vypadá jako ananas. Exotickou květinu snadno vypěstujete v zahradě i na balkoně
Chocholatice (Eucomis) je dekorativní letní cibulovina. Díky svému exotickému vzhledu, její květy připomínají ananas, se může stát nevšední okrasou zahrady, balkonu a terasy. Tahle nepřehlédnutelná květina u nás není příliš rozšířená, a je to škoda, protože se dá celkem snadno pěstovat podobně jako třeba gladioly buď v květináčích, nebo venku na sluncem zalitém místě. Poradíme vám, jak chocholatici pěstovat.
Chocholatice (Eucomis) na první pohled zaujme květy připomínajícími ananas, a proto se téhle krásce taky říká ananasová květina nebo ananasová lilie (z anglického pineapple flower či pineapple lily). Pochází z Jižní Afriky, kde roste kolem vodních toků a ploch na vlhkých loukách. Dorůstá výšky až 60 cm. Silný stonek s bohatým hroznovitým květenstvím vyrůstá přímo ze středu velké šupinaté cibule, stejně jako šest oválných listů, u většiny druhů purpurově tečkovaných. U nás se pěstuje jako letní cibulovina v nádobách na terasách a balkonech i venku na zahradě
Květy chocholatice připomínají ananas
Atraktivní květenství je na vrcholu zakončeno růžicí zelených palístků, tvořícíh chochol. Vypadá jako velký hrozen nebo ananas dlouhý až třicet centimetrů. Jednotlivé kvítky jsou šestičetné, velké zhruba jeden a půl centimetru, bývají podle druhu bílé, nazelenalé, krémové, purpurové nebo nahnědlé či nafialovělé. Chocholatice kvete od června do září. Květy obsahují hodně nektaru, takže v létě kolem rozkvetlé chocholatice stále poletují včelky.
NENECHTE SI UJÍT: Obklopte se smyslnou vůní květů letních cibulovin. Pěstujte lilie, frézie a mečík habešský
Jak chocholatici pěstovat
- Exotická chocholatice vyžaduje slunné a teplé stanoviště, na přímém slunci bude prospívat, ve stínu se jí nebude dobře dařit. Rostliny vyžadují slunné, ale taky dostatečně vlhké stanoviště.
- Nejlépe chocholatice poroste v dobře propustné, výživné, hlinitopísčité půdě smíchané s rašelinou. Můžeme přidat taky trochu zralého kompostu.
- Chocholatice během plné vegetace vyžaduje pravidelnou, poměrně vydatnou zálivku a jednou týdně přihnojení.
- Po odkvětu zálivku omezíme a odkvetlá květenství odstraníme, aby se chocholatice zbytečně nevysilovala tvorbou semen.
Chocholatice (Eucomis) na první pohled zaujme květy, připomínajícími ananas, a proto se téhle krásce taky říká ananasová květina nebo ananasová lilie (z anglického pineapple flower či pineapple lily). Zdroj: iStock
Chocholatice v zahradě
- Na venkovním stanovišti, vysazená přímo do záhonu, je rostlina mohutnější a bohatěji kvete.
- Chocholatici na záhon vysazujeme na ven počátkem května do hloubky zhruba 15 cm. Rozestup mezi cibulkami by měl být nejméně 15 cm.
- Rašící rostliny zaléváváme jen lehce. Před jarními mrazíky je chráníme netkanou fólií.
- Chocholatice není mrazuvzdorná, nicméně v teplejších oblastech zimu přežije i venku na záhonu, ale cibule musí dobře chráněná dostatečně silnou vrstvou zeminy, mulče, listí nebo fólií.
- Nebo na podzim po odkvětu a zatažení listů můžeme cibule vyjmout a uskladnit na zimu podobně jako mečíky v suchu, tmě a chladu (teplota 5–8 °C).
INSPIRUJTE SE: Lilie můžete mít na zahradě i v květináči na balkoně. Kochejte se krásou květů celé léto
Chocholatice v květináči
- Eucomis můžeme úspěšně pěstovat v květináčích, truhlících a dalších vhodných nádobách. Základní podmínkou je, aby nádoby byly dostatečně velké a hlavně hluboké. Musí mít na dně, a pokud možno i dole po stranách odtokové otvory. Ideálně také vložte na dno květináče drenáž, například vrstvu keramzitu.
- Na pěstování chocholatice v květináči dobře poslouží běžný substrát pro balkonové květiny.
- Při výsadbě do květináče by krček cibule měl ze zeminy vyčnívat.
- V létě potřebuje štědré zavlažování a pravidelné hnojení.
- Na podzim zaschlé a žluté listy odstraníme a můžeme cibuli nechat v květináči do jara, dát na chladné a tmavé místo. Na místě chráněném před mrazem mohou strávit celou zimu prakticky bez jakéhokoli zavlažování.
- V předjaří začneme rostlinu opět zlehka zalévat a přeneseme ji do světlejší a teplejší místnosti, kde začne zase rašit.
- Nebo cibuli chocholatice z nádoby vyjmeme, očistíme a uložíme do suchého písku. Necháme v suchu, chladu a tmě.
- Koncem února je třeba cibule opět vysadit a začít opatrně zalévat. Zálivka je v tuto dobu nutná pouze malá, jelikož rašící rostlina v chladné místnosti nemá velkou spotřebu vláhy. Po vyrašení zálivku postupně podle potřeby zvyšujeme.
- Na balkon umístíme přezimovanou nebo předpěstovanou či nově vysazenou chocholatici až po ledových mužích, tedy v době, kdy již nehrozí pozdní jarní mráz, který by rostlinu poničil.
Druhy chocholatice
Rod Eucomis má desítky druhů a vyšlechtěných kultivarů, u nás jsou nejznámější:
- Eucomis autumnalis s bílými, světle nazelenalými až nažloutlými a po okraji nachovými květy.
- Eucomis bicolor má bíle až krémově zelenožluté květy s lila lemem a purpurově tečkované květní stvoly.
- Eucomis comosa má bílé květy s fialovými okvětními lístky.
- Eucomis comosa kultivar ‚Sparkling Burgundy‘ má červenofialové olistění a fialově zbarvené květy.
Zdroje: .kvetinovecibulky.info/, www.rhs.org.uk