Péče o mazlíčky

5. července 2025 15:15

Ema Bártová

Cukrovka u kočky: Jak se projevuje a co dělat? Více hrozí zvířatům v bytě

Kdekdo se dívá na vtipná videa s kočkami a smějeme se i těm obézním, které někdy sotva chodí nebo jen leží rozvalené v pelíšku. Ve skutečnosti mohou mít kvůli své hmotnosti vážné zdravotní potíže, třeba cukrovku. Nemoc nejvíce hrozí kastrovaným kočkám chovaným v bytě.

Možná vás to překvapí, ale kočky mohou trpět stejnými zdravotními potížemi jako lidé. Pokud váží příliš, mívají potíže s klouby či srdcem. A mohou mít i diabetes mellitus neboli cukrovku, což je vlastně onemocnění endokrinního systému, při kterém tělo buď neprodukuje dostatek inzulinu, nebo nedokáže vytvořený inzulin využít. Nemoc úzce souvisí s nezdravým životním stylem. U lidí, stejně jako u koček.

Kočičí horoskop: Znamení zvěrokruhu odhalí povahu vaší kočky

U těchto čtyřnohých mazlíčků sice není cukrovka tak častá jako u lidí, ale odhaduje se, že se vyvine asi u jedné kočky ze sta. Ovšem u koček chovaných jen doma bývá podíl vyšší. Výskyt je také mnohem vyšší u koček, které váží více než čtyři kila, každé kilo navíc u zvířete zvyšuje riziko onemocnění o téměř třicet procent.

Nebezpečí pro kastrované kočky

Nejohroženější jsou kastrované kočky, které žijí pouze doma. U těch vídáme čím dál častěji typický obraz neaktivního způsobu života. Chybí jim přirozený pohyb, a přesto velmi často dostávají neomezené množství krmiva bez nutnosti vyvinout jakoukoli aktivitu. Tento režim ale z dlouhodobého hlediska škodí,“ upozorňuje veterinární lékařka Veronika Kadlecová.

Nenechte si ujít: Mluvíte se svým psem nebo kočkou? Může to vypadat divně, ale svědčí to o vaší inteligenci

Příznaky cukrovky u koček

Je důležité poznat případné příznaky cukrovky u koček a pokud se majitel domnívá, že se to jeho zvířete týká, měl by to probrat s veterinářem. A připravit se na to, že léčba je celoživotní. Mezi běžné příznaky u koček patří:

  • Zvýšená žízeň
  • Zvýšení frekvence a objemu močení

Napovědět může nutnost častějšího plnění misky s vodou a častější čištění kočičí toalety, protože je v ní hodně moči.

  • Močení mimo záchod
  • Zpočátku zvýšená chuť k jídlu, později spíše nechutenství
  • Hubnutí (i přes výživnou stravu a chuť k jídlu)
  • Zvracení
  • Úbytek svalové hmoty
  • Letargie nebo slabost
  • Špatná kvalita srsti (mastná srst, lupy)

Mění se i chování zvířete. Kočky s nediagnostikovanou nebo neregulovanou cukrovkou jsou často podrážděné nebo dokonce netypicky agresivní. Souvisí to s kolísáním hladiny cukru v krvi.

Pokud by se cukrovka neléčila, mění se i chůze a postoj kočky, protože nemoc poškozuje nervy v zadních končetinách. Zvíře pak místo chůze po polštářcích tlapek chodí tak, že se země dotýká skoro celou dolní částí packy.

Další možnou komplikací je diabetická ketoacidóza, která může být pro kočku fatální.

Na co dát pozor?

Koček s cukrovkou podle veterinářů přibývá. Je také dobré vědět, že některým plemenům hrozí více než jiným, ohroženější je například oblíbená kočka barmská. Nejčastěji onemocní obézní kočky ve středním věku. Co všechno zvyšuje riziko, že kočka se bude potkat s diabetem?

  • Obezita
  • Nedostatek fyzické aktivity
  • Vyšší věk
  • Pohlaví (kocouři onemocní častěji než kočky)
  • Kastrace (kočky jsou pak línější)
  • Astma a užívání léků na něj

Inspirujte se: Dovolená s kočkou aneb Jak bezpečně zvládnout kočičí stres z cestování

Jak se cukrovka u koček diagnostikuje

Cukrovka se u koček diagnostikuje pomocí vyhodnocení příznaků a změřením hladiny glukózy v krvi a moči kočky pomocí krevních testů a laboratorního rozboru vzorku moči. Cílem léčby je dosažení normální hladiny cukru v krvi a zároveň odstranění příznaků, jako je nadměrná žízeň a časté močení. Cílem je také úprava hmotnosti a normalizace chuti k jídlu.

Vyšetřujeme také fruktosamin, který nám ukáže, jak se glykemie za posledních čtrnáct dní vyvíjela. Podle výsledků pak zvolíme nejvhodnější léčbu – buď injekční aplikaci inzulinu, nebo ústně podávané léky,“ popisuje veterinářka Barbora Jankovcová. Podle ní je zásadní změna životního stylu kočky, hlavně co se týče pohybu a stravy. Někdy může zabrat natolik, že se stav zvířete zlepší a nebude už léčbu vůbec potřebovat, protože její tělo začne znovu produkovat inzulin.

  • Samotné hubnutí přitom stačit nemusí. Je nutné zaměřit se i na další možné příčiny, například záněty v těle, které cukrovku komplikují, jakou jsou třeba problémy se zuby, slinivkou nebo močovými cestami.

Aspoň jednou za rok s kočkou na kontrolu

Kromě obezity je výrazným rizikem pro rozvoj cukrovky věk zvířete. Právě proto by zejména majitelé starších koček měli do veterinární ordinace přijít alespoň jednou ročně na preventivní prohlídku, i když se jim zdá, že jejich mazlíčkovi nic nechybí.

Veterinář může včas odhalit nejen cukrovku, ale i další onemocnění, která se na první pohled nemusí nijak projevovat – například poruchy funkce štítné žlázy, onemocnění ledvin nebo záněty slinivky.

„U dospělých a stárnoucích koček doporučujeme pravidelné vyšetření krve, moči a krevního tlaku. Tato vyšetření jsou velmi důležitá, protože kočky jsou mistry v maskování příznaků většiny nemocí," vysvětluje veterinářka Kadlecová. Když se nemoc podaří odhalit včas a nasadit správnou léčbu, může to život zvířete výrazně prodloužit, a navíc to pravděpodobně bude stát méně peněz, než pokud se choroba odhalí později.

Zdroje: ziggyfamily.comwebmd.competmd.com

Sdílejte článek

Přečtěte si také