reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Dům se stodolou na Vysočině propojuje tradici s moderní architekturou. Nahlédněte dovnitř

skrivaa , Vydáno: 17.01.2019
Dům se stodolou na Vysočině.
Autor: macharteichman.com Dům se stodolou na Vysočině.
Respektovat místní architekturu neznamená nutně opravovat starý dům či stavět jeho repliku. Vypovídá o tom nový rodinný dům se stodolou na Vysočině, který spojuje starou koncepci s čistou moderní architekturou.

reklama

Skvělý výhled, světlý interiér i levný provoz, a současně s tím i dobrý pocit ze stavby respektující své okolí. To jsou hlavní přednosti novostavby na hraně svahu, kde spolu se stodolou kopíruje půdorys bývalého statku.

Loni dokončený dům do středu malé obce poblíž Pelhřimova na Vysočině zapadá uměřenými rozměry i konstrukcí se sedlovou střechou. Moderní je hlavně uvnitř.

Propojení tradic se současnými trendy

Interiér svým uspořádáním odpovídá soudobým trendům – obytný prostor s kuchyní je částečně otevřený do krovu, je v něm krb a velkými nedělenými okny se naskýtá nerušený výhled do krajiny. Už ve dveřích zaujme průhled na rybník. Na levé straně přízemí je hlavní ložnice. Schodiště v hale propojuje přízemí s ochozem v podkroví, kde jsou další dva pokoje s koupelnou.

Koupelna v podkroví.
Autor: macharteichman.com Koupelna v podkroví.

Dům postavil místní zedník podle jednoduché dokumentace z keramického zdiva. Dubové podlahy, některé modřínové části vybavení i nábytek na míru zbudoval majitelův příbuzný. Decentní kombinace přírodních dřevěných povrchů a bílé výmalby neodvádí pozornost od výhledů do krajiny.

Technické prostory jsou spolu s kotlem na pelety ve sklepě. Na ten navazuje cihlový klenutý sklípek. Ve stodole není seno ani králíkárna – parkují v ní auta a je tam sklad zahradního náčiní, ale i dalších věcí, takže samotný dům zůstává vzdušný, bez přílišného množství nábytku.  

Zatímco spousta věcí nachází místo ve stodole, v samotném domě je místo hlavně pro jeho obyvatele.
Autor: macharteichman.com Zatímco spousta věcí nachází místo ve stodole, v samotném domě je místo hlavně pro jeho obyvatele.

V domě, jehož autoři z kanceláře Machar & Teichman se dočkal nominace na Českou cenu za architekturu, majitel bydlí i pracuje. Nahlédněte do vkusně zařízeného domu v naší galerii.

(DH)

reklama

Článek je zařazen v: architektura , moderní architektura , design , tradice , Rodinný dům , minimalismus , stodola , interiéry

reklama

Přečtěte si také