Design a architektura

10. ledna 2019 09:53

Tereza Javorová

Moderní rodinný dům připomíná dětskou stavebnici. Černá fasáda skrývá minimalismus a střídmost

Vstupte do dřevěného domu, který architekti ze studia MJÖLK nazvali Dům v plotě. Rovné linie, masivní střecha a střídmý interiér připomínají jednoduchý styl dětských stavebnic. Jak se vám líbí?

Některé moderní rodinné domy se už i u nás vyznačují originálním řešením a opuštějí klasickou architekturu. VPolabí jeden takový najdete. Architekti ze studia MJÖLK, kteří jej navrhli, nazvali celý projekt Dům vplotě. Vraty ve dřevěném plotu vstoupíte do pěkného prostředí, kde se moderní bydlení propojuje s přírodou v přilehlézahradě a naopak jeho originální řešení těší všechny jeho obyvatele.

Minimalismus a prostor

Při letmém pohledu vám dům možná připomene stavbu jak zdětské stavebnice. Rovné linie, velké okno vprvním patře, úhledně vsazené vprostřed horní fasády. I uvnitř vládne střídmost, a prostor tak na sebezbytečně nestrhává pozornost. Tutotiž obyvatelé domu věnujísobě navzájem anávštěvám přátel.

Každého, kdo do Domu vplotě vejde, potěší výhled na zahradu zobou protilehlých prosklených stěn obývacího pokoje spojeného s kuchyní. Ostatně odtud se dá do okolní zeleně přímo vstoupit. Vlétě je tak obydlí spojeno s přírodou nejen opticky, ale dům a zahrada se navzájem alespoň částečně prolnou.

Vpřízemí se kromě obývacího pokoje se schodištěm a kuchyňskou linkou nacházejí ještě třipokoje. Ke čtvrtému vystoupáte po schodech. Vpřízemí se dá také pod prodlouženou střechou zaparkovat vůz. Najde si své místo hned vedle velkého modrého kontejneru, který se hodí na vše, co je třeba na zahradu.

Nahlédněte do originálního domu s černou fasádou v naší galerii.

(fis)

Další články:


Přečtěte si také