Design a architektura

29. listopadu 2018 16:36

Tereza Javorová

Novostavba jednoduchých linií propojuje město s lesem. Podívejte se, jak moderní bydlení splývá s přírodou

Jako rozházené dětské kostičky na bílém plátně, tak může připadat fasáda nového domu ve Šternberku. A skutečně, architekti domu hravě zvládli vytěžit z jeho objemu, tvaru a umístění v krajině maximum. Vytvořili pěkné, několikagenerační bydlení. Pojďte se podívat.

Novostavbu najdete na konci slepé ulice, tam kde město postupně přechází vles a kde se už od první republiky budovaly větší vily. Není divu, ze svahu, kde stojí, se otevírá krásný výhled na protilehlý zalesněný kopec. I parcela, na níž vyrostl nový rodinný dům tuto pěknou vyhlídku do krajiny nabízela. Bylo jen otázkou, jak ji zachovat také pro obyvatele protilehlé strany ulice.

Splynutí bydlenís přírodou

Architekti Pavel Martinka a Ondřej Spusta ze studia Masparti si vymysleli originální řešení, jak zachovat výhled i pro sousední domy.Využili svah a dům od ulice natáhli směrem do zeleně parcely. Zulice tak vidíte jen přízemní dvojgaráž, další patro se objevuje až vzahradě, která klesá doúdolí. Zbytek důležitého zázemí je pod zemí.

Do horního podlaží dvoupatrového domu se vstupuje kolem garáže.Po otevření vchodových dveří vstoupíte do většího bytu, vněmž bydlí rodina sdětmi. Pokoje dětí jsou o patro níže, kam se dá sejít po originálním kovovém schodišti. Vdomě se ale nachází ještě jeden byt, a to ve spodní části stavby. Bydlí vněm prarodiče, kteří tak mohou bez problémů vstupovat do zahrady.

Pěkné a vzdušné bydlení, které umožňuje celé rodině být spolu a zároveň si užívat soukromí, kdykoli a kdokoli chce, nabízí zobou pater pěkný pohled nejen do zahrady, ale také na Drahanské vrchy.

Podívejte se do galerie na totho minimalistické, přesto krásné bydlení.

(fis)


Přečtěte si také