Design a architektura

10. ledna 2019 11:32

Tereza Javorová

Z malého bytu o 24 m2 architekt vytvořil prostorné bydlení. Podívejte se, jak se mu to podařilo

Italskému architektovi se podařilo přeměnit opuštěnou půdu v krásný podkrovní byt, a to i přesto, že má jen 24 m2. Podívejte se v galerii na chytré řešení malého prostoru.

Centra evropských měst jsou plná starých budov. Jejich lomené střechy nejenže vypadají pěkně a dodávají městu jeho charakteristický ráz, ale uvnitř často skrývají nevyužívaný prostor pro další byty. Tak tomu bylo i v případě jedné půdy ve známém italském městě Padova. Účelně ji využít kbydlení byl však úkol nad úkoly.

Omezujících elementů bylo hned několik. Malá podlahová plocha, šikmá střecha, která se zvedala od 1 až ke 3,2 metru a jediné okno, jež bylo umístěno příliš vysoko, než abyste se zněj mohli obyvatelé budoucího apartmánu podívat ven.

Chytré řešení malého prostoru

Italský architekt Michele Gambato ze studia MGARK se ale těžkostí nezalekl. Pro malé byty měl porozumění. Čtyři roky žil vPaříži, kde se musel spokojit spouze 17 m2. Naučil se hospodařit sprostorem a věděl své o potřebě mít šanci i vmalém bytě „cestovat očima“, natož, aby zněj bylo možné vyhlédnout ven. Rozhodl se proto, že navrhne množství variabilního využití místa, a to tak, že jednotlivé možnosti nemusí být patrné na první pohled.

Prvním krokem bylo rozdělit byt do zón: vchod, kuchyň, jídelna, bydlení, spaní a úložné prostory.

V jídelní zóně vytvořil novou podlahu, která je o 70 cm vyšší, než podlaha bytu. Díky tomu se můžete dostat až koknu a kochat se panoramatickým výhledem na město a na kopuli katedrály. Kvyvýšené jídelní zóně vystoupáte po schodech. Vnich jsou úložné prostory stejně jako na boku vyvýšeného „pódia“, kde si můžete naskládat věci na police.

Pod jídelní zónou je umístěno výsuvné lůžko, které ale také můžete jen trochu povysunout a rázem se vbytě objeví funkční gauč. Kuchyňský kout a stěny bytu jsou pak osazeny skříňkami na míru. Kdo má spousty věcí, bude je mít i vtak malém bytě kam dát.

Blíž se můžete na dokonalé řešení malého apartmánu podívat vnaší galerii.

(fis)

Další články:


Přečtěte si také