návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Z malého bytu o 24 m2 architekt vytvořil prostorné bydlení. Podívejte se, jak se mu to podařilo

skrivaa , Vydáno: 10.01.2019
Jak zařídit malý byt? Účelně, jako Michele Gambato v Padově.
Autor: www.mgark.it Jak zařídit malý byt? Účelně, jako Michele Gambato v Padově.
Italskému architektovi se podařilo přeměnit opuštěnou půdu v krásný podkrovní byt, a to i přesto, že má jen 24 m2. Podívejte se v galerii na chytré řešení malého prostoru.

reklama

Centra evropských měst jsou plná starých budov. Jejich lomené střechy nejenže vypadají pěkně a dodávají městu jeho charakteristický ráz, ale uvnitř často skrývají nevyužívaný prostor pro další byty. Tak tomu bylo i v případě jedné půdy ve známém italském městě Padova. Účelně ji využít k bydlení byl však úkol nad úkoly.

Omezujících elementů bylo hned několik. Malá podlahová plocha, šikmá střecha, která se zvedala od 1 až ke 3,2 metru a jediné okno, jež bylo umístěno příliš vysoko, než abyste se z něj mohli obyvatelé budoucího apartmánu podívat ven.

Chytré řešení malého prostoru

Italský architekt Michele Gambato ze studia MGARK se ale těžkostí nezalekl. Pro malé byty měl porozumění. Čtyři roky žil v Paříži, kde se musel spokojit s pouze 17 m2. Naučil se hospodařit s prostorem a věděl své o potřebě mít šanci i v malém bytě „cestovat očima“, natož, aby z něj bylo možné vyhlédnout ven. Rozhodl se proto, že navrhne množství variabilního využití místa, a to tak, že jednotlivé možnosti nemusí být patrné na první pohled.

Prvním krokem bylo rozdělit byt do zón: vchod, kuchyň, jídelna, bydlení, spaní a úložné prostory.

Po otevření a vysunutí lůžka se ale prostor rázem promění.
Autor: www.mgark.it Po otevření a vysunutí lůžka se ale prostor rázem promění.

V jídelní zóně vytvořil novou podlahu, která je o 70 cm vyšší, než podlaha bytu. Díky tomu se můžete dostat až k oknu a kochat se panoramatickým výhledem na město a na kopuli katedrály. K vyvýšené jídelní zóně vystoupáte po schodech. V nich jsou úložné prostory stejně jako na boku vyvýšeného „pódia“, kde si můžete naskládat věci na police. 

Pod jídelní zónou je umístěno výsuvné lůžko, které ale také můžete jen trochu povysunout a rázem se v bytě objeví funkční gauč. Kuchyňský kout a stěny bytu jsou pak osazeny skříňkami na míru. Kdo má spousty věcí, bude je mít i v tak malém bytě kam dát.

Blíž se můžete na dokonalé řešení malého apartmánu podívat v naší galerii.

 

(fis)

Další články:

Tento stockholmský byt s jediným pokojem Švédce připomněl lofty z Manhattanu

Stýskalo se jí po New Yorku, a tak si zařídila malý byt jako na Manhattanu

Zařiďte si efektivně malý byt.

Maxi kouzla v mini bytě: Zařiďte si malý byt efektivně

reklama

Článek je zařazen v: Rodinný dům , architektura , design , moderní bydlení , inspirace , jak zařídit malý byt , malý byt

reklama

Přečtěte si také