Trendy

9. února 2020 13:05

Tereza Javorová

Maxi kouzla v mini bytě: Zařiďte si malý byt efektivně

Zařiďte si malý byt ve velkém stylu! Ukážeme vám, jak do omezeného prostoru vtěsnat i designové prvky, aniž byste se zastavěli nábytkem. Díky těmto tipům vytěžíte z malého bytu maximum.

Máte chuť změnit svoje bydlení?Jenže bydlíte v malém bytě a mnoho prostoru k úpravám či jiném uspořádání se tak nenabízí. Nebojte, nemusíte se hned stěhovat do většího a zákonitě dražšího. Ukážeme vám, jaké změny provést v malém bytě, abyste omezený prostor využili co nejpraktičtěji.

Dokonce se při tomnemusíte vzdávat ani designových prvků – ba naopak vaše snažení o efektivní uspořádání důležitých věcí na malé ploše jen podtrhnou. Možná právě start nového roku bude pro vás to pravou příležitostí se pustit do úprav, které ještě více zvelebí vaše malé velké království!

Inspirujte se na internetu

Internet je dnes plný skvělé inspirace, jen je třeba vědět, jak ji hledat. Osvědčeným zdrojem je Pinterest.com, kde lidé sdílejí fotky svého obydlí či vysněné interiéry. Podobnou inspiraci vám přinese i osvědčený Instagram.com, kam stačí zadat hashtagyjako #livingtiny, #tinyspaces, #smallapartment nebo #tinyhouse a užasnete, co vše dokážou s trochou důmyslnosti lidé v těch nejmenší garsonkách a domečcích! Pokud nechcete jen koukat na obrázky a vládnete angličtinou, mrkněte na webwww.apartmenttherapy.com, který máspeciální sekci věnovanou přímo malým prostorům.

Sjednocená podlahaopticky zvětší prostor

Jste-li příznivci výrazných barev, asi vás teď trochu zklameme, ale na optické zvětšení interiéru prostě světlé barvy fungují skvěle. Navíc nemusíte vybírat jen z odstínů bílé, ale z poměrně široké palety různých pastelových tónů. Do výraznějších barev pak můžete ladit důmyslné doplňky, ale pozor, ať jich pak doma nemáte zase zbytečně moc. Dojem čistoty prostoru by se tím narušil. Světlé odstíny volte i na podlahy a nezapomeňte, že je mnohem výhodnější pořídit všechny podlahy v obytných místnostech ve stejném barevném tónu a zcela jistě i materiálu – jednolitá podlaha totiž rovněž dobře funguje jako optický „zvětšovač” malého prostoru.

Zvolte praktický nábytek

Bydlet v malém bytě rozhodně neznamená mít oblečení v textilní „skříni” na zip a spát na karimatce. Vhodný nábytek, který vám zajistí dostatek úložného prostoru a zároveň nebude zbytečně překážet na podlaze, je ale potřeba vybírat pečlivě a s rozmyslem. Určitě si pořiďte vestavěnou skříň, která prostorem maximálně šetří a zároveň ho dokáže nejefektivněji využít od podlahy až ke stropu.

Drobné předměty a knihy mohou najít své místo na poličkách, které můžete přidělat kamkoli na zeď, a to třeba i skoro pod strop (rozhodně se ale v malých prostorách vyvarujte policových skříní, které vám zaberou příliš místa na podlaze). Jako odkládací místo lze dobře využít i postel či gauč s úložným prostorem, nejrůznější rozkládací stoly a stolky, které kromě toho, že také vykouzlí zajímavé úložné místo, jdou třeba ještě pomocí jednoduchého grifu „zmenšit”.

Budiž světlo

Dalším nezbytným prvkem miniaturního interiéru je vhodné osvětlení. Zapomeňte na stojací lampy umístěné na podlahách nebo stolcích, tento prostor můžete využít efektivněji nebo ho prostě nechat prázdný. Zaměřte se spíš na výběr bodového osvětlení s různou intenzitou a dosahem, které bude vhodně doplňovat světlo z centrálního svítidla. Pohrajte si také s umístěním zrcadel. Čím jich budete mít doma víc, tím prostorněji bude váš interiér působit. Nechte si třeba vyrobit zrcadlové dveře od vestavěné skříně. Skvěle může v malé místnosti vypadat také dekorativní světelný prvek, který je přímo součástí zdi.

Posuvné dveře a látkové rolety bez nároku na prostor

Pokud chcete originálním a praktickým způsobem ušetřit na prostoru i kolem dveří a oken, určitě si pořiďte posuvné dveře, které se otvírají přímo do zdi a nenaruší tak prostor ničemu, co máte umístěné kolem nich. Zajímavou variantou oproti klasickým záclonám či závěsům může být v malém interiéru také tzv. plisse – látková roleta, která kromě toho, že velmi účinně stíní, při zvolení vhodné látky také zamezuje tepelným ztrátám.


Přečtěte si také