Divizna černá patří mezi léčivky, navíc ozdobí vaši zahradu i nádhernými květy

Vzrůstem je divizna černá trochu menší než nejznámější divizna velkokvětá, ale zase má o poznání krásnější květy s tmavě nachovým středem. Na zahradě ji můžete pěstovat jako trvalku.

Divizny jsou jedny z nejznámějších rostlin z čeledi krtičníkovitých, diviznu pozná každé malé dítě. Nejčastěji vykvétají žlutými květy, ale najdou se mezi nimi i výjimky. Divizna nachová se pyšní krásnými kvítky ve všech odstínech růžové a fialové barvy a divizna černá sice kvete žlutě, ale uprostřed květu má výrazně nachovou až tmavě fialovou skvrnu.

Divizna černá (Verbascum nigrum)

Na rozdíl od na první pohled podobné divizny velkokvěté se divizna černá řadí mezi trvalky. A od většiny divizen se také odlišuje uspořádáním květů do svazečků. Na první pohled je to však typická divizna, s asi 80 - 120 cm vysokou, štíhlou lodyhou. Lodyha je hranatá, chlupatá a většinou nevětvená a vyrůstá z přízemní listové růžice řídce chlupatých listů, dlouhých až 35 cm. Lodyžní listy jsou podobné těm v růžici a plynule přecházejí v čárkovité listeny. Z jedné listové růžice může vyrůstat i několik květních lodyh. Jedná se o dlouhověkou trvalku, která na stejném místě vyrůstá z dlouhého kořene po mnoho let.

Květenství divizny černé je hustý lichoklas, složený ze svazků žlutých květů s tmavým středem. Květy vykvétají na rostlině postupně, od června do září. Po opylení se z květů vyvíjejí hnědé tobolky, plné prudce jedovatých semen.

Kde najdete diviznu černou

Jedná se o planě rostoucí bylinu, která v ČR roste hojně od nížin až po pahorkatiny, ale na jižní Moravě ji nepotkáte. Jinak je rozšířena v rozsáhlé euroasijské oblasti, v celé střední Evropě a dále v evropské části Ruska, až do Asie po jezero Bajkal a východní Sibiř. Nejčastěji diviznu černou najdete na rumištích a navážkách, kolem silnic a cest, na kamenitých stráních a loukách i na osluněných okrajích lesů.

Divizna černá jako léčivá bylina

Květy divizny černé obsahují, stejně jako i květy ostatních divizen, látky usnadňující odkašlávání, tedy slizy, karotenoidy, saponiny, třísloviny a éterické oleje.

Nálev z květů pomáhá při zánětech průdušek a astmatu, uvolňuje křeče a působí močopudně. Obklady jsou zase účinné při léčbě bércových vředů.

Sběr divizny jako léčivky

Květy divizny se však sbírají pouze do doby, dokud na rostlině nejsou zralá semena, která jsou prudce jedovatá. Sbírají se pouze žluté korunní lístky, které se snadno oddělují od kalichu a suší se v tenké vrstvě, rychle, nejlépe umělým teplem do 35 °C. Správně nasušený květ si musí ponechat žlutou barvu a voní po medu.

Někdy se sbírají i kořeny a listy divizny.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Divizna_%C4%8Dern%C3%A1; https://botany.cz/cs/verbascum-nigrum/


Přečtěte si také