21. června 2016 11:34
Jana BrassBydlení budoucnosti: Nové město nebude potřebovat dodávky energií ani jídla
Nová čtvrť ReGen Village, která možná vyroste za hranicí Amsterdamu, nebude potřebovat inženýrské sítě ani zásobovací systém. Model budoucnosti zajistí pro své obyvatele všechno sám.
Pokud byste se nastěhovali do jednoho z domů na předměstí Amsterdamu, bude se vaše kuchyň nacházet hned vedle skleníků, ve kterých se bude pěstovat zelenina. Taková sezonní zahrada vás čeká i venku. Stačí jít o ulici dál, kde najdete spoustu technologicky vyspělých farem, které vám zaručí zdroj vaší potravy.
Soběstačný a vyspělý
ReGen Village je čtvrť navržená speciálně tak, aby byla plně soběstačná. Tedy jako místo, kde si lidé budou pěstovat své vlastní jídlo, získávat energii a nakládat s vlastním odpadem tak, aby se mohl recyklovat a znovu využít. Jakýkoliv odpad z domácností, který lze kompostovat, nakrmí nejen hospodářská zvířata, ale i hmyz. Tím se zase budou krmit ryby a jejich odpad bude fungovat jako hnojení pro akvakulturu. Ta zase podpoří produkci ovoce a zeleniny, jež domácnosti využijí. Sezonní zahrady vyživuje odpad z chovu hospodářských zvířat.
Soběstačné bydlení - Obrázek 7 Zdroj: ReGen Village
Díky využívání nejmodernějších metod pro pěstování potravin, jako je aeroponie, hydroponie, permakultura nebo vysoce produktivní bio farmy, si tato čtvrť dokáže vypěstovat daleko více jídla, než by bylo možné na tradičních farmách stejné velikosti. A to přesto, že má čtvrť velmi omezené zdroje. Například taková hydroponie dokáže vyprodukovat desetkrát více surovin ze stejného množství půdy, ale spotřebuje o 90 procent méně vody.
Dominantou budou biopotraviny
„Každoročně očekáváme bohatou úrodu, doslova tuny biopotravin – zeleninu, ovoce, ořechy, luštěniny, ryby, vejce, kuřecí maso, mléko a mléčné výrobky. Výnosy budou po celý rok díky speciálnímu systému pěstování a doplní produkci sezonních zahrad i zemědělství," uvádí James Ehrlich, generální ředitel ReGen Villages, který se kromě vedení samotného vynálezu bude soustředit také na řízení okolních farem.
Soběstačné bydlení - Obrázek 6 Zdroj: ReGen Village
Komunita lidí bude kromě pěstování vlastního jídla získávat také svou vlastní energii. Elektřinu si zajistí kombinací geotermální, vodní a solární elektrárny, svůj podíl bude mít i větrná energie, a část bude dokonce pocházet z biomasy. Vynálezci ReGen Village objevili hned několik zajímavých technologií využití biomasy. Dokážou využít zemědělský odpad a přeměnit jej v konzistentní zdroj energie takovým způsobem, který zajistí dodávky elektřiny pro komunity v severní Evropě i v té nejhorší zimě. Inteligentní síť pak bude distribuovat energii efektivněji, a to tak, že ji odešle přímo do garáže, kde nabije hned několik aut podle toho, jak bude potřeba.
Zařízení na výrobu bioplynu bude schopné přeměnit nekompostovatelný odpad z domácností na elektrický proud a vodu. Oproti tomu úložný systém vody bude zadržovat vodu, kterou bude později rozvádět do zahrad a akvaponického systému. Akvaponie je nádrž, ve které se chovají ryby a zároveň se zde pěstuje zelenina a ovoce. Akvaponický systém se skládá ze tří částí, kde jedna bez druhé nemůže fungovat.
Zelené čtvrti po celém světě
ReGen Village bude jedna z prvních komunit, které mají v budoucnosti vyrůst po celém světě. "Nahlížíme na věc globálně. Jde nám o udržitelnost těchto čtvrtí, kdy víme, že můžeme produkovat více biopotravin, více čisté vody, energie a zároveň dochází ke zmírnění produkce odpadu,“ uvádí Ehrlich.
První "zelená" vesnička v současné době čítá sto domovů a nachází se na okraji města Almere, které je považováno za velmi rychle se rozvíjející oblast kousek od Amsterdamu. I v samotném Almere se společnost snaží budovat zmenšené působiště ekologických čtvrtí, kde by mělo být zhruba 35 obyvatelných jednotek. Další připravované projekty budou ve Švédsku, Dánsku, Norsku nebo Německu. Plán zní – rozšířit čtvrti po celém světě.
"Chtěli bychom dosáhnout stejných úspěchů jako třeba Tesla. Je to obrovský nápad. V současné době se zaměřujeme na severní Evropu, ale firma by své působení chtěla rozšířit do míst, kde vládne sucho, například na Střední východ. Nejdříve budeme stavět v nejtěžších klimatických podmínkách, později bychom chtěli expandovat na indické venkovy a do subsaharské Afriky, kde se neustále zvyšuje počet obyvatel, kteří chtějí žít na předměstí jako střední třída. Ale tento růst naše planeta nevydrží,“ vysvětluje Ehrlich, který působí také jako hlavní technolog na Stanfordově univerzitě.
(AN)
Mohlo by vás zajímat: