Ekologické bydlení

26. září 2018 06:00

Tereza Javorová

Snižte spotřebu papíru a ušetřete přírodu! Jak místo papíru využít elektronické vychytávky?

Pro mnoho z nás je pojem „žít ekologičtěji“ prakticky synonymem ke slovu recyklace. Přestože třídění odpadu je záslužná činnost, problémy životního prostředí zcela neřeší. Naším cílem v 21. století by tedy nemělo být pouhé separování odpadků, ale obecně jejich snížení. Pokud si například osvojíte pár jednoduchých návyků, můžete ve své domácnosti znatelně snížit množství vyhozeného papíru!

Zpátky k látkovým kořenům

Dříve to bylo samozřejmé. Máte rýmu? Použijte kapesník. Ne papírový, vytahovací, jakých dnes během chřipkových epidemií a sezony alergií posmrkáme stovky. Obyčejný látkový kapesník. A to samé platí o utěrkách. Americké společnost už sice i nás nakazila pohodlnější variantou známou jako „paper towels“, ty staré dobré, látkové, ale šetří přírodu i peníze.

Go Paperless

Mnoho společností už dnes nabízí tuto možnost. Jako aplikaci do mobilu si dnes můžete stáhnout letenky, jízdenky, vouchery nebo lístky na koncert! A pokud stále ještě dostáváte měsíc co měsíc v poště účet za telefon, internet a výpis z banky, můžete také zvážit elektronickou verzi. Na e-mailu nebo v online bankovnictví tak budete mít dokumenty vždy po ruce, ušetříte ale pravděpodobně i za poplatky. A ušetříte i naše životní prostředí, stačí jediný telefonát a můžete jednou provždy ukončit svízel s věčně přeplněnou schránkou.

Akce, sleva, výhodné balení!

A když už jsme u poštovní schránky, co takhle nalepit si na ni nápis „Prosím, nevhazujte letáky”? Akce vašich oblíbených obchodů dnes jednoduše najdete online a ruku na srdce – 70 % prospektů, které nám týdně ve schránce přistanou, stejně putuje okamžitě do tříděného odpadu, v horším případě rovnou do koše. A přitom i takováto maličkost může hodně pomoct!

Kniha na jedno použití

Literatura je ošemetná kategorie. Na rozdíl od oblíbeného filmu, který můžeme s chutí sledovat co čtvrt roku, k už jednou přečtené knize se vracíme jen zřídka. Buď se z ní tedy stane lapač prachu, putuje do antikvariátu nebo v nejhorším případě do koše. Ideálním řešením je samozřejmě pořídit čtečku nebo tablet a literaturu si pořizovat v elektronickém formátu. Mnoho lidí ale dodnes preferuje skutečnou, papírovou knihu, kde se stránky nerolují, ale otáčejí, a ve které můžete každý den posunovat záložku a pozorovat, jak kapitoly ubíhají. I v takovém případě máme pro vás řešení – zajděte do knihovny! Speciálně pražská síť je relativně dobře vybavená, a přestože to kolikrát znamená jet pro vybraný titul přes půlku města, odměnou vám bude dobrý pocit a ušetřené peníze.

Na nákupu

Čím větší rodina, tím delší nákupní seznam. Pokud tedy nejste single člověk na dietě, který má čas do obchodu chodit každý den, pravděpodobně si také píšete nákupní seznamy. Je to sice malý střípek mozaiky, ale každá snaha má smysl. Dnes už neuděláme jediný krok bez našich chytrých telefonů, tak co příště zkusit otevřít aplikaci s poznámkami? Ta buď patří do základní výbavy mobilu, nebo je zdarma ke stažení v mnoha variantách pro všechny operační systémy. A existují také speciální aplikace vytvořené přímo pro vytváření nákupních seznamů! Navíc se vám už nestane, že papírek zapomenete ležet doma na stole a pak musíte mezi regály improvizovat.

A pokud se úspěšně propracujete až k pokladnám, nezapomínejte, že přestože papír je lepší než plast, existuje ještě třetí možnost – trendy látková taška, která se vám navíc neprotrhne pod tíhou brambor.

(AZ)

Přečtěte si také:


Přečtěte si také