I v tmavém bytě můžete pěstovat pokojovky. Vsaďte na rostliny z pralesa

S nedostatkem světla se potýká většina městských bytů. Někdy je na vině hustá zástavba, jindy orientace oken na sever a velmi často nám stíní také vlastní balkon či lodžie. Pro zdárné pěstování pokojových květin však horší světelné podmínky nemusí být na závadu. Mnohé zelené krásky jsou pro život ve stínu uzpůsobené už z místa svého původu. Pěstujte pokojovky z pralesa!

Všímáte si cedulek a popisků u pokojových květin, které si přinášíte domů z obchodu? Velmi často se na nich dozvíte, že pokojovky vyžadují polostín, rozptýlené světlo a musíte je chránit před přímými slunečními paprsky. Takové rostliny většinou pocházejí z tropických lesů a pralesů, kde rostou ve stínu bujné vegetace a získat pro sebe trochu životního prostoru jim dá dost práce. Bývají však přivyklé na vyšší vzdušnou vlhkost. Pokud jim dopřejete podobné podmínky, sluníčko jim ve vašem bytě určitě chybět nebude.

Toulitka, anturie (Anthurium)

Pochází z tropických pralesů Střední a Jižní Ameriky. Rostou na zemi nebo epifyticky, na stromech. Při pěstování v bytě vyžadují stálou teplotu okolo 20–26 °C, vyšší vzdušnou vlhkost, kterou sice docílíte rosením listů, ale voda by neměla dopadnou na květy. I substrát je potřeba udržovat stále mírně vlhký, ale ne přemokřený. Pokud se toulitce u vás zalíbí, pokvete téměř nepřetržitě po celý rok.

Kulkas zamiolistý, zamiokulkas (Zamioculcas)

Zamiokulkas patří k nejskromnějším pokojovým květinám. Pochází z tropických lesů ostrova Madagaskar. Na pěstování a životní podmínky není vůbec náročný, potřebuje jen chránit přes přímým slunečním zářením a před průvanem. Pokud ho usadíte někde v koutku, aby mu netáhlo na záda, bude spokojený. Ze své domoviny je zvyklý na vyšší vzdušnou vlhkost, ale dokáže se přizpůsobit i klimatu panelového bytu. Zálivka mu postačí střední jednou týdně a ocení i pravidelné rosení listů nebo rovnou osprchování vlažnou vodou.

Parožnatka (Platycerium)

Netradiční druh kapradiny pochází z deštných pralesů Jižní Ameriky, Asie a Austrálie, kde roste jako epifyt na stromech. V bytě jí najděte polostinné místo, můžete ji pěstovat i v zavěšeném květináči. Parožnatka potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost, tedy pravidelné rosení a zálivku. Jen opět musíte dávat pozor na přemokření substrátu, aby nedocházelo k zahnívání kořenů.

Maranta (Maranta leuconera)

Rostlina pochází z deštných pralesů tropické části jihoamerické Brazílie. Na pěstování v našich podmínkách není vůbec náročná, poškodit by ji však mohly opět přímé sluneční paprsky. Postavte ji do polostínu, na místo, kde ji nebude ohrožovat průvan. Marantu můžete pěstovat i hydroponicky, tedy pouze ve vodě. Vyhovuje jí i pravidelné rosení listů a běžná pokojová teplota.

Pepřinec (Peperomia)

Pepřince můžete pěstovat v různých druzích, ale všechny patří mezi velmi nenáročné pokojové rostliny. Pepřince pocházejí z pralesů jižní Ameriky a vzhledem k tomu, že tam rostou v polostínu vzrostlých stromů a další bujné vegetace, dávají přednost spíše přistíněným místům i v našich bytech. Na parapet jižního okna tedy určitě nepatří, ale dostatek světla ke svému růstu potřebují. Teplota v přetopených bytech jim nevadí, ale sucho ano. Preferují vyšší vzdušnou vlhkost, proto jim udělá dobře občasné rosení listů, hlavně v letních měsících.

Vybírejte i z dalších pokojových rostlin

Výčet pokojových rostlin, které vám odpustí umístění v tmavší místnosti je celkem dlouhý. K nejvíce přizpůsobivým pokojovkám patří i dračinec vroubený (Dracena marginata), dracéna voňavá (Dracena fragrans), monstera (Monstera) nebo diefenbachie (Dieffenbachia).

Vybírat můžete dokonce i z rostlin, které všechny pěstitele potěší nádhernými květy. K pěstování v polostínu se hodí Tořivka (Streptocarpus), gloxínie (Sinningia) nebo africká fialka (Saintpailia).


Přečtěte si také