Pepřinec je pokojovka, která na vás místo květu vystrčí roztomilé růžky
Nenáročná pokojová rostlina, která se vyskytuje v mnoha odrůdách, patří, jak její jméno napovídá, do stejné čeledi pepřovníkovitých jako všem dobře známé koření, pepř černý. Většina z těchto rostlin se vyznačuje zajímavým květenstvím, které květ vůbec nepřipomíná. Vypadá spíš jako růžky, vykukující mezi listy.
Pepřince pocházejí zpralesů jižní Ameriky a vzhledem ktomu, že tam rostou v polostínu vzrostlých stromů a další bujné vegetace, dávají přednost spíše přistíněným místům i vnašich bytech. Na parapet jižního okna tedy určitě nepatří, ale dostatek světla ke svému růstu potřebují. Teplota vpřetopených bytech jim nevadí, ale sucho ano. Preferují vyšší vzdušnou vlhkost, proto jim udělá dobře občasné rosení listů, hlavně vletních měsících. Pepřince můžete pěstovat i v koupelně, pokud máteštěstí a vlastnítekoupelnu s oknem. (Které kadší květiny si budou v koupelně lebedit? Podívejte se ZDE)
Pepřinec 2 Zdroj: istockphoto.com
Zálivku vyžadují mírnou, ale pravidelnou, přemokření nesnášejí, často u nich pak dochází kzahnívání kořenů. Proto je zalévejte až po vyschnutí substrátu a nikdy nenechávejte vodu vmiskách pod květináči.
Od jara do konce léta pepřince přihnojujte hnojivem pro pokojové květiny okrasné listem, asi jednou za tři týdny. Rostliny nevyžadují každoroční přesazování, protože mají jen malý kořenový systém.
Pepřinec 3 Zdroj: istockphoto.com
Pepřince můžete snadno množit listovými řízky, snadno koření ve směsi rašeliny a písku, ale i ve vodě.
Skupina pepřinců se pyšní velkým množstvím členů, ale nejznámější a nejčastěji pěstované jsou pepřinec tupolistý a pepřinec zkadeřený.
Pepřinec zkadeřený (Peperomia caperata)
Tento druh pepřince najdete snad vkaždém květinářství, prodává se za pár korun a hodí se tak pro všechny, kdo spěstováním pokojových květin teprve začínají (TADY najdete i další pokojovky vhodné pro začínající pěstitele). Má drobnější listy srdčitého tvaru, které jsou zvrásněné jakoby nakadeřené a často mívají stříbřité či bělavé skvrny. Jejich zvláštní a pro pepřince typické květenství vykvétá na vínově červeném stonku (Barevnými stonky či listy se pyšní i další pokojovky, podívejte se ZDE).
Pepřinec 5 Zdroj: istockphoto.com
Pepřinec tupolistý (Peperomia obtusifolia)
Druhým, také velmi častým zástupcem peperomií vnašich domovech je pepřinec tupolistý. Jeho masité a tužší listy mívají často zrubu červenavé vybarvení nebo jsou zbarvené do žluta. Tento druh pepřince patří krostlinám, které spolehlivě čistí ovzduší vbytě od formaldehydu, který se občas uvolňuje zméně kvalitního nábytku zdřevotřísky (Další rostliny, které vám vylepší klima v bytě najdete ZDE).
Pepřinec 4 Zdroj: istockphoto.com
Peperomia asperula
Zajímavý je i pepřinec, který patří mezi sukulentní rostliny. Vyznačuje se masitými, často pestrými listy, naskládanými podél krátkých stonků. Dorůstá do výšky 15–30 cm. Dává také přednost polostínu a velmi mírné zálivce. Vykvétá několikrát do roka, opět podobným hrotovitým květenstvím.
Pepřinec 6 Zdroj: istockphoto.com