Stapélie neboli smrdutka je nenáročný sukulent s květy, ke kterým si nechcete přičichnout...

Stapélie patří k oblíbeným sukulentům, které se snadno pěstují, ale jen do chvíle, než vás obdaří nádhernými, ale silně zapáchajícími květy. Pak se většinou celá rostlina rychle stěhuje na dvorek.

Sukulenty patří koblíbeným a vděčným pokojovým rostlinám, které se většinou snadno pěstují a nezahubí je ani dlouhé období, kdy na jejich zálivku úplně zapomenete. Jen pozor, existují mezi nimi jedinci, kteří se o slovo umí přihlásit více než výmluvně. Ktakovým patří i smrdutka nebo huernie. Ještě před pár lety je za oknem pěstoval skoro každý, ale časem se téměř vytratily. Komu někdy vykvetly, ten rychle pochopil.

Stapélie, smrdutka (Stapelia variegata syn. Orbea variegata)

Sukulent se silnými, dužnatými stonky, které většinou polehávají po květináči nebo zněho úplně visí dolů, dorůstá do výšky jenom asi 25 cm, ale hodně se větví do stran. Stonky jsou čtyřhranné, se špičatými výběžky, a mají světle až tmavě zelenou barvu, která se při pěstování na slunci mění až ve vínovou.

Stapélie vykvétá až po několika letech pěstování neobvyklými, tygrovaně zbarvenými hvězdicemi. Mají krémovou nebo nažloutlou základní barvu svýraznými vínovými až hnědými skvrnami. Jsou široké až 10 cm a vydávají silný hnilobný zápach, který láká především mouchy. Pokud dojde kopylení květu, vyvine se zněho později veliký lusk, který obsahuje ochmýřená semena.

Jak pečovat o stapélii

Stapélii vyhovuje umístění na polostinném parapetu na východ nebo na západ orientovaného okna. Má ráda ranní nebo večerní slunce, ale ne celodenní úpal. Přes léto ji můžete umístit na chráněný balkon nebo terasu, ale není mrazuvzdorná, proto ji na podzim zase přeneste do bytu.

Pěstování stapélie není nijak složité, jen musíte dát pozor na příliš hojnou zálivku. Vletních měsících jí dopřejte mírnou zálivku, kterou přes zimu ještě snižte. Zalévejte ji jen tak, aby nedošlo kseschnutí stonků. Na druhou stranu na občasnou zálivku nesmíte zapomínat, protože pokud už dojte k seschnutí a zvrásnění stonku, rostlinu už zpět do kondice většinou nedostanete. Stapélii pěstujte vlehké, dobře propustné půdě, smíchané spískem.

Pusťte se do snadného množení

Světle zelené mladší větvičky stapélie můžete snadno odlomit a nechat jeden den zaschnout, neboť roní značné množství šťávy. Druhý den je položte na množírenský substrát, kde rychle zakoření.

Huernie (Huernia)

Druhým sukulentem, který vás dokáže překvapit ne úplně voňavým, ale o to zajímavějším květem, je huernie. Snadno se pěstuje i vegetativně množí. Má stejnou vlastnost jako stapélie. Nejprve se na její květ dlouho těšíte a pak ji kvůli němu rychle stěhujete zbytu. I květ huernie kolem sebe šíří hnilobný zápach.

Pěstování sukulentů není většinou nijak složité. Seznamte se s nimi:


Přečtěte si také