reklama

Žluté skvrny od potu odstraní mocná kombinace jedlé sody a octa. Mrkněte, jak na to

redakce Prima Zoom
20. října 2021
Dřív nebo později (spíš dřív) se na bílém prádle objeví žluté skvrny od potu. Pokud je vypereme ihned, většinou se téměř ztratí, jenže kdo má čas prát košile okamžitě po nošení? Se staršími a zažranými skvrnami tak pomohou jedlá soda a ocet.
reklama

Bělicí prostředky jsou plné chemie a vymáchat prádlo v roztoku vodu a jedlé sody mnohdy nestačí. Na zažrané žluté skvrny jsme tak použili mnohem mocnější kombinaci dvou účinných prostředků, které by neměly chybět v žádné domácnosti.

Jedlá soda se ukazuje jako téměř univerzální nástroj na vyčištění čehokoli. Pomůže vám vypulírovat šperky, a dokonce má blahodárné účinky na rajčata. A při praní by neměla chybět už vůbec.

Na běžnou údržbu bílého prádla postačí několik lžic jedlé sody rozmíchané v teplé vodě. Do roztoku prádlo namočíte a po několika hodinách ho normálně vyperete. Jenže na bílém prádle se objevují ošklivé skvrny od potu. Na ně voda a sodanezabere jen částečně. Občas je potřeba, aby sodě pomohl ocet.

Jak vybělit skvrny od potu?

  • Bílé tričko nebo bílou košili položte na vodorovný povrch, ideálně plastový. Nezkoušejte efekt sody a octa na dřevěném stole, mohli byste desku zničit.
  • Na skvrny od potu nasypte jedlou sodu tak, aby překrývala celou zažloutlou plochu.
  • Potom vezměte rozprašovač a dejte do něj obyčejný kuchyňský ocet (nebojte, oblečení pak nebude zapáchat).
  • Ocet aplikujte na jedlou sodu. Dejte pozor, bude to pořádně pěnit! Pracujte proto v dobře větrané místnosti a nepřibližujte k tričku obličej. Pokud se vám směs dostane na kůži, ihned ji smyjte.
  • Nechte ocet a sodu působit klidně i několik hodin. Směs bude pěnit a bublat jen chvilku, ale účinek bude pokračovat.
  • Následně prádlo vymáchejte ve studené vodě a normálně ho vyperte. Případně můžete vynechat máchání a šoupněte prádlo rovnou do pračky.

Hotovo. Skvrny od potu by měly zmizet. Efekt sody a octa samozřejmě není věčný, časem podpaží tak jako tak zežloutne, ale tahle přírodní síla je mnohem lepší než bělicí prostředky z drogérií, které se pak dostávají do odpadu a tím pádem zpět do přírody. Ocet a jedlá soda přírodě neuškodí.

O jedlé sodě a jejím použití doma i na zahradě máme celý speciál:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: úklidpraníocetjedlá soda
reklama