Jak na to

9. září 2019 14:00

Markéta Kašková

Džínové DIY: 6 tipů, jak si předělat staré džíny. Vytvořte si stylové kousky do šatníku

Podzimní chlad nás začíná už nenápadně pošťuchovat. K čemu? K revoluci v šatníku. Pokud vám přestal sedět nějaký styl džínů nebo už nechcete nosit prostřihaná kolena, vezměte do rukou nůžky a zapomeňte na odpadkový koš. V tomto našlapaném průvodci najdete 6 ukázkových příkladů, jak nemoderní/špinavé/roztrhané džíny proměnit.

1. Roztřepené konce nohavic

Jedná se o stále žhavý trend, který dodá džínům bohémský šmrnc. Tento tip ocení především lidé menšího vzrůstu, kteří každé své kalhoty musí zkracovat nebo ohrnovat. Ustřihněte nohavice kousek níže, než kde chcete, aby vám dosahovala konečná délka kalhot. Můžete je i jen trochu vodorovně nastřihnout. Nežádoucí konce delších nohavic pak kousek po kousku odtrhávejte. Nebojte se zabrat, bude to vyžadovat sílu. Bleskurychlou fázi vystřídá ta mravenčí, zato jednoduchá. Vezměte si do ruky pinzetu a začnete směrem ven „vytrhávat“ vodorovné nitky. Opakujte tak dlouho, dokud nebudete s výsledkem spokojeni. Konzistentního roztřepení pak dosáhnete vypráním džín v pračce.

2. Stylové větrání

Pod džíny nám příjemně fouká už několikátou módní sezonu. Přesto se nezdá, že by byl tento trend na ústupu. Navíc pokud mají džíny někde nevypratelný flíček nebo jsou prošoupané na kolenou, s pomocí několika „zářezů“ budou zase dělat slušnou parádu. Nastřihněte džíny vodorovně v místě vady nebo tam, kde otvor(y) zkrátka chcete mít. Pomocí pinzety „vytrhávejte“ nitky směrem dovnitř nově vzniklých otvorů – stačí trochu, aby se zamaskovala práce s nůžkami. Decentní roztřepení dovede zajistit i pemza na paty – jemně s ní po průstřizích přejíždějte, dokud nebudete svýsledkem spokojeni.

3. Odrbané mapy

Veďte v místě, kde odrbání chcete, udělejte asi čtyři nebo pět krátkých vodorovných střihů. Vezměte si na pomoc pinzetu a začněte vytahovat vlákna nahoru a dolů v pruzích látky mezi střihy. Tak dlouho, dokud mezi zmíněnými proužky džínoviny nezbydou jen vodorovná vlákénka. Tento postup opakujte na všech místech, kde toužíte stylové odrbání mít. Nakonec vyperte dříny v pračce.

4. Barevné díry a záplaty

Díry na kolenou se nám předvádějí již několikátou sezonu. Nudí vás, že je vidíte všude na ulici? Tak si je personalizujte – třeba jejich podšitím kusem zajímavé látky. Zkuste třeba rudou károvanou. Tyhle rifle se stanou vaším poznávacím znamením.

5. Originální výšivky/nášivky

Další lišácký nápad, kterým elegantně zamaskujete nedokonalosti kalhot. Výšivky si buď můžete koupit našívací, nebo nalepovací. Pokud se rozhodnete pro nalepovací variantu, před aplikací je přežehlete na nízkou teplotu, přichyťte špendlíky na žádoucím místě a džíny vyzkoušejte. Tuhle fázi nepřeskakujte – může vás pak čekat nemilé překvapení, že vám například přidají na bocích. Výšivky připevněte lepidlem na textil, případně nažehlete.

5. Svůdná krajka

Nahá kůže rafinovaně prosvítající skrze krajku lichotí každé ženě. Vyhrát si s ní můžete porůznu – umístit se dá třeba pod průstřihy na džínách, na konce nohavic nebo na boky džínových šortek. V posledním případě vystřihněte ze zakoupené krajky dva stejné trojúhelníky. Našijte je po jejich obvodu na boky. Pozor – spodní stranu (základnu) krajkového trojúhelníku nepřichytávejte – látka pod ním totiž hned v dalším kroku půjde pryč. Džínový trojúhelník zkrátka vystřihněte nůžkami.

6. Veselé kapsy

Rychlý a efektivní způsob oživení džínů, kterého si všimne každý kolemjdoucí. Překryjte zadní kapsy džínů hezkou látkou. Můžete využít materiál například i ze starého trička. Obě kapsy nemusíte spojovat napevno.

Text: Andrea Vránová

Další články:


Přečtěte si také