návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak pečovat o nábytek z masivu, dýhy i lamina? Díky těmto tipům vám vydrží roky

Vydáno: 21.06.2019
Jak se starat o různé materiály, aby vám nábytek dlouho vydržel?
Autor: istock.com Jak se starat o různé materiály, aby vám nábytek dlouho vydržel?
Každý materiál má své charakteristické vlastnosti a je nutné ho udržovat jiným způsobem. Na trhu se vyskytuje nábytek z různých materiálů od masivního dřeva až po materiály na bázi dřeva, jako je lamino či dřevovláknité desky. Přinášíme vám praktické tipy, jak se o nábytek starat a prodloužit tak jeho životnost na maximum.

reklama

Masiv

Nábytek z masivu se stále těší velké oblibě i přesto, že ho v nábytkářském průmyslu nahrazuje lamino či jiné velkoplošné materiály na bázi dřeva. Stále se najdou lidé, kteří preferují přírodní vzhled se vším všudy. Jednou z nevýhod tohoto materiálu může být jeho vyšší pořizovací cena a náročnější údržba v porovnání s jinými materiály.

Jakou chybu jste udělali vy?

Toto je 8 nejhorších chyb při zařizování obýváku. Kolika jste se dopustili?

Kožená sedačka

Chcete kožený kus nábytku? Osvojte si desatero, jak se o její výsost postarat

U masivního dřeva záleží na jeho povrchové úpravě. Pokud je nábytek lakovaný, jeho údržba je relativně snadná a nábytek stačí otřít vlhkým hadříkem a následně suchým hadrem utřít do sucha. Vždy si však dejte pozor, abyste nepoužili přípravky, které obsahují organická rozpouštědla, jelikož ta by mohla lak nenávratně poškodit.

Pro ostatní masivní nábytek jsou vhodnými čistícími prostředky ty na bázi oleje a vosku, které zároveň poskytují odolnost vůči vlhkosti.

Údržba nábytku z masivního dřeva
Autor: istock.com Údržba nábytku z masivního dřeva

Dýhovaný nábytek

Dýhovaný nábytek má v mnoha ohledech stejné vlastnosti jako nábytek z masivního dřeva, a proto se o něj musíme i tímto způsobem starat. Dřevotřískové desky jsou opatřeny tenkými dýhami z masivního dřeva, které je možné otřít alkoholovým čistícím prostředkem, vytřít do sucha a následně ošetřit pomocí přípravků na masivní dřevo. Můžeme použít leštěnku s olejem či voskem na masivní dřevo a povrch následně vyleštit.

Je vhodné dát si pozor na zatékání vlhkosti mezi spáry a pokud dojde k polití nábytku tekutinou, je nutné ho neprodleně vysušit.

Dýhovaný nábytek do obývacího pokoje
Autor: istock.com Dýhovaný nábytek do obývacího pokoje

Lamino

V porovnání s nábytkem z masivu je nábytek z lamina neboli lamino třískových desek velmi nenáročný na údržbu. Jedná se o dřevotřískovou desku potaženou naimpregnovaným papírem melaminovou pryskyřicí. Jeho výhodou je i nízká pořizovací cena a velká variabilita různých dekorů.

Nejlepší tipy na úklid

Nejlepší osvědčené triky a tipy pro úklid

K vyčištění trouby pak často postačí to, co máte běžně doma – skvělou službu udělá jedlá soda a vinný ocet

Jednoduchý způsob, jak vyčistit troubu. Za pár korun bez chemie

Tento materiál je poměrně odolný, jediným mínusem může být zatékání vody mezi spoje a hrany desek, čímž by mohlo dojít k odlepení svrchních dekoračních vrstev. Proto je vždy nutné veškerou vlhkost vytřít do sucha. Obecně však platí, že i strukturované laminované desky se velmi snadno udržují.

Lamino desky jsou nenáročné na údržbu
Autor: istock.com Lamino desky jsou nenáročné na údržbu

MDF desky

Dalším hojně používaným materiálem jsou tzv. MDF dřevovláknité desky (Medium Density Fiberboard). Jejich využití najdeme především jako dvířka kuchyňského nábytku. Tyto desky mohou být různě povrchově upravovány – olepovány folií či lakovány. Jejich údržba je také relativně snadná v porovnání s masivním dřevem. Povrch stačí otřít hadříkem z mikrovlákna spolu s alkoholovým čisticím přípravkem a následně otřít do sucha.

Nevýhodou foliovaných dvířek je nemožnost opravy poškozené fólie na rozdíl od lakovaných dvířek, které lze znovu nalakovat. Obecně je však i tento materiál velmi odolný a snadný na údržbu.

Lakovaná dvířka opravíte snáze než ty s fólií
Autor: istock.com Lakovaná dvířka opravíte snáze než ty s fólií

Každý materiál má svá pro i proti a záleží vždy na preferencích uživatele. Mějme však na paměti, že musíme zacházet s nábytkem šetrně a zbytečně nesnižovat jeho životnost. Pokud se objeví skvrny od jídla či nápojů je vždy vhodné je okamžitě očistit.

text: Alena Sobotková

reklama

Článek je zařazen v: masiv , dýhy , lamino , úklid , MDF desky

reklama

Přečtěte si také