Jak pečovat o nábytek z masivu, dýhy i lamina? Díky těmto tipům vám vydrží roky
Každý materiál má své charakteristické vlastnosti a je nutné ho udržovat jiným způsobem. Na trhu se vyskytuje nábytek z různých materiálů od masivního dřeva až po materiály na bázi dřeva, jako je lamino či dřevovláknité desky. Přinášíme vám praktické tipy, jak se o nábytek starat a prodloužit tak jeho životnost na maximum.
Masiv
Nábytek zmasivu se stále těší velké oblibě i přesto, že ho vnábytkářském průmyslu nahrazuje lamino či jiné velkoplošné materiály na bázi dřeva. Stále se najdou lidé, kteří preferují přírodní vzhled se vším všudy. Jednou znevýhod tohoto materiálu může být jeho vyšší pořizovací cena a náročnější údržba vporovnání sjinými materiály.
U masivního dřeva záleží na jeho povrchové úpravě. Pokud je nábytek lakovaný, jeho údržba je relativně snadná a nábytek stačí otřít vlhkým hadříkem a následně suchým hadrem utřít do sucha. Vždy si však dejte pozor, abyste nepoužili přípravky, které obsahují organická rozpouštědla, jelikož ta by mohla lak nenávratně poškodit.
Pro ostatní masivní nábytek jsou vhodnými čistícími prostředky ty na bázi oleje a vosku, které zároveň poskytují odolnost vůči vlhkosti.
Dýhovaný nábytek
Dýhovaný nábytek má vmnoha ohledech stejné vlastnosti jako nábytek zmasivního dřeva, a proto se o něj musíme i tímto způsobem starat. Dřevotřískové desky jsou opatřeny tenkými dýhami zmasivního dřeva, které je možné otřít alkoholovým čistícím prostředkem, vytřít do sucha a následně ošetřit pomocí přípravků na masivní dřevo. Můžeme použít leštěnku solejem či voskem na masivní dřevo a povrch následně vyleštit.
Je vhodné dát si pozor na zatékání vlhkosti mezi spáry a pokud dojde kpolití nábytku tekutinou, je nutné ho neprodleně vysušit.
Lamino
Vporovnání snábytkem zmasivu je nábytek zlamina neboli lamino třískových desek velmi nenáročný na údržbu. Jedná se o dřevotřískovou desku potaženou naimpregnovaným papírem melaminovou pryskyřicí. Jeho výhodou je i nízká pořizovací cena a velká variabilita různých dekorů.
Tento materiál je poměrně odolný, jediným mínusem může být zatékání vody mezi spoje a hrany desek, čímž by mohlo dojít kodlepení svrchních dekoračních vrstev. Proto je vždy nutné veškerou vlhkost vytřít do sucha. Obecně však platí, že i strukturované laminované desky se velmi snadno udržují.
MDF desky
Dalším hojně používaným materiálem jsou tzv. MDF dřevovláknité desky (Medium Density Fiberboard). Jejich využití najdeme především jako dvířka kuchyňského nábytku. Tyto desky mohou být různě povrchově upravovány – olepovány folií či lakovány. Jejich údržba je také relativně snadná vporovnání smasivním dřevem. Povrch stačí otřít hadříkem zmikrovlákna spolu salkoholovým čisticím přípravkem a následně otřít do sucha.
Nevýhodou foliovaných dvířek je nemožnost opravy poškozené fólie na rozdíl od lakovaných dvířek, které lze znovu nalakovat. Obecně je však i tento materiál velmi odolný a snadný na údržbu.
Každý materiál má svá pro i proti a záleží vždy na preferencích uživatele. Mějme však na paměti, že musíme zacházet snábytkem šetrně a zbytečně nesnižovat jeho životnost. Pokud se objeví skvrny od jídla či nápojů je vždy vhodné je okamžitě očistit.
text: Alena Sobotková