Chcete kožený kus nábytku? Osvojte si desatero, jak se o její výsost postarat

Jsou kusy nábytku, které budete mít napořád. Čas je nedohoní, protože kvalitou a designem hrají prostě vlastní ligu. Do této kategorie patří i kožené křeslo nebo sedačka. Jak se o ně starat?

Hodí se prakticky do jakéhokoliv interiéru a pozvednou ho k výšinám. Je jedno, kolik křížků už mají na krku, protože pokud jsou kvalitně udělané, mají vždycky navrch a žádné módní výstřelky a trendy na ně nemají.

Řeč je o kožených kusech nábytku, které zrají jako víno, čím jsou starší, tím je jejich patina přitažlivější.

Vyprávějí příběhy, nestárnou a vždy dominují interiéru, aniž by nudily nebo excentricky křičely. Takové jsou krásné a kvalitní kožené sedačky, ušáky, křesla, taburety nebo pracovní židle.

Pokud máte takový kousek ve svém majetku, radujte se. O své kožené poklady je ale potřeba se dobře postarat. Co byste o kožených kouscích měli vědět?

1. Ideál pro alergiky

Kožená sedačka určitě potěší alergiky, kteří ocení, že naproti látkovým variantám se přes kůži do čalounění nedostane prach ani pot. Roztoči tak nemají šanci.

2.Investujte peníze

Připravte se na vyšší pořizovací cenu, ale pokud ji rozmělníte do mnoha a mnoha let, které kožená sedačka vydrží, vyplatí se. Pak musíte o to lépe volit a pořídit si kus, o kterém nebudete pochybovat ještě za desetiletí.

3. Dodá pel luxusu

Kůže je přírodní materiál a tak se také v interiéru chová. Evokuje luxus, kvalitu a stabilitu vkusu majitele. Je noblesní a reprezentativní, a proto se hodí do prostor, kam vodíte návštěvy nebo klientelu. Pozor, chce to trochu prostoru.

4. Nebojte se, nestudí

U kvalitní kůže se rozhodně nemusíte bát pocitu “studeného” povrchu. Dobrá kůže totiž dýchá a bude vám na ní jistě příjemně i teplo. Na spaní to ale stejně moc pohodlné nebude.

5. Snadno se očistí

Sedačka z kůže není překvapivě tolik náchylná na ušpinění.Když něco ukápne, jednoduše povrch sedačky otřete. To je výhoda oproti sedačkám z textilních materiálů, kde se špína “vpije” do tkaniny.

6. Impregnujte jako obuv

Máte nový kožený kousek? Ještě než se začnete novou koženou sedačku nebo křeslo používat, ošetřete je impregnací, podobně jako nové boty. Díky ní bude kůže vypadat dlouho jako nová.

7. Kůži rozmazlujte

Je to holt královna mezi materiály, a tak si zaslouží trochu rozmazlovat speciální péčí. Několikrát do roka použijte přípravky, které kůži změkčí a zvlhčí.

8. Co nikdy nedělejte

Nikdy, nikdy kůži nedrhněte! Můžete použít i speciální čističe, ale nikdy nepoužívejte čisticí prostředky, které nejsou určené přímo pro kožené povrchy. Takové by mohly kůži nenávratně poškodit. Také nekupujte koženou sedačku od výrobce, který nemá vlastí čisticí prostředky.

9. Pozor na poškození

Nevýhodou je, že když se sedačka vážně poškodí, na rozdíl od látkové, to bude problém. Nepřečalouníte ji raz dva. Při vážném poškození by se rozpočet na údržbu sedací soupravy mohl vyšvihnout nechutně vysoko.

10. Nekupujte “fake”

Chcete ušetřit, a tak si pořídíte koženku nebo eko kůži? To samozřejmě můžete, ale pak na unikátní vlastnosti kožené sedačky včetně působivé patiny zapomeňte. Časem budete mít prostě starý kus nábytku.

(KU)


Přečtěte si také