Jak na to

18. října 2022 08:00

redakce Prima Living

Jak zabránit pavoukům, aby se na zimu stáhli k vám domů? Zkuste ocet i kaštany

Když se na podzim ochladí, do našich domů se začnou stěhovat nevítaní nájemníci. Pavouci hledají útočiště před chladem, a to přirozeně nacházejí v našich vyhřátých bytech. Mnohdy se stane, že v obýváku najdete i brouky či noční motýly a všimnete si, že se v rozích začali držet pavouci. Ačkoli máme přírodu rádi, většinou nechceme sdílet domov s všelijakou havětí. Jak se tedy na podzim hmyzí invazi bránit?

Problém většinou není tak závažný, abychom museli sáhnout po chemických repelentech, na podzim nám pomohou přírodní a doma vyrobené prostředky. Některé dokážou byt i provonět!

Zjistěte, kudy se k vám hmyz dostává

Většinou to budou okna a dveře. Zkontrolujte zvlášť dveře na balkon, ty často těsní nejméně a hmyz se tudy dostává dovnitř snadno. Jakmile odhadnete, kudy se havěť dostává do bytu, přistupte k druhému kroku…

Octový repelent

Ocet je jeden z nejlepších pomocníků v domácnosti. Dezinfikuje, odstraňuje skvrny a vyčistí i starý porcelán. Na podzim nám může pomoct udržet hmyz dál od domu. Připravte si jednoduchý repelent.

Ingredience

  • ½ bílého vinného octa
  • ½ vody

Postup

Smíchejte ocet a vodu ve stejném poměru. Směs přelijte do rozprašovače a aplikujte ji zvenku na místa, kudy by se hmyz mohl dostávat do domu. Většinou se bude jednat o okna, dveře nebo větrací otvory.

Voňavý pomeranč? Jak pro koho!

Dalším způsobem, jak udržet pavouky a hmyz dál od obýváku, je použít slupky z pomerančů. Oranžové ovoce nám lidem sice chutná, ale pro zvířata je většinou dráždivé (zkuste dát kočce přičichnout k pomeranči nebo mandarince, uvidíte, jak bude utíkat). Slupkami z pomeranče potřete okolí míst, kudy se hmyz dostává do interiéru. Pokud máte dřevěné okenní rámy, spíše slupky rozmístěte na parapet, abyste náhodou rám nezničili.

Máta pavoukům nevoní

Pokud chcete vyzkoušet i jiný způsob, sáhněte po mátovém esenciálním oleji. Stačí pár kapek do rozprašovače s vodou. Roztok aplikujte na místa, kde se drží hmyz, typicky se jedná o kouty nebo zdi skryté za nábytkem. Znemožníte tak pavoukům, aby se drželi v místech, která jim pro život perfektně vyhovují.

Kaštany překvapivě fungují také

Až se vypravíte na kaštany, nespotřebujte je všechny jen na výrobu zvířátek pro děti. Schovejte si pár kaštanů a položte je na okenní parapety. Pavouci kaštany nesnášejí, takže se od nich budou držet dál. Kaštany jim budou stát v cestě do vašeho domu…

Zdroj: http://ekoista.cz/jak-se-zbavit-pavouku-v-dome-prirodnimi-zpusoby/; https://adbz.cz/dum/kastany-vyzenou-vsechny-pavouky-a-nepratelskou-havet-z-bytu-ci-domu/; https://www.ceskestavby.cz/clanky/vetrelci-s-osmi-nohami-utoci-aneb-jak-se-zbavit-pavouku-v-dome-27516.html

Sdílejte článek

Přečtěte si také