Zahrada

19. května 2022 15:00

Simona Sedláčková

7 triků od floristů: Aby řezané květiny vydržely, růže chtějí teplo, tulipány chlad

Pokud koupíte květinu v květináči, obvykle k ní dostanete i návod, jak se o přírůstek do rodiny starat. Ale co květiny řezané? I ony si zaslouží péči, díky které vám mohou vydržet až měsíc.

Někteří lidé si nemohou pomoci a hned odstraní stuhu či lýko, kterými je kytice svázaná, ale je to chyba. Odstraňovat se nemá. A naopak než květiny umístíte do vázy, zbavte jejich stonky přebytečných listů, zvláště těch, které by byly pod vodou.

1. Raději ostrý nůž než nůžky

Stonky před vložením květin do vázy vždy seřízněte, a to šikmo, většinou je nejlepší udělat to ostrým nožem pod úhlem zhruba 45 stupňů. Nůžky se na to nehodí, protože stonky rozdrtí a květiny pak nejsou schopné poškozenými konci dostatečně pít. Při řezu jde o to, abyste zvětšili plochu, kterou do sebe květina může dostávat vodu a živiny. Pozor, při každé výměně vody je dobré řez opakovat.

Trik: Někdy se stane, že se do odříznutého stonku dostane vzduchová bublina, která brání vzlínání vody ke květu. Předejdete tomu tak, že květiny seříznete pod vodou.

2. Jak seříznout stonky různých druhů květin

  • Většina řezaných květin vyžaduje seříznutí stonku ostrým nožem pod úhlem 45 stupňů. Tím se zvětší plocha, kterou rostlina přijímá vodu.
  • U květin s kolénkem na stonku (karafiát), veďte řez mezi kolénky.
  • Naopak cibuloviny (tulipány, narcisy, kaly) potřebují rovný řez stonku, aby stonek nezačal rychle zahnívat.
  • U rostlin s velmi tvrdým stonkem můžete i paličkou na maso jemně spodní část stonku rozklepnout.

Trik:  Floristická specialita pro květinová aranžmá, vhodná pro květiny s dřevnatým stonkem (třeba šeříky nebo hortenzie) – stonek seříznete z obou stran šikmým řezem. Vytvoříte tak vlastně ostří.

3. Čistá váza je základ

Pokaždé když vyhazujete starou kytici, postarejte se ihned i o vázu, aby byla připravena pro další použití. Doporučuje se použití dezinfekčního prostředku s obsahem chloru, skvělé také je, když můžete vázu prostě prohnat myčkou na nádobí. Pokud to nejde, použijte štětec na vymývání lahví. Ve špatně umyté váze se mohu držet bakterie, kvůli kterým se může voda ve váze zkazit.

Trik: Nejlepší vázy jsou skleněné. Na skle se nedrží bakterie, dobře se čistí, sklo navíc chemicky nereaguje ani s květinami, ani s výživou, doporučují odborníci z webu Florea.cz.

4. Teplota vody ve váze

Většině květin vyhovuje voda odstátá, nejlépe pokojové teploty. Ale neplatí to stoprocentně – tulipány mají rády vodu studenou, klidně do ní přidejte pár kostek ledu, zatímco růže ocení vodu teplejší. Nikoli však horkou.

Nejprve květiny postavte do vody asi do ¾ délky stonku, aby nabraly sílu, ale po hodině trochu vody odlijte, aby dosahovala jen do ½ stonku. Důležité je to hlavně u tulipánů a obecně cibulovin, když mají vody mnoho, rostou do výšky a dříve opadají.

Pozor, zejména růžím, ale i jiným květinám nedělá dobře dešťová voda, protože je pro ně příliš měkká.

Trik: Vodu ve váze měňte denně.

5. Od ovoce pryč

Hodně záleží na tom, kam květiny ve váze postavíte. Nepatří na přímé sluneční světlo, do blízkosti horkých spotřebičů nebo do blízkosti průvanu pod ventilátor, ke klimatizaci ani k otevřenému oknu. Některé květiny, jako jsou tulipány, jsou obzvláště citlivé na teplo. Řezané květiny byste také měli držet dál od čerstvého ovoce, protože uvolňuje ethylen, kvůli čemuž by květiny rychleji vadly.

Trik: Květiny držte dál také od cigaretového kouře.

6. Výživa? Rozhodně ano

Pokud dostanete ke kytičce i výživu, rozhodně je dobré ji použít. Výživu do vody nenasypte hned celou. Raději vysypte jenom polovinu a pečlivě rozmíchejte. Druhou polovinu si nechte na další výměnu vody. Výživa obsahuje antibakteriální složku a výživovou složku, které zabraňují tomu, aby se voda zkazila, a dodávají květině potřebné živiny. Výživa není vhodná k cibulovinám, jako jsou tulipány či narcisky, doporučuje web Flora On-line.

Trik: Pokud výživu nemáte, vodu květinám trochu oslaďte.

7. Pozor na teplotní šok

Tohle je důležité, když kupujete řezané květiny v chladnějším období roku. Hned v obchodě dohlédněte na to, aby vám kytici zabalili do několika vrstev papíru. I tak s ní spěchejte do tepla, aby křehké květy nepomrzly.

Květiny nesmí utrpět teplotní šok ani po příchodu domů, proto je nejprve rozbalte v chladnější místnosti, třeba v předsíni, aby si zvykly na vyšší teplotu, než je umístíte ve vytopeném obývacím pokoji.

Trik: Vyplatí se květiny na noc přenášet ve váze zpět do chladnějšího prostoru. Rozdíl teplot však nesmí být příliš velký.

Sdílejte článek
Štítky váza květiny řezané

Přečtěte si také