reklama

Řezané květiny vyžadují správnou péči, díky které vydrží déle krásné

Simona Sedláčková
30. prosince 2021
Nejčastějším dárkem nejen o Vánocích a na Nový rok bývají květiny. Pokud koupíte květinu v květináči, obvykle k ní dostanete i návod, jak se o přírůstek do rodiny starat. Ale co květiny řezané? I ony si zaslouží trochu péče. Odmění se vám delší trvanlivostí.
reklama

Pozor na teplotní šok

V zimních měsících, a ještě více v mrazivých dnech, není radno podceňovat péči o řezanou kytici, protože by se mohlo snadno stát, že po rozbalení budete zklamáni vy i obdarovaný.

V obchodě dohlédněte na to, aby vám kytici zabalili do několika vrstev papíru, ale i tak s ní spěchejte do tepla, aby křehké květy nepomrzly. Na druhou stranu nesmí květiny utrpět ani teplotní šok. Proto je doma nejprve rozbalte v chladnější místnosti, v předsíni, aby si zvykly na vyšší teplotu, než je umístíte ve vytopeném obývacím pokoji. I tak je ale vhodné, na noc přenést květiny ve váze zpět do chladnějšího prostoru. Rozdíl teplot však nesmí být příliš velký.

Čistá váza je základ

Pokaždé, když vyhazujete starou kytici, postarejte se ihned i o vázu, aby byla připravena pro další použití. Doporučuje se použití dezinfekčního prostředku s obsahem chloru.

Zastřihněte stonky

  • Většina řezaných květin vyžaduje seříznutí stonku ostrým nožem, pod úhlem 45 stupňů. Tím se zvětší plocha, kterou rostlina přijímá vodu.
  • U květin s kolénkem na stonku (karafiát), veďte řez mezi kolénky.
  • U rostlin s velmi tvrdým stonkem můžete i paličkou na maso jemně spodní část stonku rozklepnout.
  • Naopak cibuloviny (tulipány, narcisy, kaly) potřebují rovný řez stonku, aby stonek nezačal rychle zahnívat.

Teplota vody ve váze

Používejte vodu odstátou, nejlépe pokojové teploty. Nejprve květiny postavte do vody asi do ¾ délky stonku, aby nabraly sílu, ale po hodině trochu vody odlijte, aby dosahovala jen do ½ stonku.

Do vody přidejte výživu pro řezané květiny a vyměňujte ji každý druhý den.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: vázakvětinyřezané
reklama