Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Vřes je ideální bylina do postele: Pomáhá s nespavostí a podporuje plodnost

Vřes vnímáme jako oblíbenou okrasnou rostlinu, která nesmí chybět v žádné podzimní dekoraci nebo třeba ve vánoční purpuře. Ovšem také léčivé účinky vřesu stojí za pozornost, i když nejsou tak známé a jen pomalu se dostávají do širšího povědomí. Jako léčivá bylinka se používá jen původní druh vřesu. Zahradní druhy vřesu, které mají řadu krásných barevných kultivarů, jsou vhodné výhradně jako dekorace. Vřes obecný je bylinou detoxikačních a redukčních kúr a jako močopudný dezinfekční a protizánětlivý prostředek léčí močové cesty a prostatu, pomáhá při nachlazení a horečce. A jelikož je vřes spolu se šalvějí skvělý pomocník proti nespavosti a podporuje plodnost, je ideální bylinkou do postele.
Vydáno: 30.10.2019
Vřes obecný je ideální bylina do postele: Pomáhá proti nespavosti a podporuje plodnost
Autor: istock.com Vřes obecný je ideální bylina do postele: Pomáhá proti nespavosti a podporuje plodnost
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vřes obecný (Calluna vulgaris) je stálezelený polodřevnatý, bohatě větvený keřík 20–50 cm vysoký, má růžovofialové nebo bílé květy v jednostranných hroznech. Kvete od července do listopadu. Má rád chudší, písčité a rašelinové půdy, vyskytuje se nejčastěji na slunných místech, tvoří souvislé porosty na pasekách, úhorech, skalách, mezích, rašeliništích a borových lesích. Jako léčivka se využívá pouze původní druh vřesu obecného, zahradní odrůdy jsou vhodné pro dekoraci a pro léčebné účely nejsou vhodné, stejně jako velmi podobné vřesovce (Erica). Jaký je mezi vřesem a vřesovcem rozdíl se dozvíte zde.

Vřes obecný (Calluna vulgaris) patří mezi bylinky, které také pomáhají při hubnutí a detoxikaci
Autor: istock.com Vřes obecný (Calluna vulgaris) patří mezi bylinky, které také pomáhají při hubnutí a detoxikaci

Jak a co vřes obecný pomáhá léčit

Vřes obecný obsahuje glykosid arbutin, třísloviny, flavonoidy (kvercetin a myricetin), hořčiny, kyselinu křemičitou, saponin, pryskyřice a alkaloidy. Vřes pomáhá rozpouštět a odplavovat usazené toxiny z těla, jeho diuretické působení ocení ti, kteří trpí zadržováním vody v těle a otoky končetin. Patří tak mezi bylinky, které také pomáhají při hubnutí a detoxikaci. Látky obsažené ve vřesu zbavují nebezpečné kyseliny močové, která se při vysokých hladinách v krvi usazuje v těle. Nejenže redukuje hladinu kyseliny močové, ale pomáhá likvidovat již usazené krystalky v tkáních, nejčastěji v kloubech. Vřes je také osvědčenou bylinou pro prevenci i léčbu zánětů močových cest, ledvin a prostaty. Vřes nachází využití při žaludečních potížích, průjmech, křečích, nemocech jater a žlučníku. Působí protizánětlivě, zvyšuje vyměšování potních žláz a má svíravé účinky, což se dá využít při horečce, nachlazení, kašli či nadměrném pocení. Vřes má výrazné sedativní účinky, a proto se osvědčil při léčení poruch spánku, stresu, depresí a bolestí hlavy. Vřes obecný má také výborné hojivé účinky zevně na pokožku, pomáhá při akné, zklidňuje, hydratuje, obnovuje pokožku a zároveň ji chrání. Vřes obecný se často užívá ve směsi s šalvějí lékařskou, spolu mj. pomáhají ženám v klimakteriu a mužům při problémech se zvětšenou prostatou.

Vřes obecný: vřesový macerát je skvělý na močové cesty a prostatu
Autor: istock.com Vřes obecný: vřesový macerát je skvělý na močové cesty a prostatu

Vřesový odvar na hubnutí a detox

2 lžičky sušených květů nebo 2 celé natě zalijeme 500 ml vody, přivedeme k varu a asi 1 minutu povaříme. Sejmeme, zakryjeme a necháme asi asi 15 minut odstát, scedíme. Odvar popíjíme vlažný. Vřes neužíváme nepřetržitě, po tříměsíční kúře musí následovat stejně dlouhá pauza.

Vřesový nálev proti nachlazení

Asi 3 lžičky květů přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat. Scedíme. Čaj má příjemnou chuť a lehce načervenalou barvu. Nálev pijeme teplý až vlažný. Můžeme ho osladit medem.

Vřesový macerát na močové cesty a prostatu

3 lžičky natě (čerstvé i sušené) zalijeme 400 ml studené vody, necháme nejméně 8 hodin (ideálně přes noc) vyluhovat. Scedíme a popíjíme po doušcích během dne.

Vřes obecný: domácí vřesový med pomáhá proti kašli
Autor: istock.com Vřes obecný: domácí vřesový med pomáhá proti kašli

Domácí vřesový med proti kašli

Rozemleté vřesové květy (2 hrsti) dáme do hrnce a zalijeme 1 l vody. Přidáme 3 na kolečka nakrájené citrony s kouskem celé skořice a asi 20 minut pomalu povaříme. Sejmeme z plotýnky a necháme 24 hodin vyluhovat. Pak pečlivě scedíme nebo přefiltrujeme přes kávový filtr a přilijeme asi 2 l tekutého medu. Promícháme. Uchováváme v chladu. Užíváme 3 lžičky denně.

Vřesová kúra do postele

Proti nespavosti, rozmrzelosti a únavě se osvědčila třítýdenní vřesová kúra. Třikrát denně po jídle vypijeme jeden hrnek (200–250 ml) nálevu. Součástí kúry do postele je polštářek (buď si ho můžeme ušít, nebo koupit), do kterého napěchujeme sušené vřesové květy s několika lístky šalvěje a zašijeme. Po měsíci náplň vyměníme. A protože vřes i šalvěj podporují plodnost, zabijeme tak možná hned dvě mouchy jednou ranou.

Domácí vřesový olej vyživuje a zklidňuje pleť

Do 500 ml olivového nebo slunečnicového oleje dáme 30 g sušeného vřesu. V lahvi necháme na světlém místě 3–4 týdny macerovat. Potom dobře scedíme nebo přefiltrujeme. Používáme k potírání suché a citlivé pleti, kterou vyživuje a zklidňuje. Můžeme zkusit i při akné a na zanícenou pokožku.

Vřes obecný: domácí vřesový olej vyživuje a zklidňuje pleť
Autor: istock.com Vřes obecný: domácí vřesový olej vyživuje a zklidňuje pleť

Prima tip: jak vřes usušit

Jako léčivou bylinu sbíráme buď jen květ s příměsí lístků, nebo celou nedřevnatou nať s květem. Květy se sklízejí drhnutím z větviček po směru růstu. Květ vřesu sušíme v nízké vrstvě ve stínu, schne rychle, a tak ho není nutné sušit umělým teplem. Nať s květem sušíme ve svazcích zavěšených ve stínu a v průvanu. Správně usušený vřes musí zůstat jak v květu, tak i v nati v přírodní barvě.

Vřes obecný: správně usušený vřes musí mít přírodní barvu
Autor: istock.com Vřes obecný: správně usušený vřes musí mít přírodní barvu

 


 

Článek je zařazen v: Vřes obecný (Calluna vulgaris) , vřes léčivka , vřes recepty , vřesový med recept , vřesový olej recept , vřes a hubnutí , vřes a prostata , vřes a plodnost
Reklama