Vřes pomáhá s nespavostí, snižuje horečku, podporuje hubnutí a zvyšuje plodnost
Vřes je ideální bylina do postele: Pomáhá s nespavostí, snižuje horečku a podporuje plodnost Zdroj: iStock
Vřes vnímáme spíše jako okrasnou rostlinu, která nesmí chybět v podzimních dekoracích. Ovšem také léčivé účinky vřesu stojí za pozornost. V lidové medicíně je vřes obecný osvědčenou bylinou, například pomáhá léčit močové cesty, nespavost i stres a dobře poslouží při chorobách z nachlazení.
Vřes obecný (Calluna vulgaris) je stálezelený polodřevnatý, bohatě větvený keřík 20–50 cm vysoký, má růžovofialové nebo bílé květy v jednostranných hroznech. Kvete od července do listopadu. Má rád chudší písčité a rašelinové půdy, vyskytuje se nejčastěji na slunných místech, tvoří souvislé porosty na pasekách, úhorech, skalách, mezích, rašeliništích a borových lesích.
Jako léčivka se využívá pouze původní druh vřesu obecného. Zahradní odrůdy, které mají řadu krásných barevných kultivarů, jsou vhodné pouze pro dekoraci, stejně jako velmi podobné vřesovce (Erica).
Jaký je mezi vřesem a vřesovcem rozdíl, se dozvíte zde
Jako léčivka se využívá pouze původní druh vřesu obecného. Zahradní odrůdy, které mají řadu krásných barevných kultivarů, jsou vhodné pouze pro dekoraci, stejně jako velmi podobné vřesovce (Erica). Zdroj: iStock
Vřes léčivé účinky
„Vřes obecný především pomáhá rozpouštět a odplavovat usazené toxiny z těla, jeho diuretické působení ocení ti, kteří trpí zadržováním vody v těle a otoky končetin. Patří tak mezi bylinky, které také pomáhají při hubnutí a detoxikaci,“ uvádí bylinkář Martin Kolár a pokračuje: „Látky obsažené ve vřesu zbavují organismus nebezpečné kyseliny močové, která se při vysokých hladinách v krvi usazuje v těle. Nejenže redukuje hladinu kyseliny močové, ale pomáhá likvidovat již usazené krystalky v tkáních, nejčastěji v kloubech, a tak je účinným přírodním pomocníkem při dně.“
Vřes ve formě odvaru nebo nálevu je v lidové medicíně osvědčenou bylinou pro prevenci i léčbu zánětů močových cest, ledvin a prostaty, nachází využití při žaludečních potížích, průjmech, křečích, nemocech jater a žlučníku. Protože je vřes potopudný, skvěle poslouží při chorobách z nachlazení, především při horečce. Vřes obecný se často užívá ve směsi s šalvějí lékařskou, spolu mj. pomáhají ženám v klimakteriu a mužům při problémech se zvětšenou prostatou.
Vřes má výrazné sedativní účinky, a proto se používá při léčení poruch spánku, stresu, depresí a bolestí hlavy. „Proti nespavosti, rozmrzelosti a únavě vřele doporučuji třítýdenní postelovou vřesovou kúru. Součástí kúry je polštářek (buď si ho můžeme ušít, nebo koupit), do kterého napěchujeme sušené vřesové květy s několika lístky šalvěje a zašijeme. Po měsíci náplň vyměníme. Třikrát denně po jídle vypijeme jeden hrnek (200–250 ml) nálevu. A protože vřes i šalvěj podporují plodnost, zabijeme tak možná hned dvě mouchy jednou ranou,“ uvádí bylinkář.
Vřes obecný má také výborné hojivé účinky zevně na pokožku, pomáhá při akné, zklidňuje, hydratuje, obnovuje pokožku a zároveň ji chrání.
Vřesový olej používáme k potírání suché a citlivé pleti, kterou vyživuje a zklidňuje. Můžeme zkusit i na akné a zanícenou pokožku. Zdroj: iStock
Vřesový detoxikační odvar
Ingredience
- 2 lžičky sušených květů nebo 2 celé natě vřesu
- 500 ml vody
Postup
Vřes zalijeme vodou, přivedeme k varu a asi 1 minutu povaříme. Sejmeme, zakryjeme a necháme asi asi 15 minut odstát, scedíme.
Použití
Vřesový odvar popíjíme vlažný. Vřes neužíváme nepřetržitě, po dvou až tříměsíční kúře musí následovat stejně dlouhá pauza.
Více o léčivých bylinách a koření najdete v našem speciálu
Vřesový nálev
Ingredience
- 3 lžičky květů vřesu obecného
- 250 ml vroucí vody
Postup
Vřes přelijeme vroucí vodou, necháme 10 minut vyluhovat. Scedíme. Můžeme ho osladit medem.
Použití
Čaj má příjemnou chuť a lehce načervenalou barvu. Nálev pijeme teplý až vlažný. Můžeme ho osladit medem.
Vřesový odvar popíjíme vlažný. Vřes neužíváme nepřetržitě, po dvou až tříměsíční kúře musí následovat stejně dlouhá pauza. Zdroj: iStock
Vřesový macerát na močové cesty a prostatu
Ingredience
- 2 lžičky čerstvé inebo 3 lžičky sušené natě vřesu
- 400 ml vody
Postup
Vřes zalijeme studenou vodou, necháme nejméně 8 hodin (ideálně přes noc) macerovat. Scedíme. Před podáváním můžeme macerát trochu zahřát, ale nesmíme vařit!
Použití
Macerát popíjíme studený nebo vlažný po doušcích během dne maximálně tři měsíce.
Vřesový med proti kašli
Ingredience
- rozemleté nebo v hmoždíři nadrcené vřesové květy (2 hrsti)
- 1 l vody
- 3 citrony nakrájené na kolečka
- kousek celé skořice
- 2 l kvalitního medu
Postup
Vřes dáme do hrnce a zalijeme vodou, přidáme citrony a skořici, přivedeme k varu a asi 20 minut pomalu povaříme. Sejmeme z plotýnky a necháme 24 hodin vyluhovat. Pak pečlivě scedíme nebo přefiltrujeme přes kávový filtr a přilijeme med. Promícháme. Uchováváme v chladu.
Použití
Při kašli užíváme 3 lžičky vřesového medu denně.
Domácí vřesový olej na citlivou pleť
Ingredience
- 30 g sušeného vřesu.
- 500 ml olivového nebo slunečnicového oleje
Postup
Vřes zalijeme olejem, v lahvi necháme na světlém místě 3–4 týdny macerovat. Potom pečllivě scedíme nebo přefiltrujeme.
Použití
Vřesový olej používáme k potírání suché a citlivé pleti, kterou vyživuje a zklidňuje. Můžeme zkusit i na akné a zanícenou pokožku.
Jak vřes obecný sbírat a sušit
- Jako léčivou bylinu sbíráme buď jen květ s příměsí lístků, nebo celou nedřevnatou nať s květem.
- Květy se sklízejí drhnutím z větviček posměru růstu.
- Květ vřesu sušíme v nízké vrstvě ve stínu, schne rychle, a tak ho není nutné sušit umělým teplem.
- Nať s květem sušíme ve svazcích zavěšených ve stínu a v průvanu.
- Správně usušený vřes musí zůstat jak v květu, tak i v nati v přírodní barvě.
Zdroje: bylinkář Martin Kolár, bylinkyprovsechny.cz, cs.wikipedia.org