reklama

Vřes je ideální bylina do postele: Pomáhá s nespavostí a podporuje plodnost

Lenka Valjentová
24. září 2020
Vřes vnímáme jako oblíbenou okrasnou rostlinu, která nesmí chybět v žádné podzimní dekoraci nebo třeba ve vánoční purpuře. Ovšem také léčivé účinky vřesu stojí za pozornost, i když nejsou tak známé a jen pomalu se dostávají do širšího povědomí. Jako léčivá bylinka se používá jen původní druh vřesu. Zahradní druhy vřesu, které mají řadu krásných barevných kultivarů, jsou vhodné výhradně jako dekorace. Vřes obecný je bylinou detoxikačních a redukčn?
reklama

Vřes obecný (Calluna vulgaris) je stálezelený polodřevnatý, bohatě větvený keřík 20–50 cm vysoký, má růžovofialové nebo bílé květy v jednostranných hroznech. Kvete od července do listopadu. Má rád chudší, písčité a rašelinové půdy, vyskytuje se nejčastěji na slunných místech, tvoří souvislé porosty na pasekách, úhorech, skalách, mezích, rašeliništích a borových lesích. Jako léčivka se využívá pouze původní druh vřesu obecného, zahradní odrůdy jsou vhodné pro dekoraci a pro léčebné účely nejsou vhodné, stejně jako velmi podobné vřesovce (Erica).

Jaký je mezi vřesem a vřesovcem rozdíl se dozvíte zde

Jak a co vřes obecný pomáhá léčit

Vřes obecný obsahuje glykosid arbutin, třísloviny, flavonoidy (kvercetin a myricetin), hořčiny, kyselinu křemičitou, saponin, pryskyřice a alkaloidy. Vřes pomáhá rozpouštět aodplavovat usazené toxiny ztěla, jeho diuretické působení ocení ti, kteří trpí zadržováním vody vtěle aotoky končetin. Patří tak mezi bylinky, které také pomáhají při hubnutí a detoxikaci. Látky obsažené ve vřesu zbavují nebezpečné kyseliny močové, která sepři vysokých hladinách vkrvi usazuje vtěle. Nejenže redukuje hladinu kyseliny močové, ale pomáhá likvidovat již usazené krystalky vtkáních, nejčastěji vkloubech. Vřes je také osvědčenou bylinou pro prevenci i léčbu zánětů močových cest, ledvin aprostaty.

Vřes nachází využití při žaludečních potížích, průjmech, křečích, nemocech jater a žlučníku. Působí protizánětlivě, zvyšuje vyměšování potních žláz a má svíravé účinky, což se dá využít při horečce, nachlazení, kašli či nadměrném pocení. Vřes má výrazné sedativní účinky, a proto se osvědčil při léčení poruch spánku, stresu, depresí a bolestí hlavy.

Vřes obecný má také výborné hojivé účinkyzevně napokožku, pomáhá při akné, zklidňuje, hydratuje, obnovuje pokožku a zároveň ji chrání.Vřes obecný se často užíváve směsi sšalvějí lékařskou, spolu mj. pomáhají ženám v klimakteriu a mužům při problémech se zvětšenou prostatou.

Vřesový odvar na detox

Ingredience

 • 2 lžičky sušených květů nebo 2 celé natě vřesu
 • 500 ml vody

Postup

Vřes zalijemevodou, přivedeme k varu a asi 1 minutu povaříme. Sejmeme, zakryjeme a necháme asi asi 15 minut odstát, scedíme.

Použití

Vřesový odvar popíjíme vlažný.Vřes neužíváme nepřetržitě, po tříměsíční kúře musí následovat stejně dlouhá pauza.

Vřesový nálev proti nachlazení

Ingredience

 • 3 lžičky květů vřesu
 • 250 ml vroucí vody

Postup

Vřes přelijemevroucí vodou, necháme 10 minut vyluhovat. Scedíme. Můžeme ho osladit medem.

Použití

Čaj má příjemnou chuť a lehce načervenalou barvu. Nálev pijeme teplý až vlažný. Můžeme ho osladit medem.

Vřesový macerát na močové cesty a prostatu

Ingredience

 • 2 lžičky čerstvé inebo 3 lžičky sušenénatě vřesu
 • 400 mlvody

Postup

Vřes zalijeme studenouvodou, necháme nejméně 8 hodin (ideálně přes noc) macerovat. Scedíme. Před podáváním můžeme macerát trochu zahřát, ale nesmíme vařit!

Použití

Macerát popíjímestudený nebo vlažný po doušcích během dne maximálně tři měsíce.

Domácí vřesový med proti kašli

Ingredience

 • rozemleténebo v hmoždíři nadrcené vřesové květy (2 hrsti)
 • 1 l vody
 • 3 na kolečka nakrájené citrony
 • kousek celé skořice
 • 2 l kvalitního medu

Postup

Vřes dáme do hrnce a zalijeme vodou, přidáme citrony askořici, přivedeme k varu aasi 20 minut pomalu povaříme. Sejmeme zplotýnky a necháme 24 hodin vyluhovat. Pak pečlivě scedíme nebo přefiltrujeme přes kávový filtr a přilijememed. Promícháme. Uchováváme vchladu.

Použití

Při kašli užíváme 3 lžičky denně.

Domácí vřesový olej na citlivou pleť

Ingredience

 • 30 g sušeného vřesu.
 • 500 ml olivového nebo slunečnicového oleje

Postup

Vřes zalijeme olejem, vlahvi necháme na světlém místě 3–4 týdny macerovat. Potom pečllivě scedíme nebo přefiltrujeme.

Použití

Vřesový olej používáme k potírání suché a citlivé pleti, kterou vyživuje a zklidňuje. Můžeme zkusit i na akné azanícenou pokožku.

Vřes vposteli

Proti nespavosti, rozmrzelosti a únavě se osvědčila třítýdenní vřesová kúra. Třikrát denně po jídle vypijeme jeden hrnek (200–250 ml) nálevu. Součástí kúry do postele je polštářek (buď si ho můžeme ušít, nebo koupit), do kterého napěchujeme sušené vřesové květy s několika lístky šalvěje a zašijeme. Po měsíci náplň vyměníme. A protože vřes i šalvěj podporují plodnost, zabijeme tak možná hned dvě mouchy jednou ranou.

5 tipů, jakvřes sbírat a sušit

 1. Jako léčivou bylinu sbíráme buď jen květ s příměsí lístků, nebo celou nedřevnatou nať s květem.
 2. Květy sesklízejí drhnutím zvětviček posměru růstu.
 3. Květ vřesu sušíme v nízké vrstvě ve stínu, schne rychle, a tak ho není nutné sušit umělým teplem.
 4. Nať s květem sušíme ve svazcích zavěšených ve stínu a v průvanu.
 5. Správně usušený vřes musí zůstat jak v květu, tak i v nati v přírodní barvě.

Více o léčivých bylinách a koření najdete v našem speciálu

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama