Osázené podzimní truhlíky a květináče: Vyzdobte si okna i balkony vhodnými rostlinami
S příchodem sychravých podzimních dnů většina letniček končí svou vládu a předává pomyslné žezlo rostlinám, kterým nevadí ani mírné mrazíky a nedostatek slunečního svitu. Vysaďte do nádob a truhlíků vřesy, vřesovce, macešky, chryzantémy nebo libavky s jejich mimořádně výraznými plody a doplňte je odolnými zelenými rostlinami, jako jsou břečťany, hebe nebo stříbrný starček.
Rostliny do podzimních truhlíků můžete vysazovat i začátkem listopadu. Použijte obyčejný substrát pro balkonové rostliny a vpřípadě vřesů, vřesovců a libavek přidejte větší podíl rašeliny. Vtomto období, během chladných dnů i nocí, už se rostliny nerozrůstají, proto je vysazujte blízko ksobě, nemusíte nechávat volný prostor pro růst. Rostliny ihned po výsadbě zalijte a nezapomínejte je zalévat i vdalších dnech, ale samozřejmě už jen velmi střídmě. Substrát pouze nesmí úplně vyschnout. Rostliny vtéto době už ani nepřihnojujte.
Jaké rostliny využít pro podzimní výsadbu do truhlíků
Vřes (Calluna)
Menší stálezelený keřík, který dorůstá do výšky 20–50 cm. Má metličkovitě větvené výhony sjehlicovitými listy dlouhými 1–3 mm. Vykvétá od léta do podzimu zvonkovitými, drobnými kvítky vněkolika odstínech růžové a fialové barvy, ale také vbarvě bílé. Vtruhlíku vydrží velmi dlouho svěží a dekorativní zůstává i vzaschlém stavu.
Vřesovec (Erica)
Stálezelený keřík, vysoký 30–40 cm, který má jehlicovité listy, dlouhé 2–15 mm. Vřesovec vykvétá květy bílými, žlutými, růžovými až červenými, ale dokonce i zelenými. Všechny květy vykvétají současně a rostliny jsou jimi doslova obaleny. Vtruhlíku vám vydrží klidně po celou zimu. Dokonce i když vřesovec zapomenete zalévat a rostlina uschne, zůstane velmi dekorativní. Květy neopadají, pouze získají světlejší barvu.
Vřesy a vřesovce jsou od sebe na první pohled jen těžko rozeznatelné, ale vzhledem ktomu, že mají dost podobné nároky na péči, nemusíte si sjejich rozlišováním dělat těžkou hlavu. Dopřejte jim půdu svyšším podílem rašeliny a umístění na slunečném místě.
Libavka (Gaultheria)
Dekorativní keříky jsou příbuzné vřesům a vřesovcům a mají rovněž podobné nároky na péči, Proto je můžete sesazovat ksobě, do jednoho truhlíku. Libavky jsou velmi oblíbené pro výrazné masité bobule, kterými jsou na podzim doslova obsypány. Na balkoně vám vydrží po dlouhou dobu, jen je nesmíte zapomínat zalévat, půda by neměla nikdy úplně vyschnout.
Brambořík (Cyclamen)
Bramboříky nesnášejí teplé a suché prostředí, na balkoně mohou vydržet opravdu dlouho do zimy, pokud bude mírná. Raději ho na balkoně umístěte do závětří a dopřejte mu pravidelnou zálivku, ale pouze do misky. Bramboříkům vadí voda na listy.
Podzimní astra (Aster)
Do podzimních truhlíků můžete vysazovat i nízké kultivary podzimních aster. Jsou velmi nenáročné a skromné, daří se jim vkaždé půdě, ale lépe na slunci než ve stínu.
Maceška (Viola)
Macešky řadíme mezi dvouletky, ale ve skutečnosti to jsou spíše krátkověké vytrvalé rostliny.Macešky kvetou velmi dlouho, jestliže mají půdu bohatou na živiny, která udrží vláhu, a jestliže nerostou nebo květináč s niminestojí na přímém slunci. Přímé slunce snesou, ale pak kvetou kratší dobu. Polostín snášejí výborně. Maceška potřebuje dostatek vody a pravidelné odstraňování odkvetlých květů. Velmi dobře zvládá chladné počasí a vmírnějších zimách vydrží zdobit okna skoro po celou zimu.
Chryzantéma (Chrysanthemum)
Chryzantémy neboli listopadky jsou typickými podzimními květinami. Vyhovuje jim teplota kolem 10 °C, ale klidně zvládnou i teploty mnohem nižší. Hrnkové chryzantémy, které se vysazují do truhlíků, se po odkvětu už dále většinou nepěstují, i když to samozřejmě je možné.
Rozrazilec (Hebe)
Keříky rozmanitých tvarů, které sice ve své domovině na Novém Zélandu dorůstají až do velikosti stromu, u nás se však pěstují jako menší keře. Obvykle dorůstají do výšky asi 30–50 cm. Hodí se do vřesoviště i do truhlíků, kde se výborně doplňují svřesy i vřesovci, ale stejně tak jim to bude slušet i ve společnosti nízkých chryzantém. Vystačí si sběžnou zahradní půdou, nevadí jim ani rašelina, mají nízké nároky na živiny a výborně zvládají i nízké zimní teploty. Od května do října vykvétají většinou fialovými kvítky, ale velmi dekorativní jsou i po celou zimu, bez květů.
Břečťan (Hedera)
Popínavá, stálezelená rostlina, vhodná pro umístění ve stínu i na slunci. Výborně snáší mráz, a proto je do zimních truhlíků přímo ideální. Vyžaduje spíše vlhčí půdu.
Starček (Senecio)
Okrasná dvouletka, která se využívá nejčastěji jako doplněk kvetoucích truhlíkových rostlin. Vyžaduje hlinitopísčitou půdu, jinak není nijak náročná.